چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷ - 2018 July 18
کد خبر: ۲۰۲۴۶۹
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۳
سازمان همکاری اسلامی از ایران خواست تا درباره تحقیقات مربوط به حادثه حمله به سفارت عربستان در تهران «شفافیت و همکاری بیشتری» داشته باشد.
سازمان همکاری اسلامی در پی بیانیه صادره وزارت خارجه عربستان درباره تحقیقات ایران در خصوص حمله به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری آن در مشهد و درخواست ریاض برای پایبندی ایران به اصول منشور سازمان همکاری اسلامی بیانیه صادر کرد.

این سازمان اعلام کرد که امیدوار است که ایران در انجام تحقیقات و جدیتی که در قبال آن متعهد شده است، با شفافیت و همکاری بیشتری عمل کند تا هرگونه ابهامی که منجر به پیچیدگی پرونده می شود، رفع شود.

به گزارش روزنامه الحیاة، سازمان همکاری اسلامی تاکید کرد که «شفافیت و انجام تحقیقات سالم به گونه‎ای که به نفع دو طرف باشد و پایبندی به مطالبات طرف سعودی بر مبنای تصمیمات اخیر شورای وزرای خارجه و توافقنامه روابط دیپلماتیک وین در سال 1961 و قانون بین المللی در راستای حمایت از هیات های دیپلماتیک» اهمیت دارد.

در ادامه واکنش‌ها به اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی برجسته شیعه عربستان، به ساختمان سفارت عربستان سعودی در تهران حمله و به ساختمان سفارتخانه آسیب‎هایی وارد شد. این حمله در تاریخ ۱۲ دی ۱۳۹۴ پس از اعدام شیخ نمر روحانی شیعی برجسته عربستان صورت گرفت.

سازمان همکاری اسلامی که مقر آن در شهر جده عربستان است، دومین سازمان بین‌المللی بزرگ پس از سازمان ملل متحد است که 57 کشور از چهار قاره جهان در آن عضویت دارند. این سازمان در25 سپتمبر 1969 میلادی تأسیس شد.

در سال 1970 نشست اولین کنفرانس اسلامی وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در جده برگزار شد و آن زمان برای ایجاد دبیرخانه دائمی در شهر جده تصمیم گرفته شد.
منبع: فارس

نام:
ایمیل:
* نظر: