چهارشنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۷ - 2018 September 26
کد خبر: ۲۰۴۱۷۵
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۴
توسط سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر
به نظر می‌رسد حال که سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر اقدام به اجرای طرح ضربتی زنده‌گیری سگ‌های ولگرد کرده است ، ضروری است هر بخش دولتی و خصوصی در قالب سازمان‌های مردم نهاد به یاری سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر بشتابند تا طرح عقیم‌سازی سگان ولگرد،خود عقیم نشود.
به گزارش سوک، بحران وجود سگ‌های ولگرد چند صباحی است که امنیت و آرامش را از مردم شهر بوشهر گرفته است. اگر تا دیروزها فقط محلات جنوبی شهر بوشهر جولانگاه وجود سگ‌های ولگرد بود و صدای حاشیه‌نشینان بندر بوشهر را گوشی شنوا نبود، این روزها این سگ‌ها هستند که مرکز شهر را قرق کرده‌اند.

 کافی بود هر لحظه از شبانه روز در هر گوشه شهر بوشهر پا بگذاشتید آنها را زیرپای خود حس می‌کردید.گرسنگی در کنار تابستان سختی که بر بوشهر گذشت، روزها حسی برای سگ‌ها در حمله کردن به مردم ایجاد نمی کرد، اما وجود آنها به دلیل این که می توانستند حامل بیماری باشند به هر حال خطرناک بود.

تیرماه امسال که از راه رسید، استانداری بوشهر در راستای مصرف بهینه انرژی با صدور بخشنامه‌ای از کارمندان دولت خواست تا یک ساعت زودتر از همیشه در محل‌های کارشان حاضر شود که به دلیل این که در این ساعات تقریبا هوا تاریک بود، خطر گازگرفتگی سگ‌های ولگرد که به شکل دسته جمعی،کوچه ها را قرق می‌کردند بیشتر می‌شد.

این شرایط اگر چه بارها از طریق رسانه‌ها به گوش مسوولین می‌رسید ولی به دلیل این که یک نوع هماهنگی بین مسوولین برای جمع‌آوری سگ‌های ولگرد نبود، در حد حرف باقی می‌ماند و در حالی که هم صدای حاشیه‌نشینان شهری و هم مردم محلات مرکزی شهر بوشهر به خوبی شنیده می‌شد اما کسی خود را موظف به پیگیری خواسته‌های مردم نمی‌کرد.

در این فضا، شهرداری بوشهر کار زنده‌گیری سگ‌های ولگرد را با مدیریت سازمان مدیریت پسماند آغاز کرد. سه اکیپ با 42 عضو از دو هفته پیش دست به کار شدند تا به ساماندهی وضعیت موجود بپردازند. برای این که طرح با شکست مواجه نشود سعی کردند که در ابتدا مکانی خارج از شهر بوشهر را انتخاب کنند تا ضمن قرنطینه کردن این سگ‌ها، تفکیک نژاد سالم و اصیل از نژاد غیراصیل انجام شود.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر در گفت‌وگویی در خصوص آخرین وضعیت زنده‌گیری سگ‌های ولگرد گفت: طبیعی است که مردم از وجود سگ‌های ولگرد که بالقوه تهدیدی برای سلامت آنها به شمار می‌رفت رضایت نداشته باشند.

وی افزود: در طول روز موارد بی‌شماری تماس تلفنی و حتی حضوری در سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر به وجود می‌آمد که از ما خواسته می‌شد نسبت به جمع‌آوری سگ‌های ولگرد اقدام کنیم.

حسن شجاعی‌پور تصریح کرد: اگر چه برای رفاه حال افرادی که به هر شرایطی چه به شکل تلفنی و چه به شکل حضوری از ما درخواست می‌شد نسبت به جمع‌آوری سگ‌های ولگرد محلشان اقدام کنیم، جامه عمل می‌پوشیدیم اما حجم فراوان سگ‌های ولگرد که روز به روز جمعیت آنها بیشتر می‌شد، نیازمند یک تصمیم جدی در این بخش بود.

وی بیان کرد: پس از این که از طرف شهرداری بندر بوشهر این ماموریت به ما سپرده شد، با یک برنامه‌ریزی مناسب و در قالب محله به محله، اقدام به زنده‌گیری سگ‌های ولگرد در حاشیه خیابان‌ها و کوچه‌ها کردیم و با استقرار تیمی متخصص در یک کمپی که پیش از این تدارک دیده شده بود، زمینه استقرار این سگ‌ها فراهم گردید.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر عنوان کرد: اگر چه حجم سگ‌های ولگرد در معابر و کوچه‌ها خیلی زیاد است اما به واسطه تلاش همکارانم در این بخش موفق شدیم بخش عمده‌ای از محلات مرکزی و جنوبی شهر بوشهر را از سگ‌های ولگرد خالی کنیم.

وی یادآور شد: در این طرح مطلقا از وسائلی مانند سلاح گرم یا هر وسیله دیگر که سبب رعب و وحشت مردم شود،استفاده نمی‌شود چون معتقدیم که اگر به هر دلیل اقدام به کشتن سگی کنیم، می‌تواند ضمن جریحه‌دار کردن فعالان محیط زیست، سبب آلودگی محیط با خونریزی از سگ‌ها یا جسدش شود.

شجاعی پور ادامه داد: ساختار زاد و ولد سگ‌ها به گونه‌ای است که هر زمان نسبت به ساماندهی آنها غفلت شود، کمتر از سه ماه شاهد افزایش تصاعدی تعداد آنها خواهیم بود که به نظر می‌رسد با جمع‌آوری این سگ‌ها، زاد و ولد آنها نیز بدین شکل جلوگیری به عمل می‌آید.

وی عنوان کرد: نحوه زنده‌گیری این سگ‌ها در برخی موارد استفاده از روش بیهوشی زنده‌گیری است تا حقوق حیوانات که در اسلام به آن سفارش شده نیز محترم شمرده شود.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر یادآور شد: طرح ضربتی زنده‌گیری و عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد با رعایت اصول زیست محیطی و بهداشتی و با استفاده از دامپزشکان در مدت کوتاهی که توسط این سازمان آغاز شده، رضایتمندی خوبی در بر داشته است و اگر چه ادعا نمی‌کنیم که کل شهر را از لوث سگان ولگرد پاک کرده‌ایم اما شرایط محیطی نشان می‌دهد که حجم قابل توجهی از این سگان را زنده‌گیری کرده و به کمپی که برای آنها تدارک دیده‌ایم منتقل کرده‌ایم.

وی عنوان کرد: در کنار هزینه 500 هزار ریالی برای زنده‌گیری و عقیم‌کردن هر یک قلاده سگ، نیازمند همراهی سازمانه‌های مردم نهاد علاقمند به محیط زیست هستیم تا با کمک آنها و سایر دستگاه‌های مرتبط این معضل رفع شود.

به نظر می‌رسد حال که سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر اقدام به اجرای طرح ضربتی زنده‌گیری سگ‌های ولگرد که به قول پزشکان می‌تواند باعث انتقال بیماری مشترک زیادی به انسان از جمله هاری، کیست هیداتید، لیشمانیوز جلدی یا سالک و انگل‌های خارجی مثل کک و شپش شود، ضروری است هم بخش دولتی و هم حوزه خصوصی در قالب سازمان‌های مردم‌نهاد به یاری سازمان مدیریت پسماند شهرداری بندر بوشهر بشتابند تا طرح عقیم‌سازی سگان ولگرد،خود عقیم نشود.
نام:
ایمیل:
* نظر: