چهارشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۷ - 2018 July 18
کد خبر: ۲۰۲۵۶۵
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۳
در نشست با خبرنگاران عنوان شد؛
سوک: استاندار بوشهر گفت: افرادی که شاهد و ناظر این وضعیت بودند اقدام به خرید زمین‌های فراوانی در این منطقه کردند که الان معترض هستند که چرا روستای بند محمدعبدالله نباید میزبان ساخت پتروشیمی باشد.
به گزارش سوک مصطفی سالاری در نشست با خبرنگاران با بیان این که پس از دو سال پیگیری با طرح برنامه‌ای دقیق در راستای زندگی ملوانان و در قالب ساماندهی کالای همراه مسافر(ته‌لنجی) موفقیت خوبی امروز حاصل شده است، گفت: به دلیل ناآشنایی تصمیم‌گیران درباره وضعیت کالای همراه مسافر، از دو سال گذشته نشست های فراوانی با وزرا و اعضاء ذی نفوذ کمیسیون اقتصادی دولت انجام شد و وضعیت زندگی ساحل‌نشینان و نوع نگاه آنها به کالای همراه مسافر را تشریح کردم.

سالاری ادامه داد: برای تصمیم‌گیری بهتر بر روی این موضوع، در بیست جلسه شورای تامین استان بوشهر نیز با دعوت از افرادی که در این نوع تصمیم‌گیری در سطح کلان کشوری و دولت تاثیرگذار هستند دعوت به عمل آورده و موضوع را کاملا توضیح دادیم.

وی افزود: در تمام این نشست‌ها چه در تهران و چه در استان بوشهر به آنها اعلام کردیم که از سه‌هزار و 780 لنج و شناور موجود در کشور حدود دو هزار و 500 شناور در استان بوشهر مستقر هستند که با احتساب داشتن شش ملوان و یک تا دو مالک قریب به 20 هزار نفر به شکل مستقیم و 20 هزار نفر دیگر نیز به شکل غیر مستقیم از این شغل ارتزاق می‌کنند.

استاندار بوشهر بیان کرد: این حجم از افراد در حالی با اغماض از طرف گمرک اقدام به خارج‌کردن بار خود از گمرک می‌کردند که یک خیابان آن طرف‌تر از گمرک به عنوان کالای قاچاق در معرض توقیف توسط پلیس قرار می‌گرفت و یا این که در انباری دپو می‌شد که هر لحظه امکان داشت توسط نیروی انتظامی به عنوان کالای قاچاق ضبط شود.

وی با اعلام این که پدیده خودروهای حمل‌کننده قاچاق یا شوتی این گونه ایجاد و توسعه یافت، عنوان کرد: برای انتقال این ظرفیت گسترده کالای قاچاق، سه هزار خودرو شوتی فعال شد که اولین آسیب آنها به جامعه به خطر انداختن سلامت روانی و جسمی مردم بوده است.

سالاری ادامه داد: یک مشکل دیگر تصمیم‌گیرندگان ملی، عدم اشرافیت بر کالاهایی است که با وجود ورود به کشور از طریق گمرکات استان بوشهر در مسیر ارزیابی گمرک ردیابی نمی‌شدند و از لحاظ بهداشتی و سلامت نیز نظارتی بر آن نمی‌شد .

وی اظهار داشت: آن چه امروز در نشست هیات دولت مصوب شد این است که هر ملوان می تواند تا شصت میلیون تومان معافیت گمرکی کسب کند که برای آن پته‌ای صادر می‌شود که در محدوده استان بوشهر قابلیت پیگرد قانونی توسط پلیس ندارد .

استاندار بوشهر ادامه داد: از جمله دیگر مزایای این مصوبه دولت در بحث ساماندهی کالای همراه مسافر این است که با ابلاغ و اجرایی شدن این مصوبه، شاهد حضور فراوانی از مردم استان‌های کشور در بوشهر خواهیم بود که برای خرید این وسائل که قیمت آنها از سایر شهرهای ایران کمتر است مواجه می‌شوند که افزایش گردش مالی، رونق بازار استان و رشد گردشگری را به دنبال دارد.

وی یادآور شد: در راستای استفاده صاحب لنج از معافیت کالا که به نام ملوان ثبت می‌شود، موظف است قراردادی متناسب با شرایط اداره کار با  ملوان معافیت منعقد شود که نتیجه آن بیمه‌شدن ملوان است.

استاندار بوشهر بیان کرد: برای این که هر چهل هزار شاغل در این بخش به شکل مستقیم و غیر مستقیم  منفعت ببرند و با احتساب یک هزار میلیارد تومان معافیت اعلام شده در این بخش ، برای هر شغل دولت بیست و پنج میلیون تومان اغماض می‌کند .

وی ادامه داد: برای این که این مسئله مستدام باشد ما امادگی داریم ناوگان حمل و نقل دریایی نوسازی کنیم که با پرداخت کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بدون سود کشتی فلزی ساخته شود که در کویت بحرین و قطر هم انجام شده و شاید بنادر آنها تا چند سال دیگر لنج‌ها را حتی راه ندهند .

انگشت اتهام استاندار بوشهر به سمت معترضین به احداث پتروشیمی دشتستان
سالاری با ورود به مبحث پتروشیمی دشتستان و حواشی ایجاد شده در روز آغاز عملیات اجرای این پروژه عنوان کرد: پس از 10 سال فعالیت در عرصه صنعت، به شکل علمی می‌توانم اثبات کنم که اطلاعات منتقدین برای جانمایی این واحد صنعتی اشتباه بوده است.   

وی بیان کرد: با وجود توجیهات کاملا علمی و دقیق، از آنجا که قرار نیست در مقابل مردم خود را قرار دهیم با خواسته آنها برای جابجایی این واحد صنعتی که در مقیاس خیلی کوچک‌تر از پتروشیمی دیلم و پارس جنوبی است موافقت کردیم .

سالاری یادآور شد: در حالی که یک روز به همراه سرمایه‌گذار به روستای بند محمد عبدالله رفتیم  و در آنجا به دلیل این که قریب به یک‌صد میلیارد تومان باید برای ایجاد جاده دسترسی و دیگر زیرساخت‌ها هزینه می‌کرد، برای سرمایه‌گذار چندان توجیه‌پذیر نبود و این مکان را نپذیرفت.

وی یادآور شد: افرادی که شاهد و ناظر این وضعیت بودند اقدام به خرید زمین‌های فراوانی در این منطقه کردند که الان معترض هستند که چرا روستای بند محمدعبدالله نباید میزبان ساخت پتروشیمی باشد.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۵
جاشو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۹
0
0
اگه انجام کار کارشناسی شده چرا مرددی ؟؟؟؟؟؟؟؟
جاوید
|
United States
|
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۹
0
1
استاندار محترم این نقطه فعلی بین ابپخش و شبانکاره طبق چه قانونی وبا چه مجوزی زمین اون مشخص شده و.کانیتینر گذاشته شده و.نگهبان برای اون گذاشتن و.ترانس برق برای اون گذاشتن و راه شنی کشیده شده و.بدون اینکه مجوز محیط زیست داده شده وزیر بخواد کلنگ زنی اون را اجرا کند .این محل برای پتروشیمی فقط ابپخش را الوده میکند و نخیلات را بخاطر کمبود اب از،بین میبرد. و سالانه به گفته خودتان یک ملیون متر مکعب مصرف داردکه این همه اب بعد از مصرف به زمین تزریق میشود که اب چاهای منطقه را نابود میکند
جاوید
|
United States
|
۱۵:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۹
0
1
جناب استاندار مطمعن باش مردم ابپخش هیچوقت نمیگذارند ابپخش مثل عسلویه شود که ارزوی،نفس کشیدن داشته باشند و.نمیگذارند که اب سد مربوط به نخیلات
در حلقوم سرمایه گذرانی که ساکن منطقه نیستند ریخته شود و اجازه نخواهندداد که ابپخش بخاطر الودگی و.کم ابی به شهر ارواح تبدیل بشود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
0
0
ماشالله به مردم
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
0
0
من اهل آبپخش نیستم.تلاش استاندار برای ایجاد پتروشیمی در این منطقه را ارج می نهم واز حرکت جالب مردم هم حمایت می کنم ...بگذاریم دشتتستان قطب کشاورزی بماند...
نام:
ایمیل:
* نظر: