چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - 2021 March 03
کد خبر: ۱۴۸۲۰۹
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۳ - ۲۳:۲۴
سوک گزارش می دهد ؛
استان بوشهر که از سال 1370 با تاسیس دانشگاه خلیج فارس به جرگه استان های دارای ساختار رسمی آموزش عالی پیوست می توانست میزبان ارزنده ای برای گشایش نمایندگی جهاد دانشگاهی باشد که به دلایلی تاکنون پس از گذشته قریب به 23 سال نتوانسته است خواسته دانشگاهیان و اهالی صنعت در استان را جامه عمل بپوشاند.
به گزارش سوک ، در حالی که مسئولان استان در قریب یک ده گذشته بدین سو در رده های مختلف معمولا استان را در رده اول در بخشی از شاخص ها معرفی می کنند اما شواهد موجود نشان می دهد که در بخش هایی نیز در رده پایانی قرار دارد.

بر اساس این گزارش ، یکی از شاخص هایی که استان بوشهر را به عنوان تنها استان کشور در رده انتهایی قرار گرفته است نداشتن جهاد دانشگاهی می باشد .

جهاد دانشگاهی با اهدافی مانند ترویج فرهنگ وهنر اسلامی، مقابله با غربزدگی، انجام تحقیقات کاربردی، پیگیری طرحهای تحقیقاتی جهاد، ارایه خدمات علمی-فنی، حمایت از دانشجویان و پژوهشگران مستعد، اجرای دوره‌های رسمی آموزش‌های علمی-کاربردی و ایجاد زمینه هایی برای اشتغال بیشتر فارغ التحصیلان دانشگاهی با فرمان رهبر كبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني (قدس سره) در تاريخ 23 خرداد 1359 مبني بر تشكيل ستاد انقلاب فرهنگي، در  مورخه 16 مرداد همین سال به منظور تحقق بخشيدن به اهداف انقلاب فرهنگي به عنوان يك نهاد انقلابي و برخاسته از انقلاب فرهنگي تاسيس شد.

بر مبناي مصوبات اساسنامه جديد، جهاد دانشگاهي نهادي  عمومي و غير دولتي است که زير نظر شوراي عالي انقلاب فرهنگي، داراي شخصيت مستقل با اهداف گسترش تحقيقات و شكوفايي روحيه تتبع و استعدادها، توسعه امور فرهنگي، گسترش طرح‌هاي كاربردي و نيمه صنعتي و با وظايفي كه در ماده سوم اساسنامه به عهده آن گذاشته شده است فعاليت دارد.

اين نهاد در حال حاضر علاوه بر دفتر مركزي داراي 44 واحد جهاد دانشگاهي است كه 14 واحد آن در شهر تهران و 30 واحد در مراكز دانشگاهي شهرستان‌ها استقرار دارند.

همچنين تعداد 12 پژوهشكده، سه پژوهشگاه، 15 سازمان و مركز و 17 مؤسسه و شركت به ثبت رسيده نيز تحت پوشش اين نهاد فعاليت دارند.

خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا، مرکز امام و انقلاب، مرکز افکار سنجی دانشجویان، مرکز گردشگری، صندوق قرض‌الحسنه و سازمان انتشارات از جمله زیر مجموعه‌های فعال جهاد دانشگاهی در سطح کشور هستند.

استان بوشهر که از سال 1370 با تاسیس دانشگاه خلیج فارس به جرگه استان های دارای ساختار رسمی آموزش عالی پیوست می توانست میزبان ارزنده ای برای گشایش جهاد دانشگاهی باشد که به دلایلی تاکنون پس از گذشته قریب به 23 سال نتوانسته است خواسته دانشگاهیان و اهالی صنعت در استان جامه عمل بپوشاند.

با توجه به اهداف تعریف شده ،جهاددانشگاهی تنها نهادی است که از محل درآمدهای خود که از فعالیت‌های پژوهشی، خدماتی و آموزشی حاصل می‌شود می تواند در اعتلای فرهنگ استان گام های ارزنده بردارد.

این شرایط با کارکرد مثبت و در خور توجه در بیش از سه دهه گذشته در استان های مختلف نشان می دهد که بدلیل خلاء وجودی شکل گیری آن در استان بوشهر شاهد از دست رفتن فرصت های بی نظیری در عرصه های مختلف دانشجویی و صنعتی در کنار آموزش های کاربردی کوتاه و بلندمدت بوده ایم .

توجه به مزاياي طبيعي استان بوشهر و توسعه فعاليت‌هاي صنعت نفت در کنار توسعه فعاليت‌هاي كشاورزي گياهان دارويي باتوجه به آب و هواي مناسب استان بوشهر براي پرورش برخي از گياهان دارويي به ويژه گياهان آلوورا كه ارزش دارويي، بهداشتي و غذايي داردبه همراه توسعه علمي و فناورانه در پتروشيمي و آب شيرين کن با توجه به بحران آب و نياز به آب در آينده می تواند زمینه های بکری برای افتتاح جهاد دانشگاهی در استان بوشهر باشد هر چند که حميدرضا طيبي رئیس وقت جهاد دانشگاهی کشور در سفری که در تاریخ 4 اسفند 88 به استان داشت وعده کرد که بزودی نمایندگی این نهاد در استان بوشهر تشکیل می شود.

با گذشت بیش از 5 سال از آن زمان و عملی نشدن وعده های ارائه شده توسط مسئولان وقت به نظر می رسد که متولایان امر در استان بوشهر با ظرفیت سازی های مورد نیاز و انجام رایزنی های گسترده زمینه تاسیس نمایندگی جهاد دانشگاهی در استان را فراهم سازند تا با توجه به صنعتی بودن این استان گام های مناسب برای داشتن یک ساختار منسجم از جهاد دانشگاهی فراهم شود.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۰
پارک فناوری
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۳
4
3
سلام
استان بوشهر ظرفیت بهره برداری از چنین نهادهایی نداره.
اهدافی که از ایجاد پارک فناوری در استان بوشهر دنبال میشد چقدر محقق شده؟
بهتر هست ابتدا از ظرفیت های موجود استفاده شود.
جهاد دانشگاهی نیز به سرنوشت سایر نهادهای علمی و پژوهشی در بوشهر تبدیل خواهد شد.
صنایع نفت و گاز در بوشهر از تهران مدیریت میشن.
اغلب پروژه های صنایع بزرگ نفت و گاز استان با شرکت های مرکز نشین منعقد میشه.
بوشهری
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۳
0
4
جهاد دانشگاهی تهران با راه اندازی نمایندگی جهاددانشگاهی در کنگان که توسط تهران مدیریت می شود سالانه بودجه های کلانی را از طریق نفت و گاز و پتروشیمی به دست می آورد و به همین علت جهاددانشگاهی بوشهر را راه اندازی نمی کند در صورت راه اندازی بودجه فرهنگی و پژوهشی عسلویه و شرکت های نفتی به جهادبوشهر باید اختصاص یابد.
دکتری جامعه شناسی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۳
2
2
با سلام
واقعا حیف است که تنها استانی هستیم که جهاد دانشگاهی نداریم جهاددانشگاهی ظرفیت های زیادی دارد که استان ما از آن بی بهره است. کجایید مسئولینی که حرف از حوزه های فرهنگی آموزسی و پژوهشی می زنید واقعا نهادی بالاتر از جهاددانشگاهی هم وجود دارد که باعث نهادینه کردن این مقوله شود.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۳
0
2
در بوشهر همیشه منافع و سود دیگران در نظر گرفته میشه و کسی به فکر منافع و پیشرفت مردم استان نیست و البته خود مردم بومی استان هم قدمی در این زمینه برنمیدارن
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۳
0
0
جهاد دانشگاهی به طور کلی چه گلی به سر این کشور زده. درسته یه کارهایی انجام شده ولی این کارهای انجام شده خودش در ساختار اداری متولی دیگری داره و جهاد داره نقش بازی می کنه. بهتره ساختار اداری کشور بازبینی شده و سازمانهای بی مسئولیت قارچ گونه که فقط بودجه میخورن را بست تا فضا بری بخش خصوصی رقابتی بشه و بتونن نفس بکشن. شرکتهای دولتی و شبه دولتی و امنیتی نفس بخش خصوصی رو گرفتن و با استفاده از رانت چون خوره به جون کشور افتادن.
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۳
0
3
تنها چیزهایی تو بوشهر تاسیس میشه که به کام تهرانیا باشه...
سلام
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۳
0
2
بوشهر فاقد همه چی هست
استاد دانشگاه
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۳
0
1
جهاددانشکاهی یکی از مراکز مهم کشور می باشد که شعبات آن در استانهای دیگر خیلی فعال هستند ولی استان عقب مانده ما متاسفانه از داشتن همچین مرکز علمی برخوردار نیست....
پژوهشگر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۴
0
2
پژوهشگاه رویان یکی از مراکز و افتخارات ملی کشورمان است که زیر مجموعه جهاددانشگاهی می باشد و هر روز در حال پیشرفت است در صورتی که هنوز استان ما جهاددانشگاهی ندارد چه برسه مراکز علمی و پژوهشی و فرهنگی... بسی تاسف باید خورد...
استاد دانشگاه
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۴
0
2
با سلام
زمانی که 10 پیش در دانشگاه شیراز تحصیل می کردم جهاددانشگاهی استان فارس یکی از مهم ترین مراکز علمی پزوهشی و فرهنگی استان فارس بود و حدود 200 کارمند و پژوهشگر و استاد داشت و بیش از چهار ساختمان مستقل داشت و حوزه آموزشی آن حتی در مقطع ارشد نیز فعال بود ولی متاسفانه هنوز استان ما شعبه ندارد... مسئولینی که حرف از فرهنگ و پژوهش میزنند چه جوابی برای راه اندازی نشدن این نهاد انقلابی دارند...
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد