کد خبر: ۲۰۶۱۱۲
تاریخ انتشار:۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۹
به قلم احمد ادریسی؛
نوشدارو پس از مرگ سهراب!/بیماریِ مزمنِ حوزه درمانِ استان بوشهر نیازمند درمان است
سوک: قطعا اگر چنین اتفاقی در هر کجای دنیا روی می داد رییس آن بیمارستان استعفا کرده و رسما از مردم عذرخواهی می شد و سپس به دنبال مقصر می گشتند اما ظاهرا در کشورمان به ویژه در استان بوشهر ابتدا برای کاهش فشار افکار عمومی پایین ترین اقشار را قربانی می کنند تا بلکه مسئولین از نقدها در امان بمانند!
به گزارش سوک روز گذشته خبر تزریق اشتباه سرم به یک نوزاد بوشهری خیلی سریع به تیتر یک بسیاری از رسانه ها و شبکه های مجازی استان بوشهر تبدیل شد.

خبر اینگونه بود: "نوزادی به دلیل سرماخوردگی در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر بستری شد اما پرستاران به جای تزریق سرم در رگ کودک اشتباها آن را زیر پوست وی تزریق کردند."

حتی گفته شد علی رغم تذکرات مادر نوزاد مبنی بر گریه های مکرر کودک اما کادر درمانی به این مادر گفت که با تعویض پوشک بچه یا دادن شیر به نوزادش وی را آرام کند.

در نهایت با اصرار والدینِ نوزاد و زمانی که کادر درمانی متوجه شدند پای کودک دچار کبودی و عفونت شده است، قرار شد سرم دیگری به بیمار تزریق کنند که ظاهرا والدین وی نپذیرفته و به همین دلیل با ترخیص بیمار، وی را به مطب یکی از پزشکان متخصص منتقل کردند.

خبرهای تاییدنشده ای هم به دست خبرنگاران رسید که بر اساس آن کودک دچار بیماری نکروز شده است و وقتی والدین بیمار با حضور در بیمارستان اعتراض خود را اعلام کردند با رفتار نادرست کادر بیمارستان شهدای خلیج فارس مواجه شدند.

پس از انتشار سریع اخبار در رسانه های مختلف از جمله پایگاه خبری تحلیلی "سوک" بود که روابط عمومی بیمارستان شهدای خلیج فارس اعلام کرد با تشکیل تیمی متخصص درصدد بررسی موضوع بوده و چنانچه قصور کادر درمانی محرز شود با خاطیان برخورد خواهد شد.

تا اینجای کار باید از مسئولین بیمارستان شهدای خلیج فارس به دلیل حساسیت بر روی آن قدردانی کرد اما موضوعی که نباید مغفول بماند نحوه مدیریت در استان بوشهر به خصوص در حوزه درمان است.

اینکه مسئولین موضوع را بررسی کرده و نتیجه را به افکار عمومی اعلام کنند تا با خاطیان برخورد شود بسیار خوب و پسندیده است اما سئوال اینجاست چندبار مردم باید شاهد چنین اتفاقاتی در حوزه درمان استان بوشهر باشند؟

آیا بهتر نیست ابتدا سیستم معیوب درمانی استان را اصلاح کنیم و سپس به دنبال مقصر بگردیم؟


آیا بهتر نیست قبل از بروز چنین اتفاقاتی ابتدا کادر درمانی را آموزش صحیح بدهیم، از کادر مجرب و کارآزموده در یکی از مهم ترین مراکز درمانی استان بوشهر یعنی بیمارستان شهدای خلیج فارس استفاده کنیم، انگیزه و کارایی کادر درمانی را بالا ببریم تا قبل از بروز اتفاقاتی از این دست و به دنبال مقصر گشتن، پیشگیری کنیم؟

این که مسئولین با حساسیت موضوع را پیگیری می کنند قابل تقدیر است اما این که صورت مساله را پاک و با یک یا دو پرستار برخورد کرده و آنان را به سهل انگاری متهم نماییم هیچ دردی در این حوزه درمان نخواهد شد.

به نظر می رسد سیستم درمانی استان بوشهر اندکی بیمار است بنابراین بهتر است مسئولین به جای پاک کردن صورت مساله به دنبال راهکاری برای پیشگیری باشند و توپ را به زمین یکی دو پرستار بی پناه نیندازند، اگرچه ممکن است سهل انگاری پرستاران یا کادر درمانی موجب چنین اتفاقی شده باشد.

قطعا اگر چنین اتفاقی در هر کجای دنیا روی می داد رییس آن بیمارستان استعفا کرده و رسما از مردم عذرخواهی می شد و سپس به دنبال مقصر می گشتند اما ظاهرا در کشورمان به ویژه در استان بوشهر ابتدا برای کاهش فشار افکار عمومی پایین ترین اقشار را قربانی می کنند تا بلکه مسئولین از نقدها در امان بمانند!


به هر حال؛ اتفاق روز گذشته برای نوزاد بوشهری دلِ مردم استان و هر کسی که عکس مربوطه را مشاهده کرده است به درد آورد و افکار عمومی از مسئولین می خواهند یک بار برای همیشه با آموزش و ارتقای سطح آگاهی کادر درمانی، ایجاد انگیزه، استفاده از پرستاران مجرب و دیگر موارد پیشگیرانه چنین رویدادهایی را ریشه کن کرده تا زحماتی که پزشکان، پرستاران، مسئولین بیمارستان ها و دیگر فعالین در بخش بهداشت و درمان استان برای سلامت جامعه متحمل می شوند، اینگونه تحت الشعاع قرار نگیرد.