دوشنبه ۰۴ تير ۱۳۹۷ - 2018 June 25
کد خبر: ۲۰۲۵۳۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۲
معاون اول رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیات دولت: برای تصدی وزارت علوم با یکی از دوستان توافق شده بود اما در لحظات پایانی اعلام کرد به دلایلی نمی‌تواند خضور داشته باشد.
اسحاق جهانگیری پس از جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: اعضای کابینه پیشنهادی دارای تجربیات مقابله با چالش هایی هستند که در دولت های گذشته پیش روی اداره کشور بوده است و از طرفی افراد جوانی در کابینه پیشنهادی حضور دارند که انرژی و روحیه جوانی شان می تواند به تصمیم گیرها کمک کند زیرا گاهی اوقات چنین روحیاتی برای تصمیم گیری ها ضروری است.

وی افزود: ترکیب کابینه علاوه بر وزرا متشکل از معاونان رئیس جمهور نیز می شود و اکنون اعضای کابینه حدود 34 نفرند که در جلسات هیئت دولت حضور دارند و در تصمیم گیری ها شرکت می کنند، آنان در کمیسیون ها فعالند.

 جهانگیری بار دیگر اعضای پیشنهادی دولت جدید را برای مقابله با چالش ها و عملیاتی کردن وعده های رئیس جمهور به مردم کارآمد دانست و گفت: برداشت من از کابینه این است که وزرای پیشنهادی می توانند برای تحقق وعده های رئیس جمهور، ادای وظایف و مقابله با چالش ها کارهای جدی کنند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین در توضیح بیشتر درباره اظهارات پیشین خود مبنی بر اینکه ستاد اقتصاد مقاومتی برای کارآمدی بیشتر باید اختیارات بیشتری هم داشته باشد اظهار داشت: این بحثی جدی است که باید در وقتی مفصل درباره آن صحبت کنیم اما اقتصاد مقاومتی توقعی فراتر از تعهدات دولت است که مقام معظم رهبری از مجموعه کشور خواستند که برای این کار بزرگ همه به صحنه بیایند و تلاش کنند.وی تأکید کرد: طبعاً متناسب با این انتظارات و مطالبات باید اختیاراتی هم به ستاد اقتصاد مقاومتی داده شود که البته این اختیارات هم می تواند در حوزه دولت باشد و هم در حوزه قوای دیگر، پیش نیاز سرمایه گذاری، ایجاد شغل و کار جدی در اقتصاد کشور، امنیت سرمایه گذاری است که این امنیت هم در تصویب قوانین و مقررات مطرح است، هم در اقدامات قوه قضاییه و هم در حرکات نهادهای بازرسی و نیروهای اطلاعاتی و امنیتی.

 جهانگیری افزود: بر این اساس همه این بخش ها در هر حرکتی که می خواهند انجام دهند یکی محاسباتشان باید این باشد که اقداماتشان چقدر می تواند به امنیت سرمایه گذاری در کشور لطمه بزند و چقدر می تواند تقویت کننده باشد پس ستاد اقتصاد مقاومتی باید چنین اختیاراتی داشته باشد که از این قوا و دستگاه های دیگر بخواهد تا تصمیماتشان در این چارچوب باشد اینها مسائلی است که در این دوره پیگیری می کنیم.

معاون اول رئیس جمهور همچنین درباره علل معرفی نکردن وزیر پیشنهادی علوم گفت: درباره معرفی یکی از آقایان توافق شده بود اما وی در لحظات آخر اعلام کرد که به عللی نمی تواند در دولت حضور داشته باشد به این علت رئیس جمهور یا باید معرفی اعضای کابینه پیشنهادی را به تعویق می انداخت تا درباره فرد دیگری توافق شود یا سرنوشت دولت را سریع تر تعیین و اعضای کابینه جدید را به مجلس معرفی می کردیم چون تصمیم رئیس جمهور این بود که اعضای کابینه پیشنهادی را مانند دولت قبل در روز تحلیف معرفی کنیم.

وی افزود: به هرحال به عللی معرفی اعضای کابینه دو، سه روزی به تعویق افتاد اما تصمیم بر این شد که بیش از این به تعویق نیفتد و کابینه جدید سریع تر شکل بگیرد به هرحال آقای رئیس جمهور در نخستین فرصت، وزیر پیشنهادی علوم را انتخاب و معرفی می کند.

 جهانگیری همچنین درباره انتقاد برخی از منتقدان از پیر بودن کابینه جدید و انتخاب نشدن اعضای آن از میان بانوان گفت: تأکید کردم که کابینه ترکیبی از وزرا و معاونان رئیس جمهور است، دو معاون رئیس جمهور و دستیار ویژه از بانوان هستند. مقامات کشور حدود 1000 نفرند که شامل استانداران و معاونان وزرا هم می شوند. آنچه می توانم به بانوان کشور اطمینان دهم این است که دولت به انتخاب مقامات از میان بانوان مصمم است.

معاون اول رئیس جمهور افزود: آقای رئیس جمهور پیش از معرفی کابینه پیشنهادی در جلسه ای با وزرا تأکید کرد که پذیرفته نیست که آنان از میان معاونانشان بانوان را انتخاب نکنند.

وی گفت: بر این اساس منظور از انتخاب بانوان، انتصاب معاون امور بانوان در وزارتخانه ها نیست بلکه اصلاً معاونان فنی از میان آنان انتخاب شوند همچنانکه معاون امور پتروشیمی وزیر نفت خانم است و وزرای دیگر مانند وزرای صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی نیز می توانند در بخش های مختلف از بانوان استفاده کنند.

اسحاق جهانگیری تأکید کرد: این اطمینان را می توانم بدهم که حتماً تعداد قابل توجهی از بانوان مجرب تحصیلکرده در رشته های مختلف را در این دولت خواهیم داشت و حتماً در فرصت مناسب در این باره اطلاع رسانی خواهیم کرد؛ هم آقای رئیس جمهور در این موضوع جدی است و هم من پیگیری می کنم که این اتفاق بیفتد.

وی افزود: این موضوع برای قومیت ها نیز صدق می کند یعنی حتماً در میان وزرای جدید، استانداران و سفرا اصرار داریم که از قومیت های مختلف و از استان های مختلف حضور داشته باشند و در خصوص سن مقامات نیز حتماً اصرار بر این است که معاونان وزرا حتی الامکان از افراد بازنشسته کمتر باشند مگر استثنا.

معاون اول رئیس جمهور همچنین درباره ارزیابی اش از رأی اعتماد مجلس شورای اسلامی به کابینه پیشنهادی رئیس جمهور گفت: هنوز به مجلس نرفته ام اما امیدوارم که همه کابینه رأی بیاورد.

 جهانگیری همچنین درباره دیگر معاونان پیشنهادی رئیس جمهور گفت: آقای رئیس جمهور درباره هر یک از این سمت ها به تصمیم نهایی برسد پس از ابلاغ، تصمیم عملیاتی تلقی می شود.

وی افزود: آقای روحانی با آقای صالحی امیری مذاکراتی کرده که خیلی پیش رفته است و اگر آقای رئیس جمهور به نتیجه برسد و آقای صالحی امیری موافقت کند حتماً حکمش صادر می شود؛ او علاقه مند به دولت است و دوست دارد به دولت کمک کند و در هر جایی که رئیس جمهور نیاز باشد و اعلام کند حتماً کمک خواهد کرد.

 جهانگیری همچنین با تکریم جایگاه خبرنگاران از آنان قدردانی کرد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما
نام:
ایمیل:
* نظر: