پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 06
کد خبر: ۱۷۸۳۸۷
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۰

به گزارش سوک قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبین نهادهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی جامعه ایران بر اساس اصول و ضوابط اسلامی است. و یکی از نهادهای سیاسی جمهوری اسلامی نهاد شورای نگهبان است که در اصل‌های ۹۱ تا ۹۹ قانون اساسی، وظایفی از جمله تأیید صلاحیت نامزدهای تمامی  سراسری کشور به جز انتخابات شوراهای شهر و روستا در حیطه وظایف این شورا است.

یکی از شخصیت هایی که در کشور ما از اعتماد کافی در بین مردم جامعه برخورداربوده اند و افراد متعهد انقلابی و غیره سعی می کنند مسیر حرکت خود را در خط مشئی آن ها قرار بدهند و صلاحیت، ملاک و معیار کاندیده های اصلح  حوزه  انتخابی شهر خود را با بصیرت با توجه به بیانات آن ها شناسایی و انتخاب کنند ائمه جمعه هستند،کسانی که علاوه بر مسائل و احکام دینی باید تسلط بر احکام سیاسی و اجتماعی وقت جامعه داشته باشد چرا که باید در نماز جمعه دو خطبه که یکی درباره مسائل اجتماعی و دیگری در مورد مسائل روز و سیاسی جامعه است روشنگری نمایند.

سایت خبری تحلیلی«گام نیوز» باتوجه به نزدیک بودن به زمان برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری گفتگویی را با برخی ائمه جماعات استان با بیان این پرسش که"با توجه به اينكه در مرحله تشخيص صلاحيت كانديداهاي مجلس هستيم و پيش بيني مي شود برخي احزاب خاص فشارهايي بر شوراي نگهبان براي تاييد گزينه هاي خود وارد كنند، در اين برهه حساس وظيفه شوراي نگهبان در بررسي صلاحيت افراد چيست؟" انجام داده است .

در ادامه این گزارش، نظرات این ائمه جمعه را می خوانید.

حجت الاسلام عیسی راستگو امام جمعه اهرم

 در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی خبرگان رهبری قرار گرفتیم  و در این دوره مشخص است شورای نگهبان بناست مورد هجوم برخی از افراد چهره ها و گروهای سیاسی قرار بگیرد چون برخی از افراد صلاحیت کاندیداتوری مجلس شورای اسلامی یا مجلس خبرگان رهبری را ندارند و کسانی به نقل از آیت الله جنتی حتی یک صفحه قرآن نیز صحیح نتواند بخواند و در شورای خبرگان کاندید شده اند این فرد مشخص است که رد صلاحیت خواهد شد لذا برخی ها می خواهند شورای نگهبان را متهم و این نهاد تاثیر گذار را در جمهوری اسلام تضعیف کنند قطعا افرادی که دارای صلاحیت و واجد شرایط لازم یک نماینده را داشته باشند باید به مجلس راه پیدا کنند.

کسی نمی تواند برای شورای نگهبان شروطی بگذارد نظات شورای نگهبان یک نظارت استصوابی است  افرادی که صلاحیتشان  محرز شده باشد شایستگی و صلاحیت لازم را به عنوان کاندیکاتوری ورود به مجلس را دارد.

حجت الاسلام حسن مصلح امام جمعه برازجان

شورای نگهبان آن چه را که قانون در مورد  صلاحیت ها با قدرت و قاطعیت عمل کند و متاسفانه در این دوره شاهد حضور افرادی که حتی  شرایط ابتدائی نیز دارا نیستند هستیم و نیت های آن ها برای ما بسیار مبهم است که چه هدفی را دنبال می کنند و شخصی که در مجلس خبرگان کاندید می شود باید شرایط اجتهاد را در خود ببییند  برخی می خواهند در صورت رد صلاحیت تبلیغات منفی علیه نظام انجام دهند و شورای نگهبان باید طبق قانون عمل نماید .

حجت الاسلام حسینی امام جمعه دیلم

شورای نگهبان قطعا به وظایف قانونی و شرعی خود عمل خواهد کرد با توجه به جایگاهی که شورای نگهبان دارد اعضای آن معتمد رهبری و ارکان نظام هستند اگر حق شخصی ضایع شد جای برای اعتراض و پیگیری خواهد بود و در این باره کسی نباید نگران باشد و در تمام دنیا هرکسی بخواهد تصدّی مسئولیتی را برعهده داشته باشد آیتم ها و معیار و ملاک هایی است که جمهوری اسلامی ایران نیز از این امر مستثنی نیست و شورای نگهبان مافوق احزاب هستند و ما باید دید خوبی نسبت به شورای نگهبان داشته باشیم .

حجت الاسلام عبدالحسین مصلح امام جمعه خورموج

وظیفه شورای نگهبان همانگونه که در قانون و قوانین نظارتی مشخص شده است باید استصوابی باشد و تاکیداتی که مقام معظم رهبری داشته اند بدون ملاحظه جریانات سیاسی و فشارهای که وارد می کنند جهت تأیید صلاحیت افراد خود، با رعایت قانون و مقررات و مشخصاتی که لازم است یک نماینده داشته باشد را در نظر گیرند و به هیچ عنوان تحت تأثیر فشارهای قرار نگیرد.

با توجه به ثبت نام های گسترده و بی سابقه ای که در این دوره صورت گرفته است سطح توقعات را بالا برده اند و در این برهه وظیفه شورای نگهبان سخت و سنگین می باشد که بتواند این وظیفه را به نحو احسن انجام دهد.

حجت الاسلام سید علی حسینی امام جمعه دیر

با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری همه باید پایبند به قانون باشند و احزاب و جریان های سیاسی در چارچوب قانون برنامه هایشان را پیش ببرند و شورای نگهبان نیز مانند همیشه براساس چارچوب قانون اساسی و نظریات مقام معظم رهبری که در بحث تأیید صلاحیت ها بیان نموده اند عمل نمایند.

 شورای نگهبان تاکنون در برابر فشارها غیر قانونی کوتاه نیامده است و اگر در چارچوب قانون عمل نمایند مشکلی برای مملکت پیش نخواهد آمد.

حجت الاسلام محمد محمدی امام جمعه کاکی

شورای نگهبان مدافع منافع  نظام است و با اقتداری که از آن سراغ داریم رسالت خود را به خوبی انجام می دهد و بدون مساحمه فاکتورهای که جهت تشخیص صلاحیت است لحاظ می کند و در ابتدا ما نگاهمان به حضور حداکثری مردم است و کسانی که توانایی در خود احساس می کنند ثبت نام نمایند واین منافاتی با مسئله نظام و مشکل خاصی ایجاد نمی کند و ما یک نظام دموکرات و نظامی که به همه حق می دهیم که خودشان را محک بزنند و مرحله دوم جهت رسیدن به  حضور حداکثری و مشروعیت باید قانون لحاظ شود و قانون نیز فاز اول شورای نگهبان تا رسیدن به برگزاری یک انتخابات سالم است. شورای نگهبان با توجه به شناختی که نسبت به آن است با اقتدار و فضل الهی کار خود را انجام می دهد وجای نگرانی نیست.

بر اساس این گزارش همگی ائمه جمعه مصاحبه شونده اتفاق نظر بر اجرای دقیق قانون در نظارت بر سابقه افراد داوطلب نمایندگی مجلس و خبرگان جهت تایید و یا رد صلاحیت را داشتند و با گفته های خود خواستار بررسی دقیق صلاحیت این افراد شدند.

منبع :گام نیوز

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد