چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
کد خبر: ۲۰۰۶۰۵
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۸
شرکت هسته‌ای دولتی روسیه (روس اتم) روز پنج شنبه موفق شد تا مجوز ساخت نیروگاه هسته‌ای آکویو را به ارزش 20 میلیارد دلار را در جنوب ترکیه از نهاد نظارت هسته‌ای این کشور دریافت کند.
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، پروژه ساخت چهار راکتور در ترکیه از سوی روسیه بنا به دلایل متعددی از جمله سقوط یک فروند جت‌ روس توسط نیروی هوایی ترکیه با تأخیر مواجه شده است.

(EPDK) نهاد نظارتی ترکیه در حوزه انرژی در بیانیه‌ای اعلام کرد که انتظار می‌رود ساخت این نیروگاه در سال 2033 به پایان برسد و بتواند تا 7 درصد از برق مصرفی ترکیه را تأمین کند.

بر این اساس یک مجوز تولید برق 49 ساله برای نیروگاه هسته‌ای آکویو به شرکت روس اتم واگذار شده است.

روس اتم پیش‌تر و قبل از تأخیرهای متعدد اعلام کرده بود که نیروگاه هسته‌ای آکویو با چهار راکتور 1200 مگاواتی تا سال 2019 تکمیل خواهد شد.

EPDK رو پنج شنبه اعلام کرد که موافقت کرده است تا روند ساخت نیروگاه آکوید تسهیل شود تا به جای سال 2025 که ابتدا از سوی روس اتم اعلام شده بود، ساخت این نیروگاه در سال 2023 به پایان برسد.

روسیه و ترکیه در سال 2010 یک قرارداد دولتی را برای همکاری در ساخت نیروگاه آکویو به عنوان نخستین نیروگاه هسته‌ای ترکیه با 4 راکتور WER-1200 و مجموع ظرفیت 4800 مگاوات در استان مرسین واقع در جنوب ترکیه به امضا رساندند.

انتظار می‌رود این نیروگاه 6 تا 7 درصد از انرژی مصرفی ترکیه که تقریباً آن وارد می‌شود را تأمین کند.

کار اصلی ساخت انتظار می‌رود در ماه مارس 2018 و پس از دریافت مجوز اصلی توسط روس اتم آغاز شود.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: