سه‌شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
کد خبر: ۲۰۰۶۴۱
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۸
مدیرکل میراث فرهنگی بوشهر خبر داد؛
سوک: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: بقعه شیخ منصور خزایی در دشتستان مرمت و ساماندهی می‌شود.
به گزارش سوک ناصر امیرزاده اظهار داشت: به منظور توسعه برنامه‌های میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بوشهر، تلاش کرده‌ایم تا از ظرفیت سمن‌های استان بوشهر به خوبی بهره بگیریم.

وی از افزایش تعداد سمن‌های استان بوشهر در حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خبر داد و اضافه کرد: سمن‌های بوشهر در بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در کشور مقام اول را کسب کردند.

امیرزاده در ادامه از مرمت و بازسازی میراث فرهنگی استان خبر داد و تصریح کرد: حفاظت و حراست از اماکن تاریخی و میراث فرهنگی استان بوشهر را به صورت جدی در دستور کار داریم و طرح‌ها و برنامه‌های مختلف و متنوعی در این راستا اجرا می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بوشهر اضافه کرد: در همین راستا بقعه شیخ منصور خزایی واقع در روستای زیارت دشتستان مربوط به دوره ایلخانی و تیموری مرمت و ساماندهی می‌شود.

وی افزود: این بقعه دارای گنبدی مضرس و نوع گنبد ارچین است که از شاخصه‌های گنبدهای دوره ایلخانی در کرانه‌های خلیج فارس است و نمونه آن در جزیره خارگ (بقعه میر محمد حنفیه)، روستای زیارت واقع در شهرستان دشتی (امامزاده زین العابدین)، امامزاده سلیمان بن علی گناوه و دانیال نبی در شوش زبیده خاتون در بصره وجود دارد.

امیرزاده ادامه داد: در این فصل از مرمت اثر، سبک‌سازی بام و ساماندهی گنبد از بیرون و داخل بنا، ایجاد بلوکاژ در اطراف بنا برای دفع رطوبت و اندود برداری گچ‌های فرسوده و گچ‌کاری داخل و بیرون بنا در دستور کار است./مهر

نام:
ایمیل:
* نظر: