سه‌شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 19
کد خبر: ۱۹۹۱۹۴
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۷
معاون سازمان برنامه و بودجه کشور خبر داد؛
بوشهر - معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور از افزایش ۱۱۶ درصدی اعتبارات آموزش و پژوهش در بودجه سال ۹۶ خبر داد.
محمدرضا واعظ مهدوی ظهر چهارشنبه در اولین همایش دانشگاه سبز که در بوشهر برگزار شد اظهار داشت: در بودجه ۹۶ کشور درآمدها ۱۵۹ هزار میلیاردتومان معادل ۵۰ درصد است و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۱۱۶ هزار میلیارد تومان معادل ۳۶ درصد و واگذاری دارایی های مالی ۴۴ هزار میلیارد تومان معادل ۱۴ درصد است.

وی خاطرنشان کرد: در بودجه سال آینده ۹۳.۵ درصد رشد بودجه در حوزه رفاه اجتماعی و ۱۱۶ درصد در بخش آموزش و تحقیقات رشد بودجه داشته‌ایم.

واعظ مهدوی بیان کرد: هزینه‌ها ۲۳۶ هزار میلیارد تومان معادل ۷۴ درصد، تملک دارایی های سرمایه ۶۳ هزار میلیارد تومان معادل ۲۰ درصد وتملک دارایی‌های مالی ۲۰ هزار میلیارد تومان معادل ۶ درصد است.

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی محور برنامه پنجم است، تصریح کرد: تولید ملی، رفع موانع تولید، اشتغال و کارآفرینی در این زمینه پر اهمیت ترین موارد است.

مهدوی افزود: برای اصلاح هر موضوعی باید در حیطه قاعده گذاری، سیاست گذاری و تصمیم گیری، در حیطه نظام پاداش و حیطه سازه‌های فکری و بنیادهای فرهنگی اصلاح ایجاد کنیم و فرهنگ‌سازی و گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی با اصلاح هر سه حیطه امکان پذیر است. در حوزه مدیریت سبز هم به همین گونه است و باید این سه حیطه اصلاح شود.

وی بیان کرد: تصمیم‌گیران باید باور به صرفه‌جویی داشته باشند، بخشی از سیاست‌های ما باید به این سمت باشد که باورها را در قاعده‌گذاران ایجاد کنیم، نظام پاداش نیز باید با توجه به همین موضوع شکل بگیرد.

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: قاعده‌گذاری‌ها باید به گونه‌ای باشد که برای افرادی که در حوزه صرفه‌جویی و مدیریت مصرف برنامه دارند جنبه حمایتی داشته باشد.

وی بیان کرد: صرفه‌جویی و الگوی سبز در مدیریت ساختمان‌ها و ممیزی انرژی باید صورت بگیرد. رتبه‌بندی و استانداردسازی و مکانیزم‌های تشویقی و تنبیهی باید در حوزه ممیزی انرژی صورت بگیرد.

واعظ مهدوی اضافه کرد: در حوزه اعتبار تعمیرات و تجهیزات، تخصیص دانشگاه‌ها، بدهی و تعهدات، پیشرفت دانشگاه‌های سبز، تعیین تکلیف‌های کلان، بودجه‌های تکلیفی در جدول ۱۴، تسهیلات دانشگاه‌ها، تعهدات سفرها، کیفیت در اعتبارات و اعتبارات کمک هزینه دکتری در طول این مدت نتایج خیلی خوبی حاصل آمده است که امیدواریم در ایجاد مدیریت سبز در دانشگاه ها تأثیرگذار باشد.

وی گفت: در ابلاغ اعتبارات دانشگاه‌ها به کیفیت‌ها و سیاست‌های کیفیت بخشی به فعالیت‌ها، طرح های پژوهشی توجه بیشتری داشته‌ایم و به دانشجویان دکتری تسهیلات قرض‌الحسنه با حداقل کارمزد و بازپرداخت سه ساله بعد از فارغ التحصیلی پیش‌بینی کردیم که الان اجرایی شده است.

وی با اشاره به سیاست های آینده سازمان برنامه و بودجه گفت: تنظیم برنامه ششم، بودجه سال ۹۶، فعالیت‌های کیفی، ابلاغ اعتبارات دانشگاه های سبز، توسعه خوابگاه‌ها، علوم پایه و طرح‌های اقتصاد مقاومتی از جمله برنامه‌های این سازمان است.

معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور خاطرنشان کرد: ۲۴ طرح اقتصاد مقاومتی داریم که باید توسط دانشگاه ها و مراکز علمی پشتیبانی علمی شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: