پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 06
کد خبر: ۱۷۸۷۶۷
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۴ - ۰۷:۵۲

به گزارش سوک:چند روزی از ثبت نام انتخابات می گذرد و موج عظیمی از ثبت نام ها در تمام کشور صورت گرفته و درصد چشمگیر افزایش ثبت نام ها بسیار معنادار است و خبر از برنامه ای خاص می دهد که برخی برای این دوره از انتخابات تدارک دیده اند. با نگاهی به وضع موجود برداشت هایی را از این نحوه ثبت نام ها می توان داشت.

اخبار مختلف حکایت از برنامه هایی دارد که آثار منفی را بر رقابت انتخاباتی خواهد داشت؛ استان بوشهر به عنوان یکی از استان های کلیدی کشور که از فضای سیاسی و رسانه ای فعالی برخوردار است این روزها میدان تاخت و تاز سیاسیون و علاقه مندان کرسی سبز مجلس است که برخی برای خدمت و برخی دیگر هم به دنبال اهدافی دیگر کرسی های بهارستان را نشانه گرفته اند تا شاید از این نمد برای آنها کلاهی ساخته شود.

سیاسیون اصلاح طلب بوشهر که نتوانسته اند در استان به اهداف حداکثری خود دست یابند تمام تلاش خود را روی انتخابات مجلس متمرکز کرده اند تا شاید از این میدان بتوانند اهداف حداکثری خود را تامین کنند از همین رو با همراهی برخی از دولتی ها و حامیان دولت عظم خود را جزم کرده اند تا کرسی های مجلس شورای اسلامی را در این استان فتح کنند.

اصلاح طلبان دست به دامن گزینه های دست چندم

شیوه ای که دوم خردادی های  بوشهری و حامیان دولت دست به آن زده اند این است که به نوعی انتخابات را به شیوه ای جدید مهندسی کنند تا اهدافشان از این سو تامین شود اصلاح طلبان که بخشی از افراد بالا دستی آنها به دلیل نقش آفرینی در فتنه 88 نه صلاحیت لازم را برای نامزدی در انتخابات داشته و نه توان جلب نظر مردم را دارند از همین رو دست به دامن گزینه های دست چندم شده اند.

این جریان که به دلیل عملکرد نامناسب در سال 88 وجاهت خود را از دست داده شیوه های خاصی را به کار گیری کرده تا شاید پیروز انتخابات شود، حتی اگر این پیروزی با گزینه ای عاریه ای مثل دولت روحانی در انتخابات ریاست جمهوری باشد.

 شیوه های به کار گرفته شده از این قرار است:

1- نامزد کردن تعداد زیادی از افراد جریان اصلاحات

2- تحریک برخی افراد مستقل برای نامزدی در انتخابات

3- نامزد کردن برخی ها با وعده و وعید

4- نامزد کردن افرادی که پیش تر رد صلاحیت شده یا سابقه حضور موثر در فتنه را داشته اند

برای تحلیل، باید با دقت بیشتر موارد فوق را مورد بررسی قرار داد.

نامزد کردن تعداد زیادی از افراد جریان اصلاحات

تعداد زیادی از افراد اصلاح طلب و حامی دولت با برنامه ریزی خاص وارد صحنه انتخابات شده و به عنوان نامزد ثبت نام کرده اند که این موضوع چند دستاورد برای آنها به همراه دارد.

اول: تعداد زیاد نامزدها باعث خواهد شد در صورت رد صلاحیت شدن هر گزینه ای، گزینه ای دیگر جایگزین آن شود و در صحنه انتخابات کمبود گزینه برای آنها پیش نیاید.

دوم: با نامزدی تعداد زیاد، فضا برای فشار به شورای نگهبان جهت تائید نامزدها بیشتر فراهم می شود.

سوم: در صورت رد صلاحیت شدن هر گزینه اصلاح طلب فضا برای فشار به شورای نگهبان فراهم شده و مظلوم نمایی آنها بیشتر فراهم می شود و در صورت رد نشدن آنها امکان اجماع وجود دارد و یا این که ممکن است تعدد نامزد در برخی حوزه ها به نفع اصلاح طلبان تمام شود.

تحریک برخی افراد مستقل برای نامزدی در انتخابات

در برخی حوزه ها با تحریک برخی افراد مستقل، مسئولان دولتی سابق و افراد نزدیک به اصولگرایان به شیوه های گوناگون، مستقیم و غیر مستقیم و نامزد کردن آنها تلاش دارند تا آراء سبد اصولگرایان در حوزه های گوناگون را تقسیم کنند تا در این فضا بتوانند گزینه های خود را راهی مجلس کنند و از دیگر سو با شایعه تفرقه بین اصولگرایان و تلاش برای ایجاد چند دستگی از این آب گلالود ماهی بگیرند که در فضای موجود مشاهده می شود برخی از این افراد در حال حاضر به عنوان نامزد انتخابات حضور یافته و با وجود این که در برخی موارد حتی آرا چندانی ندارند اصرار بر ادامه حضور خود دارند که این نیز نشان از فضای دیگر دارد.

نامزد کردن برخی ها با وعده و وعید

شیوه ای دیگر که دولت دوستان و اصلاح طلبان سابقه دیرینه ای در آن دارند وعده و وعید است که در برخی موارد مشاهده شده به برخی افراد اعلام کرده اند وارد انتخابات شو و حتی یک ریال هم خرج نکن همه هزینه ها را ما پرداخت می کنیم.

از دیگر سو به برخی افراد نیز وعده پست و مقام داده اند که در صورت حضور در انتخابات برای آنها پست هایی کنار گذاشته شده است جالب توجه این است که تعدادی از این افراد که به آنها رجوع شده است و حاضر به نامزدی نشده اند می گویند به شدت از جوانب مختلف تحت فشار قرار گرفته اند تا وارد صحنه انتخابات شوند جالب توجه است که برخی افراد در لیست نامزدها مشاهده می شوند که به صرف داشتن یک مدرک فوق لیسانس پا به صحنه رقابت گذاشته اند و حتی کمترین امید را برای پیروزی در انتخابات ندارند.

نامزد کردن افرادی که پیش تر رد صلاحیت شده یا سابقه حضور موثر در فتنه را داشته اند

این روزها که سابقه فتنه در دولت به پست گرفتن افراد کمک می کند و دستگیر شدگان فتنه88 در دولت به عنوان فرماندار و غیره مشغول به خدمت!! می شوند افرادی با سوابق منفی سیاسی و حضور موثر در فتنه برای نامزدی در انتخابات تحریک و ثبت نام کرده اند؛ افرادی با سوابق یاد شده چند پیامد دارد اول این که این افراد با رد صلاحیت شدن هزینه روی دست شورای نگهبان می گذارند و ممکن است رد صلاحیت شدن آنها از رد صلاحیت شدن گزینه ها دیگر آنها که تیرگی سوابق سیاسی و اقتصادی آنان کمرنگ تر است جلو گیری کند و از سوی دیگر رد صلاحیت شد این سیاسیون بد سابقه باعث خواهد شد آنها در فضای انتخابات حضور فعال تری ایفا کنند و بتوانند به دیگر گزینه های دولت دوستان و اصلاح طلبان برای کسب آرا بیشتر کمک کنند.

قول دادن به چند نفر در هر حوزه به این عنوان که شما گزینه دولت هستید

یکی از اقدامات دیگر اصلاح طلبان برای مهندسی انتخابات این است یاران نزدیک آنها در سیستم دولتی با حضور در منزل و محافل برخی نامزد ها به آنها اعلام می کنند که شما گزینه دولت هستید و از حمایت دولت در انتخابات بهره مند خواهید شد پس در صحنه انتخابات باقی بمانید و حال جالب است که این وعده در یک حوزه به چند نفر داده می شود و با هر یک از آنها یک مقام دولتی کوچکی یا ... صحبت می کند و او را دل گرم می کند تا در صحنه رقابت باقی بمانند و با این شیوه سعی می شود آراء رقبا شکسته شود تا از این فضای غبار آلود بهره بیشتری ببرند و بتوانند نامزد اصلی خود در هر حوزه را راهی مجلس کنند.

از همین رو با توجه به موارد فوق نامزدهای مستقل یا مسئولان دولت قبل و یا افراد نزدیک به اصولگرایی که با چنین شیوه هایی تحریک به حضور در انتخابات شده اند باید هرچه زودتر وضعیت خود را مشخص کنند تا بعد رقابت های انتخاباتی سرشکسته و نا امید نشوند و در میان دوستان هم فکر نیز به عنوان عامل تفرقه معرفی نشوند.

منبع:گام نیوز

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد