شنبه ۳۰ تير ۱۳۹۷ - 2018 July 21
کد خبر: ۲۰۴۲۲۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۵
به بهانه سفر رییس جمهور ترکیه به ایران؛
سوک: در حقیقت بازگشتِ ترک ها به میز مذاکره و اخیرا هم رفت و آمد آنان به تهران و دیدارهای دوجانبه و چندجانبه با مقامات ایران را می توان به شکست های میدانی تروریست ها، پیروزی جبهه مقاومت و تثبیت حکومت بشار اشد از یک سو و دست بالایِ ایران در منطقه جستجو کرد.
به گزارش سوک شاید روزی که کشور ترکیه با رهبری اردوغان مرزهای این کشور را بر تروریست های داعش باز گذاشته بود تا بتوانند فشار و در نتیجه سقوط حکومت بشار اسد را تسریع کنند، کمتر کسی فکر می کرد زمانی برسد اردوغانی که رویای احیای قدرت و ابهت امپراطوری عثمانی را درسر می پروراند، نقشه هایش نقش بر آب شده و قافیه را خیلی زود ببازد.

در مقابل ترک ها اما درایت جمهوری اسلامی ایران قرار داشت که از همان ابتدای کار به طور شفاف با تروریسم از هر لحاظ برخورد کرد و بر پاکسازی تروریست ها در کشورهای عراق و سوریه تاکید داشت و همین امر در نهایت به تشکیل محور مقاومت منجر شد که باعث گردید در میدان جنگ ورق به سمت مردم سوریه و عراق برگردد و علی رغم حمایت های همه جانبه آمریکا، صهیونیسم، عربستان و همپیمانان آن ها اما هر روز شکست تروریست ها در منطقه بیشتر شود.

ترک ها که روزی با تحلیل های نادرست و غلط خود فکر می کردند می توانند ضمن همکاری با تروریست ها و حامیان آن ها از جمله عربستان و آمریکا در منطقه نقشی اساسی بازی کنند و برای آینده کشورهایی همچون عراق و سوریه تصمیم بگیرند اما در میان راه دیدند محاسبات آنان اشتباه از آب درآمده و اندک اندک از صفحه شطرنج در حال حذف هستند.

محور سعودی- صهیونیستی هم علی رغم تمامی حمایت هایی که چه از لحاظ مالی و چه تسلیحاتی انجام داده بود در نهایت نه تنها نتوانست در میدان عمل کاری از پیش ببرد بلکه در سیاست نیز نزدیک ترین شریکانش را از دست داد و کشورهایی مانند قطر فهمیدند که راهی که می روند رو به ترکستان بوده و به همین دلیل خیلی زود از آن ها فاصله گرفتند.

جمهوری اسلامی ایران که از همان ابتدای اختلافات و تنش ها در سوریه بر آرای مردم و تصمیم گیری آنان بر سرنوشتشان تاکید کرده بود با اتخاذ سیاستی صحیح و منطقی در کنار کشورهای درگیر با تروریسم مانند سوریه و عراق ماند و با کمک روسیه و حزب الله لبنان توانست نقشی اساسی  در سرکوبی تروریست ها و شکست آن ها ایفا کند.

محور آمریکایی- صهیونیستی که در میدان سوریه و عراق قافیه را باخته دید به سراغ کردستان عراق رفت و با تحریک دست نشانده های خود تنش های جدیدی در منطقه ایجاد کرد تا بتواند با انحراف افکار عمومی شکست های خود در منطقه را کمرنگ جلوه دهد.

با برگزاری همه پرسی برای استقلال کردستان عراق، ترکیه که سال هاست با کردهای خود درگیر است خطر را احساس کرد و خیلی زود فهمید که آمریکایی ها کلاه گشادی بر سر آنان گذاشته اند و به همین دلیل فعلا راه خود را از آنان جدا کرد.

نطق های اخیر اردوغان هم نشان می دهد که وی از دست اروپا و آمریکا به شدت ناراحت است و ترکیه که روزی آرزویش پیوستن به اتحادیه اروپا بود این روزها اعلام می دارد که دیگر نیازی به پیوستن به این اتحادیه ندارد.

اگرچه در این فرصت اندک نمی توان تمام زوایا را بررسی کرد اما می توان گفت رهبران ترکیه به این نتیجه رسیدند که تنها در سایه همکاری و تعامل با ایران به عنوان یکی از قدرتمندترین کشورهای منطقه است که می توان تروریست ها را نابود کرد  و از تجربیات این کشور اسلامی در قبال آمریکا و صهیونیسم استفاده نمود.

اگرچه نمی توان به ترکیه به عنوان کشوری قابل اعتماد نگاه کرد اما ظاهر امر نشان می دهد اردوغان از مدت ها قبل خطر را احساس کرده و به همین دلیل نماینده ترکیه در نشست آستانه شرکت می کند و از سوی دیگر با رای گیری کردهای عراق، بالاترین مقام نظامی اش یعنی وزیر دفاع خود را به ایران می فرستند و امروز نیز رییس جمهورش به ایران می آید.

در حقیقت بازگشتِ ترک ها به میز مذاکره و اخیرا هم رفت و آمد آنان به تهران و دیدارهای دوجانبه و چندجانبه با مقامات ایران را می توان به شکست های میدانی تروریست ها، پیروزی جبهه مقاومت و تثبیت حکومت بشار اشد از یک سو و دست بالایِ ایران در منطقه جستجو کرد.

به بیان دیگر ترک ها دریافتند که با تداوم روند کنونی نه تنها سوریه را از دست دادند بلکه خواب آشفته ای که آمریکا و رژیم صهیونیستی برای منطقه دیده اند می تواند منجر به از بین رفتن بخشی از خاک آنان نیز بشود.

به عبارت دیگر آن ها دریافتند نه تنها در احیای اقتدارِ عثمانی ها ناکام ماندند بلکه مشاهده کردند اگر نتوانند غده سرطانی که این روزها در منطقه پایه گذاری شده را بردارند به زودی باید شاهد اتفاقات ناگواری در بخشی از خاک خود هم باشند، بنابراین با چرخشی قابل ملاحظه سعی می کنند جبرانِ مافات کنند.

اگرچه همچنانکه پیشتر گفته شد نمی توان به طور کامل به ترک ها اعتماد کرد اما تغییر رفتارهای این روزهای اردوغان را می توان نوعی شکستِ منطقه ای و پشیمانی از رفتارهای گذشته تعبیر کرد که سعی دارد با نزدیک شدن به ایران حضور خود در منطقه را پررنگ تر کرده تا بتواند در آینده سیاسی خاورمیانه ایفای نقش کند.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۳
0
0
با مدیریت این دولت برسد روزی که مردمی که در حال حاضر به جای گوشت پای مرغ میخورندبه جای پای مرغ از فقر وبیکاری گوشت گربه بخورند
ملکوت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
0
0
بله این هست سرنوشت تا ترک ها بدانند که ایران قدرتمند هست درمنطقه نه امریکا.
نام:
ایمیل:
* نظر: