جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
کد خبر: ۲۰۰۶۰۱
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۶
' محمد أحمد فؤاد' نماینده مجلس مصر از حزب الوفد در پی موافقت پارلمان این کشور با ترسیم مجدد مرزهای آبی مصر با عربستان و واگذاری دو جزیره ' تیران' و ' صنافیر ' به عربستان، استعفا کرد.
به گزارش روز جمعه ایرنا و به نقل از پایگاه خبری ' مصراوی' ، فواد به روش اداره جلسات پارلمان مصر برای بررسی این موضوع اعتراض کرد و گفت: این روش باعث شد دولت مصر در کمتر از یک هفته به هدف خود رسد در حالی که طی یک سال نتوانسته بود در دادگاه به چنین هدفی دست یابد.

محمد احمد فواد در نامه ای خطاب به ' علی عبدالعال 'رئیس مجلس مصر نوشت: 'من به خود و کسانی که به من رأی داده اند ، احترام می گذارم و عرصه را برای فردی بهتر از خود باز می کنم،پست و مقام اگر شخص در آن پست اثرگذار نباشد و نتواند به مردم خدمت کند، جایزه یا غنیمت نیست و من در شرایط کنونی نمی توانم عهده دار این منصب باشم.'

یاسر حسان معاون رئیس حزب الوفد و رئیس کمیته اطلاع رسانی در این حزب گفت: حزب به استعفای فواد احترام می گذارد.

مجلس نمایندگان مصر چهارشنبه گذشته با توافقنامه ترسیم مجدد مرزهای آبی میان مصر و عربستان که به موجب آن مالکیت دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان واگذار می شود، موافقت کرد.

واگذاری این دو جزیره باعث خشم بخش زیادی از مردم مصر شده است.

طی روزهای گذشته شماری از نمایندگان مجلس مصر در پی تصویب واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان،با گریه و فریاد ، مخالفت خود را با این کار اعلام کردند و ترسیم دوباره مرزهای آبی میان مصر و عربستان را خواستار شدند.

نادیه هنری یکی از نمایندگان مجلس مصر ضمن ابراز ناراحتی شدید گریه می کرد و فریاد می زد این دو جزیره متعلق به مصر است .
شمار دیگری از نمایندگان مجلس مصر نیز وی را همراهی می کردند اما صدای آنان به جایی نرسید.

بر اساس نظرسنجی مرکز ' البصیره' فقط 11درصد از مصری ها قبول داشتند که این دو جزیره متعلق به عربستان است.

اهمیت راهبردی این دو جزیره به دلیل واقع شدن آن در ورودی و خروجی خلیج عقبه است و می‌توان با بستن آنها تردد دریایی در بندر «ایلات» در فلسطین اشغالی را متوقف کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: