يکشنبه ۰۳ تير ۱۳۹۷ - 2018 June 24
کد خبر: ۱۹۵۹۶۷
تعداد نظرات: ۲۵ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۷
بررسی یک سوژه ؛
این روزها، حرف اول را خودروهای شوتی می زنند که نه در مجامع دانشگاهی بلکه در جاده های توسعه یافته استان بوشهر. مبدا، هر نقطه بندری استان و مقصد به استان های فارس ، خوزستان ، کهکیلویه و بویراحمد ، چهار محال و بختیاری ، اصفهان و تهران. باری به اندازه یک نیسان در خودروهای سواری جا می کنند که فقط یک صندلی بیشتر در آن وجود ندارد و آن هم صندلی راننده.
سوک : خودرو شوتی ، واژه ای که خیلی سریع در اندک زمانی به وسعت کمتر از یک دهه وارد ساختار زبانی مردم استان بوشهر شده است .

این روزها، حرف اول را خودروهای شوتی می زنند که نه در مجامع دانشگاهی بلکه در جاده های توسعه یافته استان بوشهر. سواد قریب به اتفاق آنها به گفته فرمانده انتظامی استان بوشهر زیر دیپلم است. مبدا ، هر نقطه بندری استان و مقصد به استان های فارس ، خوزستان ، کهگیلویه وبویراحمد ، اصفهان و تهران. باری به اندازه یک نیسان در خودروهای سواری جا می کنند که فقط یک صندلی بیشتر در آن وجود ندارد و آن هم صندلی راننده.

پولی که می گیرند خون بهایشان است . آنها باید برسند حال با هر سرعت و شتابی . گاهی مشاهده این افراد در جاده ها با ظاهر خودروهایشان که از پانصد متری به مانند یک عقاب به سمت  شما حمله ور می شوند رعب آور است .در جاده ها با کسی شوخی ندارند . پلیس نیز حاضر نیست به دلیل در خطر افتادن امنیت سایر رانندگان ، با این قوم شوتی لقب در تعقیب و گریز جاده ای بیافتد ضمن این که وقتی چهار تا پنج خودرو شوتی همزمان وارد جاده می شوند و با سرعت های سرسام آوری پدال گاز را فشار می دهند یک هنگ هم جلودار آنان نیست چه رسد یک خودرو گشت پلیس.

 وقتی در صفی پشت یک ترافیک سنگین و به آهستگی در حال رفتن هستید به ناگاه مشاهده می کنید که چگونه شوتی ها طول ترافیک را در جاده دو طرفه پر پیچ و خم دار را رد می کنند که دل در سینه شما به طپش می افتد علی الخصوص که کاروانی بیش از دو خودرو باشند.

اگر تا یک دهه پیش رانندگان این خودروهای حامل جنس قاچاق از پوشاک ، تا ادامس ، شکلات و گوشی تلفن همراه بومی استان بوشهر بوده اند اما در یک سال گذشته بدین سو بخش اعظمی از رانندگان این خودروها نه تنها استان های همسایه بوشهر می باشند بلکه استان های غربی نیز پا در جاده های هموار استان بوشهر برای این کاسبی بی برکت گذاشته اند .قانون گذار برای خودروهای شوتی دو نوع جرم را تعریف کرده است که اخلال در نظم و سلب آسایش عمومی از طریق حرکات غیر متعارف و موضوع ماده 618 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) که این دو جرم سبب شده که ترس دستگیر شدن یار و مونس رانندگان در سفر باشد.

وقتی به شکل کاروانی و با سرعت سرسام آور بالای 170 کیلومتر و در حالی که پلاک خودروهای آنها دست کاری شده یا کاملا استتار گشته در جاده تردد می کنند و برای ثبت نشدن شماره خودروشان توسط دوربین های سرعت سنج از تعمد حاشیه جاده را انتخاب می کنند تا با لرزش خودرو اگر تصویری هم ثبت می شود ان قدر لرزش داشته باشد که شماره خودرو خانا ثبت نگردد پلیس چگونه می تواند جلوی آنها را بگیرد .

هر چند راه های متفاوتی برای ریشه کنی خودروهای شوتی وجود دارد که عزمی جدی می طلبد اما تیراندازی از طرف پلیس با وجود امکان برخورد تیر به راننده خودرو ، صحیح نیست که پلیس نیز با درک موضوع مطلقا دست به اسلحه نمی شود .اگر در تمامی جاده های موصلاتی استان ایستگاه های دائم پلیس راه اندازی شود یا نهضت برخورد با هر خودرویی که شکل و  شمایلش به خودروهای شوتی می ماند در سطح شهرها انجام گیرد می توان محو این پدیده ناموزون که ارتباط مستقیمی با امنیت عمومی دارد را شاهد بود.

البته سر نترس رانندگان این خودروها باعث صحنه های عجیب و غریبی در جاده های استان شده است . نمنونه آن مسیر کنگان به سمت جاشک است. وقتی متوجه گشت های محسوس و نامحسوس پلیس در این محدوده در طول شب می شوند به راحتی یک لیوان آب خوردن مسیر خود را تغییر داده و وارد باند مخالف می شوند و جاده پر پیج و خم و یک طرفه به سمت کنگان را به شکلی در می اورند که هر تازه واردی فکر می کند این بخش از جاده دو طرفه است .نتیجه آن که هر لحظه امکان تصادف شاخ به شاخ این خودروها در اتوبان دور از ذهن نیست که با توجه به سرعت این خودروها ، لطمات جبران ناپذیر است.

علی . م خود را 26 ساله معرفی می کند . وقتی درباره این شغل با وی گفت و گو می کنم می گوید : به استرسش نمی ارزد . ناچاریم از ترس پلیس در ساعات مشخصی مسیرها را طی کنیم .

وقتی از وی پرسیدم که دستمزد هر فرد چقدر است می گوید : به ابعاد مسافت و نوع کالا بستگی دارد و می تواند از یک میلیون تا یک میلیون و پانصد هزار تومان برای هر بار از نقاط مختلف استان تا تهران برای فرد دستمزد تعریف شود .این فرد که دارای تحصیلات دیپلم است ادامه می دهد : اگر از همین امروز شغلی مستمر داشته باشیم حاضر نیستم که حتی یک بار دیگر برای جابجا کردن کالا وارد جاده شوم .این شغل با جان ما بازی می کند و هیچ خیر و برکتی هم در آن نیست چون هر لحظه می توانیم تصادف کنیم یا توسط پلیس دستگیر شویم که با جرائم سنگینی مواجه می شویم .

مرتضی .د دیگر فردی است که حاضر می شود در این زمینه گفتگو کند . وی می گوید : همین که این شغل فاقد هویت اجتماعی است و هر فردی با مشاهده خودروهای ما احساس بدی پیدا می کند کافی است که بدانیم چقدر با همه خطرهایش ، شغل ما منفور جامعه است.

اگر پیش از این رانندگانی ماهر وارد این عرصه می شدند اما بدلیل بیکاری و نبود شغل روزانه شاهد ورود افرادی جدید هستیم که بدلیل فقدان مهارت لازم در رانندگی مسبب تصادف های فراوانی در جاده ها می شوند که سبب شده عامل تمام تصادفات در جاده ها به نام خودروهای شوتی رقم خورد.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان بوشهر با اشاره به اینکه خودروهای حامل کالای قاچاق که به‌اصطلاح "شوتی" گفته می‌شود در جاده‌های استان بوشهر خطرساز شده است، گفت: در مهر ماه امسال در محور ساحلی جنوب استان بوشهر در تصادفات خودروها 8 کشته ثبت شده که یک طرف این تصادفات خودروهای شوتی یا حامل کالای قاچاق هستند.

علم با تاکید بر برخورد قاطع پلیس راه استان بوشهر با خودروهای شوتی افزود: خودروهای شوتی خطر مهم افزایش تلفات جاده‌ای در تصادفات تعیین شده و جاده‌های این استان ناامن کرده است.

رئیس پلیس راه استان بوشهر نیز با اشاره به بحران خودروهای حامل کالای قاچاق یا شوتی در جاده‌های استان بوشهر گفت: برخورد پلیس راه استان بوشهر با این خودروها در جاده‌های این استان نسبت به مدت مشابه سال قبل 142 درصد افزایش یافته است.

پاپری با اشاره به اینکه برخورد قاطع با قاچاقچیان از اولویت‌های نیروی انتظامی است افزود: خودروهای شوتی که حامل کالای قاچاق هستند و رانندگان این خودروها بدون توجه به مقررات راهنمایی و رانندگی با سرعت غیرمجاز اقدام به رانندگی می‌کنند برخورد با آنان در اولویت برنامه‌های پلیس قرار دارد.

وی از حادثه آفرینی این خودروها خبرداد و گفت: با توجه به اینکه این خودروها برای حمل کالای قاچاق استفاده می‌شود، برخورد با آنها در اولویت کار پلیس قرار دارد که در نیمه‌نخست امسال 2 هزار و 232 خودرو شوتی توقیف و با رانندگان طبق قانون برخورد شده است.

رئیس پلیس‌راه استان بوشهر با بیان اینکه خودروهای شوتی حرکت بسیار خطرناک در جاده‌ها انجام می‌دهند تاکید کرد: دوربین‌های کنترل سرعت خودروها در جاده‌های استان بوشهر نقش مهمی در شناسایی این خودروها دارد که لازم است همه جاده‌های  اصلی و شریانی استان به دوربین‌های هوشمند مجهز شود.

پاپری با تاکید بر افزایش گشت‌های نامحسوس برای شناسایی و برخورد با خودروهای حادثه‌ساز گفت: اکنون تعدادی خودرو گشت نامحسوس پلیس راه در استان بوشهر فعال است که لازم است این خودروها افزایش یابد.

به نظر می رسد که وقت آن رسیده که وضعیت این خودروهای شوتی یک بار برای همیشه ساماندهی شود . اگر کار آنها تخلف است جلوی فعالیت آنها گرفته و اگر تخلف نیست به آنها فهمانده شود که پلیس با آنها کاری ندارند پس نیازی نیست در جاده هایی که حداکثر سرعت 110 کیلومتر تعیین شده بیش از 170 کیلومتر در ساعت برانند و امنیت فیزیکی و روانی دیگر خودروها را تحت شعاع قرار دهند.

یادداشت : مهرداد جشنی پور ؛ خبرنگار و فعال رسانه
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۳۶
انتشار یافته: ۲۵
نوشی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۶
4
19
اگه پول داشت که شغل شوتی گری انتخاب نمی کرد عزیزجان
پاسخ ها
انسان
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
شوتی گری یک بیماریست
خیلی از شوتی ها هنگامی که حتی درحال حمل قاچاق نیستند بسیار غیر قابل باور رانندگی میکنند.
اگر فقط برای حمل بار تند میرفتند توجیه داشت ولی شوتی ها حتی برای رانندگی در شهر نیز غیر قابل کنترل هستند.
شوتی ها معمولا انسانهای هیجان دوستی هستند که برای تخلیه هیجان و تصورات فانتزی خود دست به ماجراجویی میزنند و تند رفتن به یک ادعا در بین آنها تبدیل شده که بین ایرانی یک موضوع طبیعی قلمداد میشود
نود و نه درصد شوتی ها اگر تست تعادل شخصیتی و طبیعی بودن حال روحی بگیریم منفی خواهد شد.وگرنه خیلی ها هستند که بدون شوتی بودن و حمل قاچاق در حال گذران زندگی خود هستند و الزامی برای این کار نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
3
18
شوتی ها نتیجه نداشتن سیاست کلان اقتصادی حکومت است که هم عوارض بالای گمرکی را می خواهد که نتیجه ان شوتی ها و فساد اداری است و هم می خواهد با قاچاق مبارزه کند . بقولا هم خدا را می خواهند هم خرما را
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
2
19
این کارا همش درد بی پولیه.خانواده درامد میخواد.بچه پول میخواد.زن زندگی میخواد.چیکار کنن بدبختا.. کی دلش میخواد این کارش باشه ولی کو شعل بهتر؟؟؟
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
2
17
عامل ان فقط بیکاری است وحتی قشر تحصیل کرده ها هم بیکارندکه باید راهکاری پیدا شود!
Mojtaba
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
0
10
هميشه اصل كاري رو بي خيال ميشيم مي چسبيم به ٤ تا بدبخت.
اول اينكه كالاي ملواني و قاچاق با هم فرق داره.
دوم اينكه ادارات اول بايد تكليف كالاي ملواني را روشن كنن اگر قاچاق هست پس چرا اجازه ميدن وارد بشه و اگر قاچاق نيست چرا اين كالا رو قاچاق معرفي ميكنن. كالاي ملواني حق مردم مرز نشين هست ما هر امكاناتي داريم از خودمون دريغ ميكنيم و اجازه ميديم تهران نشين ها براي ما تصميم بگيرن كه هيچ فرقي براشون نداره كه كالاي ملواني حذف بشه يا نه. كالاي ملواني بايد در سطح استان لااقل مجاز باشه كه مردم بومي مجبور نباشن با شوتي مايحتاجشون رو جابجا كنن.
جوان مردم بيكاره مجبوره دست به هر كاري بزنه نون بخوره. شما با يك ديپلمه مصاحبه كردين خيلي از همين جوونا ليسانسه هستن و هيچ شوتي تو استان نيست كه از اينجا بار بزنه ببره تهران. اينجا يه عده انسان بيچاره هستن كه سرويسي ١٠٠ تومن هم گيرشون نمياد. با تشكر
پاسخ ها
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
احسنت.. تا ملت بدبخت استان سرشونو کردن زیر برف اوضاع همینه.. اگه ملتی مثل ملت تهران تو این استان بود الان مجلس رو میخ میکوبیدن تا حقشونو بگیرن. خلایق هرچه لایق.. ما فقط واسه خودمون زرنگیم
یاد آور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
0
11
در بهار گذشته جناب سرهنگ رزمی در بخشداری تنگ ارم قول دادند با استقرار دایم مامورین در محل پل نمازگاه این مسیر را کاملا مسدود نمایند یا قول دادند در ورودی تونل پیامبر اعظم این مسیر را که راه ارتباطی هشتاد درصد از تردد خودروهای شوتی است را کاملا مسدود نمایند که متاسفانه تا کنون اجرایی نشده و اغلب مردم و مسافرین و دارندگان خودرو در بخش های ارم و بوشکان نمی دانند صبح که از خانه خارج شدند سالم بر می گردند یا نه و جاده های این دو بخش به جاده های مرگ مشهور شده اند
پاسخ ها
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
بزک نمیر بهار میاد ... منتظر باشید تا مسدود کنن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
1
3
اگر معضل بیکاری حل بشه اگه معضل غیر بومی گزینی در بوشهر ریشه کن بشه کدوم آدم عاقلی دست به این کارا میزنه؟ تمام این نوع هنجارهایی که در بوشهر رخ میده اصلی ترین دلیلش همین بیکاری هست. که متاستفانه مسئولین و نماینده های محترم یا بفکر نیستن یا اگرهم هستن کار موثری نمیکنن.(البته بجز شعار و وعده وعید دادن!)
کاش همونطور که نماینده ها زمان انتخابات انواع و اقسام جنبش ها بپا میکردن حالا هم یک جنبش ریشه کن کردن بیکاری جوانان بوشهر راه مینداختن!
متاستفانه متاستفانه و باز متاستفانه این عزم و اراده در مسئولین استان بوشهر و نماینده ها برای انجام یه کار اساسی دیده نمیشه و فقط با کارهای جزیی و مقطعی سعی دارن رضایت مردم رو جلب کنن یا اگر هم برنامه ای دارن اینقدر بلند مدت! هست که میشه بهش گفت نوش دارو بعد مرگ سهراب!!
منتقد سوکدرمطلب حذف شده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
1
0
سوک عزیز چراخبر زیر میزی پزشکان را برداشتی
راستش را بگو تهدید شدی یا تطمیع
البته دوست دارم پاسخ بدی چون من از ازخوانندگان همیشگی سایت هستم
مدیر پایگاه با سلام و تشکر از شما کاربر محترم . این یادداشت مانند اخبار و یادداشت های دیگر چهل و هشت ساعت به عنوان خبر اول سایت بارگزاری و پس از آن در اخبار وسط سایت قرار داده شد که قابل رویت است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
1
6
مطمین باشین اگه نیروهای پلیس به وظایف خود به درستی عمل کنن و باج نگیرن کار برای شوتی ها خیلی سخت میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
احسنت
م م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
2
2
سلام دوستان همه این آدما بی پول نیستن من کسانی سراغ دارم که تنها هر یکی از این عزیزان شای پنج تا شش ساختمان دارند و چند تا ماشین در شرکتها اجار داده اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۷
3
1
شوتی شده نوندونی برای برخی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
0
2
پول نداشتن دلیل بر این نمیشه که جان انسانهای بی گناه و خانواده ها رو بخطر بیاندازن
منتقد سوک درمطلب حذف زیر میزی پزشکان
|
-
|
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
1
0
ممنون از پاسخ شما
حامد
|
-
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
1
1
ادمی بیچاره تر از این قشر پیدا نکردین نظر من جابچایی کالای ملوانی داخل استان قاچاق نیست ولازم نیست عزیزان نیروی انتظامی بنزین وخودرو بیت المال ووفت خودشون صرف اینکارا بکنند با تشکر
دوستدار امنیت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۹
1
2
متاسفانه قانون گریزی در بین ما تبدیل به صفت غریزی بلکه ارزش شده است خریدار اجناس قاچاق دلش به ندادن گمرکی و ارزانی جنس خوش است راننده شوتی دلش به یک درآمد مختصر پر خطر خوش است ما هم به عنوان مصرف کننده خرسند از ارزانی جنس. غافل از اینکه تاوان این ارزانی را بسیار گرانتر پرداخت میکنیم. ممکن است هر کدام از ما ها قربانی یک حادثه تلخ ناشی از این قانون گریزی و خودستیزی باشیم چون همه ما رهگذران جاده های ناامن و پرخطری هستیم که روزانه صدها خودرو شوتی از آن با سرعت و حرکات مرگبار عبور میکند. بدون شک اگر اراده باشد راهکار دست یافتنی است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
2
2
وقتی کسی فکری بحال جوانها نمی کنه بایستی جوانها خودشون بحال خودشون کاری کنند ، اولا" جنسی که شوتی جابجا میکنه جگونه عنوان قاچاق بهش میدن؟ از گمرک جلوی چشم مامور عبور داده میشه مشکلی نداره بعد بار ماشین سواری میشه عنوان قاچاق بهش تعلق میگیره .
اگه این درسته پس اگه این ماشین سبزی خوردن هم بار بزنه بایستی بگی سبزی خوردن هم قاچاقه ، همین بار رو با نیسان کسی ببره به مناطق دور دست و کسی ازش رشوه نخواد خود بخود شوتی ها میرن کنار . پس معلومه اشکال کار از جائی دیگس .
یا برای جوانها کاری کنید یا اوضاع از این هم که هست بدتر خواهد شد و هر روز بایستی شاهد از بین رفتن عده ای در جاده ها باشیم که بقول شما یه طرف این اتفاقات ماشین شوتی بوده . بازهم این موارد در جامعه ناشی از لیاقت فوق العاده مسئولین مملکتیست . خدا بهشون قوت بده .
چریک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱
0
1
درود خدا برشوتی ها که از جان خود میگذرن اما از نان زن بچه هایشان نمیگذرن به این ادم ها باید نشان شجاعت داد
@PesarL0R
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۳۱
0
1
حرفای شما همه سنده:-)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۲
0
0
سلام
مشکل اصلی دولت هستش ک ایجاد شغل واسه جوون ها نمیکنه .
محمد
|
United States
|
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
0
0
باسلام من پدریه خانواده ام دوتابچه دارم خونه اجاره هستم باکلی قست خواهش میکنم همونایی که به مامیگن قاچاقچی بیان بشینن ببینن مرض ماچیه باباکو شغل هرچی شرکت هم داریم بیشترنیروغیربومی هستن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۴
0
1
داش منن اولا قاچاق نیست .دوما معنی شوتی میدونی میگی .سوما هیچ شوتی با بار تندتر 140نمیره .اون حالت عادیم ک میگید همه تند میرند ی هیجانی هست همه دارند .در ضمن همه سوتیا بارشون ک مواد مشروب افغانی .نیست .90درصد اونا یا پوشاک یا لوازم کار یا آدامس .و شوتیا دزدی نکردند ک حرام باشه پول دادند خریدند میارند مرکز استان میفروشند. بعدشم شوتی هرچی باشند دستشون جلو باباشون دارز نیست برا دو هزار سر باباشون دعوا نمیکنند نون چهار چرخ ماشینشونو میخورند
نام:
ایمیل:
* نظر: