پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
کد خبر: ۱۹۷۶۶۱
تعداد نظرات: ۱۶ نظر
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۳
قابل توجه استاندار و نمایندگان استان؛
حال با توجه به این که به دستور رئیس جمهوری و پیگیری نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس این حق مسلم به استان خوزستان به عنوان یک منطقه نفت خیز داده بسیار شاد و مسروریم اما نکته حائز اهمیت سهم استان بوشهر در این بخش است.
روز گذشته استاندار سابق بوشهر و رئیس کمیسیون فعلی انرژی مجلس از اختصاص سه درصد از قراردادهای نفتی به استان خوزستان خبر داده که در این استان قرار داد آن منعقد شده است.

به گزارش سوک ، حسنوند در تشریح این خبر در شورای اداری خوزستان عنوان کرده که با تلاش نمایندگان در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و به دستور رئیس جمهور 3 درصد از تمام قراردادهای نفتی که در خوزستان منعقد می‌شود به خوزستان اختصاص خواهد یافت و درصد مذکور جدا از میزان 2 درصد در حوزه عمران مربوط به مناطق نفت‌خیز است.

این سخنان در حالی از زبان یکی از کمیسون های 15 گانه مجلس بیان می شود که در صحت آن شک و شبه ای وجود ندارد.

این که نفت به دلیل ساختار خاصش که سبب برهم زدن اکولوژی و اکوسیستم مناطق پیرامونی خود شده شکی نیست و رئیس جمهوری نیز در مناسبت های مختلف بر مسئولیت اجتماعی وزارت نفت در رسیدگی بیشتر به این مناطق تاکید دارد.

حال با توجه به این که به دستور رئیس جمهوری و پیگیری نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس این حق مسلم به استان خوزستان به عنوان یک منطقه نفت خیز داده بسیار شاد و مسروریم اما نکته حائز اهمیت سهم استان بوشهر در این بخش است.

در حالی که با وجود استقرار کامل شرکت پایانه های نفتی ایران در تهران و آن هم خارج از مصوبات مجلس هیچ اقدام عملی در مسیر ماندگاری این شرکت در استان نشده و با وجود داشتن مصوبه دولت نهم بر استقرار حساب های بانکی و دفاتر شرکت های نفتی در مناطق نفت خیز عملا هیچ اتفاقی در این زمینه برای استان بوشهر نیافتاد حداقل مسئولان استان با همین دستوری که رئیس جمهوری برای اختصاص سه درصد قراردادهای شرکت های نفتی به استان خوزستان داده است بدنبال گرفتن دستوری با همین شکل و اوصاف برای استان بوشهر باشند.

اگر این شرایط محقق شد می توانیم به شکل عملیاتی شاهد گفتمان اعتدال و توسعه دولت یازدهم در استان بوشهر هم باشیم .

مردم استان بوشهر هنوز اجحاف دولت یازدهم درباره پایمال کردن حقوق شان در سر جمع ردیف های اعتباری بودجه عمومی کشور در سه سال گذشته و حتی سال 96 را فراموش نکرده اند که به جای این که اعتبار دو در هزار نفت را توسط دولت به شکل جداگانه ای ببیند و در بودجه سالانه استان بوشهر پیش بینی کنند می ایند و آن را دقیقا در دل بودجه عمومی استان می بینند و تقریبا سالانه چیزی حدود 100 میلیارد تومان را از بودجه استان بوشهر کم می کنند .

به عبارت ساده تر دولت یک بودجه را در قالب عمومی برای همه استان ها در کنار ماده 180 که مربوط به استان های کمتر توسعه یافته است را لحاظ و سالانه متناسب با یک سری شاخص ها از جمله تورم افزایش می دهد . در کنار این بودجه مستقل برای استان های نفت خیز نیز در راستای ضرر و زیان های ناشی از حضور تشکیلات صنعتی وزارت نفت مبلغی تحت عنوان دو در هزار که از بابت فروش نفت و بر اساس قیمت پیشنهادی نفت در بودجه سالانه مشخص می شود به استان های نفت خیز اختصاص می دهد همچنان که به گفته حسنوند این مبلغ دو درصد از فروش نفت به خوزستان تعلق می گیرد.

متاسفانه در طی سال های 93 ، 94 ، 95 و پیش بینی برای سال 96 که توسط دولت یازدهم اتفاق افتاد به جای این که اعتبار دو در هزار نفت به شکل مستقل محاسبه و در اختیار استان بوشهر قرار دهند دولت می اید و این مبلغ را در قالب همان بودجه عمومی که برای دیگر استان های فاقد نفت مشخص می کند برای استان بوشهر هم می گذارد و با توجه به این که سالانه تقریبا یک هزار میلیارد تومان درامد دولت از فروش نفت است و باید سی درصد آن که معادل 300 میلیارد تومان است را به استان های نفت خیز در قالب پروژه دو در هزار ( دو درصد فروش نفت  برای عمران و ابادی مناطق نفت خیز ) اختصاص دهد می بینیم که این مبلغ حداقل برای استان بوشهر گه تقریبا 100 میلیارد تومان است هیچگاه در طی سه سال گذشته و برای سال آتی به استان بوشهر به شکل مستقل پرداخت نشده است.

ضروری است با توجه به این که لایحه بودجه عمومی کشور هم اکنون در مجلس شورای اسلامی در حال چکش زنی و رسیدگی است نمایندگان استان در مجلس تمام وقت خویش را برای گرفتن این سهم استان بوشهر از دولت معطوف دارند و استاندار بوشهر نیز می تواند از طریق دفتر ریاست جمهوری این دستور را برای استان بوشهر بگیرد.

یادداشت : مهرداد جشنی پور ، خبرنگار و فعال رسانه

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۹
انتشار یافته: ۱۶
ساغلان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۳
1
4
حالا اگه اين مطالبه گري موجب لرزان شدن ميز مديريت آقايان شد چي؟
دلواپس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۳
2
2
ما که نفت نداریم سه درصد گیرمان بیاد
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۳
2
4
استاندار بوشهر جناب سالاری لطفا دستاورد چشمگیر 4 ساله دولت. تدددددددبیر و امیییییید را برای هم استانیها تشررررریح بفرمایند تا بدانیم و افتخار کنیم به استاندار جوان نخبه و البته بومی استان
ملکوت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
0
3
اگر یک نماینده قوی داشته باشیم وبتواند درمقابل دولت حرف مردم حوزه انتخابه اش بزند می تواند حق وحقوق مردم از دولت بگیرد تا الان که هیچ اقدامی نکرده اند نمایندهای استان برای مردم وبرطرف کردن این همه مشکلاتی که دراستان وجود دارد از بی کاری وبی آبی دراستان.
سوکی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
0
2
نمایندگان کاری نمی توانند بکنند.مردم هم چون بی اطلاع هستند از نمایندگانشان نمی خواهند.پس نتیجه می گیریم مثل بقیه کارها از این هم خیلی ساده می گذریم.همانند دیگر حقوقی که مردم استان بابت نجابت و کم حرفی از آنها گذشتند.تهرونی ها هم فهمیدن ما کاری نمی تونیم بکنیم.پس بر ما می تازند.
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
1
5
جناب آقای جشنی پور شما حسنوند را برابری می کنید با نمایندگان ما ؟ زمانی که دولت احمدی نزاد بود استاندار ما استان بوشهر حسنوند بود نماینده ما یکی مثل موسوی نزاد بود اگر مانده بودن استان بوشهر بین استانها اول و تک بود ولی حالا چه ما آب شرب نداریم کدام استان جیره بندی آب دارد که ما دومی باشیم تو فکر سه درصد هستی ؟ کدام استان پزشک ندارد که ما دومی باشیم ؟ هزاران چیز دیگر که ما استان بوشهر هیچی نداریم فقط بدبختی و فلاکت باری و فقیری بیداد می کند سایت محترم این مطلب را بزن تا مرحمی بر دلمان شود دیگر برایمان عادی شده که هرمقامی بخواهد به استان سفر کند اینقدر مردم دل سرد شدند که زیاد برایشان فرقی نمی کند چون فقط حرف تحویل گرفتند
کارمند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
1
3
از ماست که بر ماست اقای دکتر سالاری ما هنوز تدبیر وامیدی ندیدیم تاکی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
0
1
رسانه های نوشتاری استان بوشهر که یکی از استانهای فرهنگی با سرانه مطبوعات بالا است باید در زمینه مطالبه گری از مسولان و ایجاد روحیه "حق گرفتی است نه دادنی" در بین بدنه جامعه بسیار فعال تر از این باشند. تا مردم مطالبه گر نباشند و مسول، فشار افکار عمومی را بر دوش خود احساس نکند هیچ اتفاقی نمی افتد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
0
2
جناب دلواپس .گفته قرارداد شرکت های نفتی .دقت کند دلبندم. شرکت های نفتی. تو استان بوشهر از خارگ که کار صادرات 97 درصی نفت کشور انجام می شود شرکت های نفتی وجود دارد تا مناطق گاز خیز جنوب و شمال استان که شرکت های نفتی فعال هستند. ضمنا یه مطالعه ای هم در خصوص پتروشیمی و مشتقات نفتی موجود هم در استان بکنی بد نیست
مردم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
0
4
آخی گفتی حسنوند و یادم افتاد که زمان آقای حسنوند چقدر بودجه استان زیاد بود. یادم افتاد به ادارات استان که از ترس استاندار مقتدر ، کار مردم را آنی انجام می دادند. یادم افتاد به بیمه کشاورزان که بموقع پرداخت می شد . یادم افتاد به بانکها که هیچ بودجه ای را نمی توانستند به تهران برگشت بدهند و باید بیشتر از بودجه دریافتی به مردم وام بدهند زیرا استاندار ماهیانه از آنها گزارش می خواست. فایده چه داره بهاری بود که گذشت .
خدا شانس بده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
1
3
وقتی استاندار خوزستان را می بینم کیف می کنم . خدا کند یک استاندار مثل استاندار خوزستان گیر ما بیاد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
0
3
ای کاش یک روزی برسد که مردم استان ما هم همانند استانهایی مثل تهران و یا فارس از مسئولین حداقل های استان را مطالبه کنند و نگذارند هر کسی که لیاقت پست استانداری را ندارد به خودش اجازه دهد که چنین پستی را قبول کند و آخرش هم بدون هیچ دستاوردی کنار برود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
0
1
استاندار بوشهر که با فقط دنبال یک طرح کذایی بنام منطقه آزاد بود و تقریبا 80 درصد وقت خود را صرف این طرح کرد وآخر هم به نتیجه نرسید . من نمی دانم اقای سالاری چه فکری پیش خودش می کرد که این طرح در مجلس تصویب شود . از همان اول مشخص بود که با توجه به سابقه بسیار تاریک مناطق ویژه قبلی ، مجلس به این طرح رای نمی دهد . آقای سالاری فقط بصورت عمدی و یا سهوی وارد یک کارزار تبلیغاتی برای دولت شد و آخرش هم به نتیجه ای نرسید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
1
4
آقای حسنوند حتی بعد از رفتن از استان بوشهر هم به فکر این استان هست . بعد از انتخابات مجلس اعلام کرد که من بغیر از حوزه خودم ، نماینده پنجم استان بوشهر نیز هستم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
0
3
شما استاندار خوزستان را با استاندار بوشهر مقایسه می کنید !!! استاندار بوشهر هیچگونه برشی در دولت ندارد . استان بوشهر خیلی بیشتر از این دو سه درصد حق دارد. این چه عدالتی است که سرمایه یک استان باید استخراج شود و پول آن در 2000 کیلومتر دورتر از خودش هزینه شود!!!
hp
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
1
4
درود بر حسنوند /واقعا زمان استانداریش عالی بود
نام:
ایمیل:
* نظر: