يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
کد خبر: ۲۰۰۵۱۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۷
در نشست با رسانه ها مطرح شد؛
سوک: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: به رغم این که همه الزمات قانونی برای راه‌اندازی کارگروه ریزگردها در استان بوشهر انجام شده اما با وجود مکاتبات فراوان اداری با استانداری بوشهر، استانداری اقدامی به تشکیل این کارگروه انجام نداده که مشکلاتی را برای برخورد با ریزگردها با منشاء استان بوشهر شده است.
به گزارش سوک حسین دلشب در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت هفته محیط زیست اظهار داشت: در استان بوشهر هشت منطقه تحت مدیریت سازمان محیط زیست است که شامل دو اثر طبیعی ملی شامل خارگو به دلیل وجود بزرگترین کلنی طبیعی و کوه نمک به عنوان یک اثر زمین شناختی است.

وی افزود: دو پارک طبیعی دریایی نایبند با زیستگاه گونه‌های مختلف خلیج فارس و پارک ملی دریایی دیر نخیلو به عنوان زیستگاه پرستوهای دریایی و اگرت‌های ساحلی تابستان‌گذران و زمستان‌گذاران است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر تصریح کرد: منطقه حفاظت شده حله به عنوان بزرگترین تالاب طبیعی و مند به عنوان زیستگاه اصلی آهو در کنار پناهگاه حیات وحش خارگ و منطقه حفاظت شده کوه بیرمی در استان تحت پوشش فعالیت‌های محیط زیست استان بوشهر هستند که نقش مهمی در حفظ و تکثیر زیستگاه‌های جانواران این محدوده‌ها دارند.

وی ادامه داد: در مناطق شکار ممنوع کوه مند با استقرار یک پاسگاه محیط‌بانی در سال گذشته شاهد کاهش شکار غیرمجاز کل و بز بوده‌ایم که سرشماری‌های انجام شده در این منطقه افزایش گونه‌ها را نشان می‌دهد، ضمن این که افزایش فرهنگ عمومی با ارائه آموزش‌های چهره به چهره به ساکنین این محدوده‌ها در کاهش میزان شکار ممنوعه موثر بوده است.

دلشب بیان کرد: در سال گذشته برای نخستین بار در سطح کشور در شهرستان دشتستان طرح حفاظت از پلنگ محلی با استفاده از کارشناسان و افراد بومی به عنوان یک طرح اجتماع محور اجرا شد، که ساخت یک کتابخانه زیست محیطی نیز توانسته بر فرهنگ عمومی برای حفاظت از پلنگ محلی موثر قرار گیرد.

 وی یادآور شد: با این شرایط بوشهر در برنامه‌ریزی برای مراقبت از گربه‌سانان به عنوان یکی از  اولین استان‌هایی در کشور است که به حفاظت از پلنگ پرداخت و حتی با بیمه‌کردن این حیوان، اقدام به پرداخت خسارت‌های می‌کند که پلنگ به حیوانات محلی وارد کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر عنوان کرد: شناساسی جمعیت دلفین گوژپشت در پارک نخیلو و محدوده فعالیت‌های این دلفین‌ ها و ثبت آنها در کتاب پستانداردهای بین‌ا‌لمللی از دیگر اقداماتی است که برای پایش زاد و ولد و زندگی این پستاندار انجام شده ضمن این که در این تحقیقات شاهد ورود نهنگ پاتل و گوژپشت به دلیل تغییرات اقلیمی در آب‌های استان بوشهر هستیم.

وی بیان کرد: در بخش محیط زیست انسانی، ورود و خروج گونه‌های حیوانی و موادی که از طریق گمرکات استان وارد می‌شود نیز تحت کنترل سازمان محیط زیست در استان بوشهر است.

دلشب یادآور شد: در کارگروه مخاطرات زیست محیطی با تعیین الگوهایی برای پسماندهای خطرناک علی‌الخصوص پسماندهای پزشکی و سموم و ریزگرده‌‌ها و توسعه و ارتقاء ایستگاه  سنجش هوا برنامه های خوبی تدوین شده که در عسلویه و کنگان این ایستگاه نصب شده و سایر شهرستان های استان نیز در شرف نصب هستند.

وی بیان کرد: نظارت بر مراکز فنی خودرو، نظارت و نمونه‌برداری از رودخانه‌ها، مراکز درمانی و صنعتی استان بوشهر، اجرای طرح مطالعه سبز توسط شبکه سبز، ایجاد کارگروه اقتصاد مقاومتی، فعالیت شبکه‌های انجمن‌های زیست محیطی با 26 انجمن با فعالیت قانونی و مجوزدار و ایجاد دبیرخانه موسیقی و فیلم سبز با اجرا، تحلیل و کارگاه آموزشی این فیلم‌ها در سینماهای بوشهر از دیگر کارکردهای اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر است.

دلشب اظهار داشت: در بخش حقوقی نیز موفق شدیم 460 هکتار از اراضی تحت مدیریت این سازمان از دست زمین‌خواران نجات یابد و 23 پرونده تغییرکاربری در منطقه نیز حکم به اطال ان گرفتیم و  51 تغییر کاربری اراضی ساحلی در محدود پارک ملی دریایی نایبندنیز به دولت برگردانیم که نتایج آن تاثیرات اجتماعی خوبی همراه داشته است.

وی بیان کرد: وجود پسماندهای ویژه یکی از معظلات  زیست محیطی در پارس جنوبی است که با شناسایی دو منطقه در عسلویه امکان دفع پسماندهای خطرناک شناسایی شده تا از انتقال بیماری‌های موجود آن کاسته شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: با پیگری‌های انجام شده موفق شدیم اولین فلر سبز پالایشگاه اول در محدوده پارس جنوبی خاموش شود که بناست تا سال 98 همه این فلرها  نیز خاموش شود.

وی ادامه داد: البته بخارات هیدروکربن های اتصالات صنعتی علی‌الخصوص پتروشیمی ها سبب آلودگی منطقه شده که نشت یابی‌ها با کمک سه شرکت بزرگ در  حال انجام هستند که در کاهش آلودگی‌های هوا تاثیرگذار است .

دلشب در خصوص آخرین وضعیت ریزگرده یادآور شد: به رغم این که همه الزمات قانونی برای راه‌اندازی کارگروه ریزگردها در استان  بوشهر انجام شده اما با وجو مکاتبات فراوان اداری، تاکنون استانداری بوشهر اقدامی به تشکیل این کارگروه انجام نداده است.

وی افزود: اگر استانداری بوشهر این کارگروه را تشکیل دهد می توانیم با دعوت از گروه های مشاور و مسوولان کشوری  این بخش زمنه ساز اجرای پروژه‌هایی باشیم که با تصویب در این کارگروه و سپس کمیته برنامه ریزی استان، اعتبارات مورد نیاز برای مارچ پاشی یا هر گونه فعالتی برای کاهش ریزگردها در ده نقطه منش ریزگرد در استان بوشهر برداریم.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۱
ملکوت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳
0
0
فعلا باید تا چهار سال دیگر صبر کرد چه می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: