پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ - 2019 December 12
کد خبر: ۱۸۷۴۹۹
تعداد نظرات: ۹ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۲
پس از یک هفته ؛
از انجا که حوزه سلامت به شکل عجین شده ای با مخاطرات فکری مردم سازگار است هر اتفاق ولو به اشباه در انتشار آن می تواند اذهان عمومی را به شدت مشوش و بر علیه یک ساختار درمانی بسیج کند .
همه چیز با یک خبر که توسط یکی از رسانه های مجازی استان اطلاع رسانی شد آغاز گردید.کودکی 5 ساله با اسهال و استفراغ به بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر مراجعه و پس از ویزیت اولیه به دلیل آن چه توسط آن پایگاه خبری اشتباه پزشکی در تزریق آمپول دیازپام عنوان شده ، بیمار به کما و با مرگ مغزی مواجه شده بود .

به گزارش سوک ؛ برای کسانی که این روزها اخبار استان را از طریق سایت های خبری دنبال می کنند و گاهی در شبکه های اجتماعی موبایلی آن را باز نشر می دهند بیشتر آن چه که در این اتفاق و اتفاق های مشابه روی می دهد باور پذیر است .

از انجا که حوزه سلامت به شکل عجین شده ای با مخاطرات فکری مردم سازگار است هر اتفاق ولو به اشباه در انتشار آن می تواند اذهان عمومی را به شدت مشوش و بر علیه یک ساختار درمانی بسیج کند .

این که کودکی جان خود را از دست داده مایه تاسف و تالم شدید همه افراد جامعه است که جزء طلب صبر و تحمل برای پدر و مادر و بستگانش کاری از دست هیچ کس بر نمی آید اما نکته حائز اهمیت در این موارد اظهارنظرهای غیرکارشناسی افراد علی الخصوص بعضی از همکاران رسانه ای است که بدون داشتن کمترین اطلاع از اندیکاسیون های پزشکی و روند درمان یک بیمار با اظهارنظرهای سطحی سبب بی اعتمادی مردم به قشر زحمتکش حوزه سلامت در استان می شوند.

البته این بدان معنا نیست که در بیمارستان های کشور و استان بوشهر قصور پزشکی دیده نمی شود بلکه خطاهایی نیز در این حوزه نیز وجود دارد اما در سطحی فراگیر نیست که بتواند سلامت کلی مراجعین را تهدید کند .

دکتر زمانی ، فوق تخصص مغز واعصاب کودکان معتقد است از انجا که دیازپام قدیمی­ترین و اولین داروی ضد تشنج می­ باشد به صورت وریدی در اورژانس های بیمارستانی برای کنترل تشنج از آن استفاده می شود.

حتی در یک مطالعه کارآزمایی بالینی از میان 80 بیمار 3 ماهه الی 12 ساله که با تشنج به اورژانس اطفال در یکی از بیمارستان های تهران مراجعه کرده بوده یا در بخش های بیمارستان دچار تشنج شدند 40 بیمار با دیازپام وریدی (شاهد) و 40 بیمار دیگر با دیازپام رکتال(مورد) درمان شدند که هر دو مورد نقش موثری در بهبود بیماران داشته است.

دکتر ابراهیم رزم پا ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی و فوق تخصص و دارای فلوشیپ جراحی سر و گردن از امریکا و استاد کنونی دانشگاه تهران معتقد است که در صورتی که کودک برای اولین بار دچار تشنج شده باشد ، ممکن است پزشک جهت رد مننژیت و بررسی از این نظر کودک را در بیمارستان بستری نماید . سایر بررسی ها نیز جهت مشخص کردن علت عارضه انجام خواهد شد . در صورت وجود عفونت ناشی از باکتری ها ، پزشک آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد . در ضمن نحوه برخورد و اقدامات درمانی درحملات بعدی بیماری را به شما آموزش خواهد داد . ممکن است پزشک برای کودک شما دیازپام ( داروی آرام بخش و ضد تشنج ) تجویز نماید ، تا در خانه از آن استفاده نمائید . استفاده از دیازپام در زمان تشنج ، طول مدت تشنج را کاهش می دهد .

حال با این شرایط و به منظور اطلاع از کم و کیف مرگ کودک 5 ساله بوشهری ، استاندار بوشهر مسئولانی را مامور رسیدگی به این پرونده جهت بررسی موضوع کرده است .

رئيس بيمارستان شهداي خليج فارس بوشهر با اشاره به تشکیل کمیته بررسی پرونده مرگ مغزی کودک 5 ساله در این بیمارستان می گوید: طبق نظر این کمیته، كادر درماني اين كودك، هيچگونه قصوري در كار خود نداشته و تمام مراحل درمان صحيح انجام شده است.

فرهاد عباسي این مطلب را در گفتگو با ایرنا بیان کرده و افزود: نشست اين كميته متشكل از پزشكان متخصص كودكان، عفوني، داخلي مغز و اعصاب، جراحي مغز و اعصاب، طب اورژانس و راديولوژي با حضور مديركل بازرسي و رسيدگي به شكايات استانداري و رئيس سازمان نظام پزشكي استان در بيمارستان شهداي خليج فارس بوشهر برگزار شد.

وي با بیان اینکه در اين كميته جزئيات پرونده از ديدگاه تخصص هاي مختلف مورد بررسي كارشناسانه قرار گرفت، خاطرنشان کرد: طبق بررسي ها و مستندات پرونده و نظر پزشكان متخصص همه اقدامات صورت گرفته در مورد اين كودك كه توسط متخصص اطفال انجام شده صحيح بوده و قصوري در اين ارتباط صورت نگرفته، همچنین ساير اقدامات متخصصان ديگر شامل داخلي مغز و اعصاب، جراحي مغز و اعصاب و عفوني نيز بدرستي انجام شده است.

رئيس بيمارستان شهداي خليج فارس بوشهر گفت: تاكنون علت دقيق مرگ مغزي بيمار پنج ساله بصورت كامل مشخص نيست، هر چند كه نظريه هاي كارشناسي پزشكي از ديدگاه متخصصان يادشده در اين حوزه موجود است.

به گفته وی، بررسي تكميلي بيشتر براي دستيابي به جواب نهايي در اين زمينه الزامي است.

وي گفت: اين كودك بعد از ظهر 13 ارديبهشت سالجاری با علائم كم آبي بدن، اسهال و بي حالي، پس از مراجعه به بخش خصوصي به بيمارستان شهداي خليج فارس منتقل مي شود.

عباسي گفت: با مراجعه بيمار به بيمارستان، وي توسط پزشك اورژانس و متخصص اطفال مقيم بيمارستان ويزيت و سپس با تشخيص صورت گرفته دستور سرم درماني براي جبران مايع از دست رفته بدن وي داده مي شود.

وي يادآور شد: در مراحل درمان، كودك دچار تشنج شده كه با دستور پزشك متخصص اطفال كه بر بالين وي حضور داشته داروي ضد تشنج ديازپام طبق پروتكل به وي تزريق مي شود.

عباسي ادامه داد: در ادامه سير درماني كودك، به دليل پربودن بخش آي سي يو، با فراهم آوردن تجهيزات مورد نياز از قبيل مانيتورينگ به بخش اطفال منتقل و با پيگيريهاي متخصص اطفال و سوپروايزر، همان شب به بخش آي سي يو انتقال داده شد.

رئيس بيمارستان شهداي خليج فارس يادآور شد: به دليل كاهش سطح هوشياري، سي تي اسكن مغز روي بيمار انجام كه جواب آن نشان دهنده ورم مغزي (ادم مغزي) و خونريزي اندك زير سخت شامه بود.

وي افزود: در ادامه سير درمان درخواست مشاوره از متخصص مغز و اعصاب و متخصص جراح مغز و اعصاب از سوي پزشك متخصص اطفال داده مي شود كه متخصصان بر بالين بيمار حاضر و اقدامات انجام شده توسط متخصص اطفال را تاييد مي كنند.

رئيس بيمارستان شهداي خليج فارس گفت: از طرف متخصص جراح مغز و اعصاب همچنين اظهار مي شود كه كودك نيازي به مداخله جراحي نداشته و ندارد.

وي با اشاره به اينكه كودك دچار كاهش سطح هوشياري و مرگ مغزي شده، گفت: كودك ياد شده هم اكنون در بخش آي سي يو تحت تنفس مصنوعي قرار دارد.

عباسي گفت: داروي ديازپام براي كنترل تشنج به عنوان خط نخست درمان مورد استفاده قرار مي گيرد و در مورد اين بيمار نيز به همين ترتيب عمل شده و دوز داروي مصرفي مطابق با استاندارد هاي پزشكي بوده، از این رو افت هوشياري از عوارض دارويي ديازپام محسوب نمي شود.

وي درخصوص حواشی مطرح شده درباره انتقال بيمار به مركز درماني استان همجوار افزود: با توجه به شرايط ناپايدار بيمار، توصيه عدم انتقال بيمار به مركزي ديگر توسط متخصص كودكان مربوطه صورت گرفت.

عباسي يادآور شد: با اين وجود همراهان هر بيماري در صورت رضايت خود از قابليت انتقال بيمار خود به ديگر مركز برخوردار است.
وي تاكيد كرد: از لحاظ نوع دارو و دوز درماني، تزريق اشتباه به این كودك صورت نگرفته و مستندات پرونده بصورت مكتوب موجود و در دسترس و در مراجع ذيصلاح قابل پيگيري است.

رئيس بيمارستان شهداي خليج فارس يادآور شد: در مركز آموزشي درماني شهداي خليج فارس در رشته هاي كودكان، زنان و زايمان، طب اورژانس، بيهوشي اتاق عمل، بيهوشي آي سي يو و جراحي عمومي پزشك متخصص مقيم در بيمارستان وجود دارد بدين معني كه آنها بصورت شبانه روزي در بيمارستان حضور داشته و در كوتاه ترين زمان ممكن بيماران را ويزيت مي كنند.

وي افزود: در ارتباط با بيمار مرگ مغزي ياد شده پزشك متخصص آن روز از زمان ورود بيمار نامبرده را ويزيت و امور درماني وي را انجام داده و طبق مستندات پرونده به دفعات بر بالين وي حاضر و امور درماني را نظارت كرده است.

عباسي بيان كرد: با توجه به آسيب پذير بودن كودكان نسبت به كم آبي بدن توصيه مي شود در موارد اسهال و استفراغ سريع به مركز درماني مراجعه تا علاوه بر جبران كم آبي بدن كودك اقدام هاي تشخيصي و درماني به موازات آن صورت گيرد.

با این شرایط به نظر می رسد که همکاران رسانه ای در مواجه با چنین اتفاقاتی بهتر است از هر گونه اظهار نظر غیرکارشناسی برای اجتناب از انتشار اخبار کذب در جامعه ممانعت به عمل آورند تا کارشناسان مربوطه پس از بررسی های لازم نتایج رسمی آن را به گوش مردم برسانند ضمن این که با سرعت عمل مناسب ، مسئولان بیمارستان شهدای خلیج فارس نیز نسبت به روشن شدن علت اصلی مرگ این کودک تلاش کنند.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۳۱
انتشار یافته: ۹
ملکوت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
6
5
پزشک متخصص کار خودش انجام داد حالا اتفاق افتاده .خدا صبری به پدر ومادرش بدهد.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
5
7
اسهال زیاد کودک باعث کم شدن بیش از حد آب بدن کودک و فوت وی شده است بی انصافی است که زحمات شبانه روزی پزشکان عزیز را که مایه سلامتی جامعه اند کتمان کنیم و با یک حادثه که دلیلش از مراقبت کم و بی توجه بودن تا کارگر شدن بیماری توسط خودمان است گناه خودمان را به گردن پزشکان بیندازیم پزشکان که استغفرالله خدا نیستند که مرده را زنده کنند خداوند به پزشکان عزیز اجر و توان دهد
موسوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
3
6
میگم اینجور که بررسی کرده اند علت مرگ مغری شدن هم که میگن مشخص نیست پی چه بررسی علمی صورت گرفته وقتی علت مشخص نیست میگن قصو ی رخ نداده اصولا وقتی میتوان گفت قصوری رخ نداده که همه چیز معلوم باشد و علت مشکل هم مشخص شده باشد مردم فهیم هستند بنظر من هم در نحوه اطلاع رسانی باید تجدید نظر شود و هم بررسی مجدد ت.سط اشخاص بیطرف خارج از سیستم مورد اتهام صورت گیرد چون هیچکی نمیاد خودش و سیستمش رو.مقصر اعلام کنه
بچه هاي محله سينگر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
3
4
سلام تمام مسئولين از راس تا فرش بايد استعفا بدهند و بايد مجازات شوند كه حق خانواده ا پايمال نشود
مینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
3
7
همکاران رسانه ای کار بسیارر به جا و خوبی میکنند که این اتفاقات رو زود بیان میکنن و لاپوشونی نمیکنن!!! یه صندلی که برای بیمارستان میخرن هنوز وارد راهرو نشده پنجاه تا عکس و فیلم میگیرن و همه جا پخش میکنن اما موضوع به این مهمی نباید زود رسانه ای بشه!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۹
4
2
به امید خدا دوره کار اموزی که تموم بشه مشکل پزشک حل می شود.
هیچ کدام از پزشکان قصور را تایید نمی کنند
ایا در شهر دیگری مثل شیراز اصفهان تهران..... کودک می مرد
لطفا یکی قضاوت کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
1
2
از اینکه وظیفه پزشک و پرستار و پرسنل بیمارستانی خدمت به بیماران است شکی در اون نیست ، ولی بنظر میرسه که برخی از پرسنل بیمارستانی خیلی اهمیتی به سلامتی بیمار ندارند و ....
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
2
3
به راستی اگر فرزند یکی از همین دکترها بود هم همین اتفاق می میفتاد؟؟؟؟ به راستی اگر فرزند یکی از مسئولین هم بود به همین راحتی میتوانستند شانه خالی کنند؟؟
ناشناس
|
-
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۰
2
1
خوب معلومه که پزشکان ما نمیگویند ماست من ترشه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد