دوشنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
کد خبر: ۱۹۵۸۵۵
تعداد نظرات: ۲۶ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۱
بررسی یک سوژه ؛
هر چند بیمه های مکمل برای بعضی از این بیماران ، پزشکان زیرمیزی بگیر را حسابی شرمنده و حتی تا مبلغ 7 میلیون تومان پرداخت می کنند اما به دلیل فرهنگ ناموزون چشم هم چشمی ، خیلی از خانم های بارداری که فاقد بیمه تکمیلی بوده و حتی عاجز از پرداخت هزینه های معمول هم می باشند خانواده هایشان را در شرایطی قرار می دهند که این پول ها را به این تعداد پزشکان محدود پرداخت کنند .
سوک : در حالی که دولت یازدهم طرح تحول نظام سلامت را در راستای تکریم پزشکان و یادآوری جایگاه مقدس پزشکی برای کاهش هزینه های درمان از جیب مردم و حذف پدیده ناهنجار زیرمیزی هدف گزاری و به مرحله اجرا در آورده است خبرهای دریافتی نشان از ایجاد یک بازار سیاه با قیمت ها نامتعارف در بوشهر در یک تخصص پزشکی خبر می دهد.

یکی از این بخش ها که اینک سبب مشکلات گسترده برای مردم استان بوشهر شده ،دریافت های نامتعارف متخصصان زنان و زایمان از جیب مردم است .

هر چند دانشگاه علوم پزشکی بوشهری با پیگیری و تلاش های فراوان موفق به صفر کردن پدیده زیرمیزی در سطح استان برای تقریبا همه تخصص های پزشکی شده است اما وجود تعدادی محدودی از جامعه پزشکان متخصص زنان و زایمان در بوشهر که با ارقام نجومی اقدام به گرفتن زیرمیزی از بیماران می کنند همه چیز را تحت شعاع قرار داده است .

این افراد که به دلیل نظارت جدی و سخت گیری های فراوان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ، اجازه انجام سکشن ( سزارین ) برای زایمان در پروسیژرهایی با اندیکاسیون های معمولی ندارند بیماران خود را به بیمارستان های غیر دانشگاهی معرفی می کنند تا بتوانند با مبالغی از دو تا چهار میلیون تومان برای انجام سزارین آنها را سرکیسه کنند.

هر چند بیمه های مکمل برای بعضی از این بیماران ، پزشکان زیرمیزی بگیر را حسابی شرمنده و حتی تا مبلغ 7 میلیون تومان پرداخت می کنند اما به دلیل فرهنگ ناموزون چشم هم چشمی ، خیلی از خانم های بارداری که فاقد بیمه تکمیلی بوده و حتی عاجز از پرداخت هزینه های معمول هم می باشند خانواده هایشان را در شرایطی قرار می دهند که این پول ها را به این تعداد پزشکان محدود پرداخت کنند .

اینک در کنار عجایب دنیای پزشکی از فروش کلیه تا سندسازی بیمارستان ها برای سرکیسه کردن بیمه ها در ایران ، در بوشهر شاهد براه افتادن بازار مکاره ای از جنس پزشکی هستیم که گردانندگان آن تعدادی هر چند محدود از پزشکان متخصص زنان و زایمان هستند که با مبالغی نجومی برای قشر ضعیف جامعه که سه تا چهار میلیون برای آنها کل حقوق سه تا چهار ماه همسرانشان است اقدام به اخذ این مبالغ می کنند.

اگر پیش از این به دلیل پایین بودن میزان K  جراحی حق و حقوقی هم برای این پزشکان برای گرفتن زیرمیزی قایل بودیم اما از آنجا که دولت در طرح نظام سلامت بسته های ویژه ای در قالب های مختلف از افزایش چندین برابری میزان K  جراحی تا کارانه های خیلی زیاد تعریف کرده است دیگر شایسته نیست از مردم بعضا خیلی کم درآمد، این گونه وجوه اخذ شود .

در کنار اخذ این وجوه ، مطب های آنها نیز دیدنی است . در اوائل امسال با همت ریاست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر وی به همراه معاونین ، رئیس سازمان نظام پزشکی و دادستان نظام پزشکی بوشهر طرح سرکشی از مطب ها و پارکلینیک های پزشکی انجام داد که به دلیل فزونی شکایت های مردمی از پزشکان متخصص زنان و زایمان ، تمرکز بیشتری برای بازدید بر این مطب ها انجام شد .

نبود کمترین امکانات رفاهی برای زنان باردار در این مطب ها ، کم رنگ بودن استفاده از وسائل یک بار مصرف پزشکی در کنار فضای نامناسب و تبلیغ فروش انواع کرم ها و لوسیون های زیبایی !!! به همراه ویزیت های چند نفری در یک زمان خیلی کوتاه و توجه نکردن به استانداردهای وزارت بهداشت در امر سرویس دهی به بیماران ، نشان از ضایع شدن حقوق بیماران در این مراکز خبر می داد.


البته نوع برخورد تعدادی از این پزشکان متخصص زنان و زایمان نیز در نوع خود با بیماران نیز استثنایی و قابل بیان است .

نگارنده سال ها پیش به دلیل شرایط شغلی در یکی از بیمارستان های بوشهر و در دوره ای که بیمارستان اختصاصی زنان و زایمان در این شهر راه اندازی نشده بود در اطاق عمل ،متخصصین زنان و زایمان را می دیدم که چگونه با عصبانیت و فریاد از بیمارانشان پذیرایی می کردند هر چند که گویا این رویه نادرست همچنان توسط عده ای محدود از این پزشکان جاری است.

آنها از این که در زمان انکالی ناچار بودند عمل سزارینی را انجام دهند که آن بیمار ، بیمار خودشان نبود و زیر نظر متخصص دیگری قرار گرفته بود بر بیماران نگون بختی که به دلایل پزشکی قادر به یک زایمان طبیعی نبودند نهیب می زدند و فردی که با هزار و یک درد زایمان دسته و پنجه نرم می کرد و فضای تقریبا نااشنا و بعضا ترس آور اطاق عمل را می دید تحت شدیدترین فشارهای روانی قرار می دادند که بین بیمارانی که پزشکشان را با پول زیرمیزی شارژ کرده بودند با آنهایی که شارژ کرده بودند اما به شکل اورژانس به بیمارستان مراجعه و در فیلد کاری پزشکی دیگر بودند
یک اپارتاید ضد انسانی ایجاد می کردند.

حال اگر بیمار حتی در شیفت این پزشکان به دلایل اورژانس به بیمارستان مراجعه می کرد و نیازمند سزارین برای زایمان بود باید تا اتمام ساعات کار مطب این دست از پزشکان زیرمیزی بگیر ، از درد به خود می پیچید و در ساعات پایانی شب باید قیافه حق به جانب و فوق العاده عصبی پزشکی بر بالین خود می دید که با وجود این که حق شیفت و انکالی خود را به شکل کامل از بیمارستان می گرفت اما چون بیمار برای وی وجهی پرداخت نکرده بود مشمول بداخلاقی وی می گردید بماند این که با هزار و یک دلیل از جمله چک کردن بیمار ، کشیدن بخیه های جراحی و ... بیماران را پس از ترخیص از بیمارستان به مطب می کشاندند تا وجوه زیرمیزی دریافت کنند .

این حکایت نوستالژ زندگی خیلی از بانوان بوشهری است که به خوبی می توانند شهادت دهند که چگونه در شرایط خاص باردارای و زایمان ، این لحظات بخش تاریکی از ذهن آنها را برای همیشه به خود مشغول کرده است .

به نظر می رسد که دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با فعال کردن کمیته دانشگاهی مراقبت مرگ مادر که به عنوان یک شاخص مهم سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) و وزارت بهداشت است ( این کمیته هم اکنون وجود دارد ) با تمرکز بر اهداف این کمیته از جمله عملکرد پزشکان متخصص و جراح زنان و زایمان شرایطی ایجاد کند تا تخلفات واضح پزشکی در زمینه های مختلف مالی و کارکردی به حداقل رسد .

فراموش نکنیم که مردم بوشهر هنوز مرگ یکی از بانوان این شهر که به دلیل آن چه قصور پزشکی عنوان می شود و از همین سزارین های خارج از بیمارستان های دانشگاهی انجام شده را از یاد نمی برند .

نکته آخر این که در بین اندک پزشکان متخلف زنان و زایمان در شهر بوشهر ،  پزشکان انسان دوست ، مومن و مردمی هم وجود دارند که نه تنها بابت عمل های جراحی و سزارین ها به دلایل خاص پزشکی پول زیرمیزی دریافت نمی کنند بلکه با ایجاد تمهیدات مناسب برای رفاه حال بیمارانشان در مطب های پزشکی، خوش اخلاقی همراه با رفتاری مناسب و در خور شان یک طبیب را از خود بروز می دهند که سعادتمندی و عاقبت بخیری دعای تک تک مردم بوشهر برای آنها می باشد.

یادداشت : مهرداد جشنی پور ؛ خبرنگار و فعال رسانه

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۱۰
انتشار یافته: ۲۶
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۴
1
13
از نظر بنده حقیر تو این روزهایی که روزانه با چنین خبرهای دیگر نه چندان شوک آور روبرو هستیم لازم است برخوردی با شدت و قاطعیت کافی با این لکه های کثیف جامعه پزشکی صورت گیرد تا بقیه دوستان حساب کار دستشان بیاید. البته با توجه به اقدامات و برخوردهای قبلی بعید به نظر می رسد حالا حالاها از دست این پزشک نماها در استان بوشهر نفس راحتی بکشیم.
راد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۴
1
12
درود آقای جشنی پور. اکثر این زیرمیزی بگیرا پزشکای غیر بومی هستن که مثل خودپرداز به ما نگاه میکنن ولی افسوس که به قول شما چشم پوشی که بیشتر ناشی از عدم حق طلبی ما بوشهریاست راه گستاخی رو برای اینها باز کرده.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
به نظرم بریم پیش پزشک بومی زیر میز نگیر.
عزیز من آخه چه فرقی میکنه بومی و غیر بومی متخلف. متاسفانه یک عده هنوز محلی فکر می کنند و نتیجه اش را داریم تو شهر بوشهر میبینیم پزشکان بومی متخصص زیادی میشناسم که حاضر نیستند در بوشهر طبابت کنندبه دلیل غرض ورزی برخی از همکاران بوشهری.یا حق
ناشناس
|
-
|
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۴
0
14
ممنون از متن جالب
ولی دوست عزیز این گوشه ای از درد مردم بوشهر است.
مطب دکتران زنان و زایمان بوشهر خودش انقدر درامد دارد برای دکتر ها که نیاز به زیر میزی ندارد.
در حال حاضر داروهای بی خودی تجویز می کنند و بی خودی مریض را میبینند و چندین ماه و چندین سال می کشونن مطب و می گویند شما باردار نمی شوید .اصلا دکتر در حد مطلوب نداریم باید هزینه بدهند مردم و بروند استانهای اطراف تا بتونن نتیجه خوبی بگیرند . واقعا تاسف برای مسئولین بی کفایت استان .تاسف تاسف
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۴
0
12
سلام.تشکر بابت مطلب و دفاع از حق مردم..من خانمم بارداره چندجا بردمش که 4نفری همزمان بیمار داخل میشدن و زیر 3ملیونم قبول نمیکردن سزارین .جابشون اینه پول نداری برو درمانگاه ابوالفضل .واقعا این عدالته .بعد میگن چرا برا وسایل پزشکی میرید شیراز .شیراز برای هر بیمار 10 دقیقه وقت میزارن حداقل زورت نمیگیره پول میدی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۴
0
12
کاش یکی به داد مردم بوشهر برسه .بچه اول من 600 هزار تومان زیر میزی دادم پزشک که خانمم سزارین کنه بیمارستان .... سه سال پیش .بعد اعلام کردن تحول سلامت شده .ماه قبل بردم همون پزشک میگه سه میلیون تومان داخل مطب بده تا عملش کنم .این کجاش حقه.به کجا شکایت کنی به علوم پزشکی که همکارشونه سر و ته یکی هستن
کادر درمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
11
من با اینکه پرسنل بیمارستانم بچم سرما بخوره میبرمش شیراز چه برسه به چیزای دیگه .متاسفانه پزشکای بوشهر فقط پول میشناسند و.کاش پول میدادیم کار درست انجام میدادن و احترامی برا بیمارا قایل بودن.زمان معاینه بیمار در مطب هر نفر 10 دقیقه هست اما داخل بوشهر 4 نفر با هم 10 دقیقه انگار مفتی دارن ویزیت میکنند .اخلاق که مثل.....
بهمن
|
-
|
۰۷:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
7
متاسفانه بسیاری از مسولین به وظایف ذاتی و قانونی خود عمل نمی کنند اخلاق حرفه ای کم کم از جامعه رخت بر می بندد و مردم عصبی تر می شوند و بیشتر به زحمت می افتند. رسانه ها مردم را دریابید.
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
7
با سلام حالا اينا دكترا متخصص هستن تخلف ميكنن اون دكترايي كه متخصص نيستن و كار متخصص ها رو ميكنن فاجعه هست مثل دكتر عمومي كه كار متخصص پوست رو انجام ميده و همش هم اشتباهاي جبران ناپذير ميكنه و بعد حكم برائت ش ميدن
ملکوت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
9
پایتخت انرژی هست باید همه چیزش در محرومیت به سر ببرد از شهرهایش تا بیمارستاهایش دیگه چیزی نمی توان گفت از این همه بدبختی که در استان داریم از پزشک گرفته تا بعضی از مسئولین که احساس وجدان نمی کنند وفکر جیب خودشون هستن نه خدمت.
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
8
با سلام
و تشکر از گزارش خوب اقای جشنی پور.
چون ماهم همین مشکلات وبدرفتاری ها را از پرستاران بیمارستان خلیج فارس دیدیم چند مدت پیش خاننم اونجا زایمان کرد و می گفت پرستاران و کادر پزشکی خیلی بی توجهی می رکردند و براشون خیالی نیست که مریض داره زجر می کشه و هر چی دلشون می خواد به مریض می گن حتی در حد توهین و توکارشون هم توجه دقیقی نمی کنن و غیر مسولانه کار می کنن وقتی اتفاقات ناگواری برای مریض می افته دیگه فایده نداره ما حتی بیمارستان سلمان فارسی هم رفتیم ما را تحویل نگرفتن مجبور شدیم رفتیم بیمارستان خلیج فارس و اونم این وضع رو داشت خدا به دادمون برسه با این وجدان کاری و ...
123
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
6
مطب دکتر ......رو دیدین؟؟؟؟ از فاجعه اونورتره.حتا دستشویی ام نداره در حالیکه متخصص زنان و زایمان هست. هر بیمار کلا 1 دقیقه ماکسیمم ویزیت میشه و یه منشی بسیار بداخلاق هم داره.خدا به داد ما برسه.لطفا اسم ببرین دوستان تا شاید سیدگی شد.
مدیر پایگاه با تشکر از شما کاربر گرامی. متاسفانه به دلایل حقوقی قادر به نام بردن از این پزشک محترم متخصص زنان و زایمان نیستیم
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
7
سلام ممنون از خبر بسیار مهمتون اره در کنگان هم همین طور هست از اخلاق بسیار بد پرسنل زایش
اه گرفت و نابلد بودن متخصص زنان خدا به رحم بانوان و مادران ما در این استان کند ما که هر چه اعتراض کردیم به نتیجه نرسید خوشحالم شما این خبر رو رسانه ایی کردید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
6
با سلام
درود بر نگارنده این متن
واقعا به درستی مسائل و مشکلاتی را که بیماران با آن دست و پنجه نرم میکنند را به تصویر کشیده. بنده شخصا به کرات از دوستان و آشنایان اجرای سناریوهای متعدد از برخی پزشکان زنان و زایمان را شنیده ام که در هفته های اخر با داستان سر هم کردن پول های گزاف را از بیماران گرفته اند یعنی در اخرین لحظات شوک بزرگی را به بیماران وارد میکنند.
بوشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
5
واقعا همه میگن فرزندبیارید اما هیچکس به فکر درمان نیست الحمدوالله تازه کلاس شده متخصصان زنان زنان بار دار رونمی بینن بعد کسی که می خواهد طبیعی زایمان کنه حتما باید مما خصوصی بگیره که کلی پول باید بده واقعا بحث ممتخصص زنان یه وضعی درمانگاه ابوالفضل هم خو نوبت گیر نمی باد تکلیف چیت
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
5
سلام کافی هست برید خیابان سنگی متخصص زنان .از وضع داغون آسانسور تا طبقه 4 متخصص بودن و اخلاق تند منشی زنان تا 5 نفر با هم ویزیت کردن .پزشکها برا بیمارا متاسفانه ارزشی قایل نیستند انگار با دشمنشون طرفن
کادر درمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
5
سلام بعضی روشهای پول در اوردن پزشکها هست که میبینیم نمیشه کاری هم کرد .مریض میاد اورژانس سرش درده دکتر قلب از راه دور میگه ببرش اسکن قلب که خصوصی هست همش الکی فقط چاپوندن مریض مریض دلش درد میکنه برو اسکن مغز 1ملیون دوباره همش فقط ارتباط و باند بازی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
4
در اکثر مطب پزشکانی که به نوعی بیمار نیاز به عمل جراحی دارد زیرمیزی گرفته می شود و مسوولین هم محال هست که ندارند کدام پزشک زیر میزی میگره... این ها واقعا به بیمار مثل عابر بانک نگاه میکنند و بس... مسوولین از خواب غفلت بیرون بیاین که پزشکان غیر بومی دین مردم رو در آوردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
0
4
همسر بنده بصورت طبیعی زایمان کرد به دلیل درشت بودن بچه تقریبا نه ساعت زایمانش طول کشید تمام پرستاران می گفتند که در چنین شرایطی حتما باید سزارین بشود دکتر به دلیلی .... قبول نکرد نزدیک بود عزادار شویم ولی خدا رحم کرد .الان حدوذ یک سال گذشته ولی وضعیت همسرم به دلیل زایمان سخت خیلی بد است و ناقص شده
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۶
0
6
با سلام منم تازه 1 میلیون پرداخت کردم بابت سزارین به خانم پزشک معروف بوشهری که عنوان نمود به کسی هم حرف نزن . متاسفانه پزشکی هم شده مغازه داری و شان خودشون را بسیار پایین اوردن
یک شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۶
0
4
کسی که مجبور باشه پول بده آیا میتونه بعد از پول دادن و عمل بره از پزشک شکایت کنه
سایت سوک لطفا پیگیری کنید کجا میتونیم شکایت کنیم
امير
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
0
2
باعث تأسفه . بدنيا اومدن فرزند كه ميتونه يكي از شيرين ترين لحظه هاي يه خانواده باشه با استرس هاي غيرمعمول از قبيل درخواست زير ميزي توسط متخصص زنان و زايمان و موارد زيادي كه توي بوشهر خيلي از پدر و مادرها تجربه كردن و توي نظرات هم گوشه اي از اون منعكس شده تبديل به يه كابوس و خاطره ي بد ميشه.مطمنا نميشه به همه تعميم داد ولي عده اي متخصص كه تاكيد ميكنم همشون هم غيربومي نيستن اخلاق پزشكي و آنچه فداكاري رو كه ما از پزشكان واقعي سرزمينمون تو ذهنمون هست رو كنار گذاشتن و فقط به فكر بالابردن موجودي حسابشون هستن و متاسفانه زير ذره بين نهادهاي نظارتي با خيال راحت مبالغ درخواستي رو هم مرتب افزايش ميدن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
0
2
با تشکر از سایت سوک در مورد این موضوع گزارشی رو تهیه کردند ،من چند ماه پیش زایمان کردم دکترم در جلسه اخر قبل از زایمان مبلغی بالای یک میلیون تومان تحت عنوان تشکر را از من درخواست کردند با اینکه من سزارین دومی بودم ، تحقیقی که کردم تعدادی از پزشکان باسابقه مبادرت به گرفتن پول وسکه میکنند. در حالیکه مطب انها فاقد کمترین امکانات رفاهی است ،نبود ابسردکن ،خراب بودن سرویس بهداشتی و محیط فیزیکی به شدت گرم.....آیا امکان شکایت و گرفتن پول بعد از پرداخت ان وجود دارد ?
بوشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۱
0
2
حالا بدتر از همه اینا اینه که زنگ میزنی با بدبختی نوبت بگیری میگه اگه بارداری قبول نمیکینم ببخشید دکتر زنان و زایمان باردار قبول نکنه پس چه غلطی میخواد بکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
3
2
از ماست که برماست . وقتی همه زنها باختیار خودشون و بی هیچ دلیل پزشکی حاضر به سزارین می شوند هر پزشکی که خدانشناس باشه و پررو زیرمیزی می خواد اگه مردم از اون ور بوم افتاده ما هم که بلدند فوری تو هر مسئله ای که به نفعشون هست از اروپایی ها تقلید کنند توی مسائل سلامتی هم الگوبرداری می کردند و الکی خودشون رو به تیغ جراحی نمیسپردند حالا این وضع و روزشون نبود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
0
1
با سلام ببخشید چرا نظر بنده منعکس نشد .
نام:
ایمیل:
* نظر: