يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
کد خبر: ۲۰۰۶۱۹
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۶
کارشناس مسائل سیاسی:
سوک: الله‌کرم مشتاقی، از کارشناسان وزارت امورخارجه گفت: به نظر می‌رسد امارات متحده عربی، با سوءاستفاده از حسن هم‌جواری ایران، قصد تملک دائمی دو جزیره ایرانی دارد.
به گزارش سوک الله‌کرم مشتاقی از کارشناسان وزارت امورخارجه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بوشهر اظهار داشت: دو جزیره آریانا(صیرابونُعَیم/Sir Abu Nuaym) و زرکوه که مجموعأ ۲۰km مربع مساحت دارند، به صورت غیرقانونی و بدون هیچ معاهده بین‌المللی، از بدو تاسیس امارات در سال ۱۹۷۱ تاکنون در اختیار دولت ابوظبی است.

وی افزود: جزیره آریانا ۱۲km مربع مساحت دارد و امارات در حال حاضر با هزینه‌ای معادل ۵۰۰ میلیون درهم، در حال ساخت هتلی پنج‌ستاره، فروشگاه بین‌المللی، ایجاد کمپ شبانه، طراحی گردشگری زیست‌محیطی و تاسیس ساحل تفریحی در این جزیره است تا آن را به یکی از قطب‌های گردشگری خود تبدیل کند.

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: شیخ‌نشین شارجه قول داده این طرح را تا پایان سال ۲۰۱۸ به پایان برساند و تحرکات موجود نیز نشان‌دهنده عملیاتی کردن این وعده است.

وی ادامه داد: زرکوه حدود ۸km مربع مساحت دارد و سرشار از منابع نفتی است که در صورت غضب آن، امارات متحده عربی می‌تواند به عنوان یک پایانه نفتی از آن سود جوید.

مشتاقی یادآور شد: این دو جزیره ۶۵ کیلومتر از دبی، 55 کیلومتر با ابوظبی، 80 کیلومتر با ابوموسی و 150 کیلومتر با کیش فاصله دارند و  امارات قصد دارد با اسکان ۳هزار نفر در جزیره آریانا(صیر‌ابونعیم) به این جزیره خالی از سکنه، ماهیت مسکونی بدهد.

وی بیان کرد: اگر چه چند تن از نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس نهم و دهم شورای اسلامی بارها این موضوع را بیان داشته‌اند اما هیچ‌گاه بصورت جدی مورد توجه قرار نگرفته است.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: شایسته است دستگاه دیپلماسی کشور، در دادگاه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی پرونده‌ای را برای بازپس‌گیری این دو‌جزیره تشکیل دهد و آنها را به مام وطن باز گرداند.

مشتاقی ادامه داد: به نظر می‌رسد امارات متحده عربی، با سوء‌استفاده از حسن هم‌جواری ایران و با برنامه‌ریزی وسیع، قصد تملک دائمی این دو جزیره را دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر: