شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 20
کد خبر: ۲۰۵۱۲۶
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۲
سوک: رئیس جهاد کشاورزی تنگستان استان بوشهر گفت: طرح امکان سنجی و بررسی کشت چغندر قند پاییزه به عنوان طرح پایلوت در روستاهای سمل، گلنگون و عالی چنگی این شهرستان آغاز شد.
به گزارش سوک اردشیرعلایی بحری افزود: این طرح در همه مزرعه های این مناطق بصورت جداگانه با سه رقم بذر منوژرم (تک جوانه) با نام های پالما، شریف و SBSI061 برای تست سازگاری ارقام آغاز شده است.

وی اظهار کرد: با توجه به شرایط اقلیمی و با درنظر گرفتن عرض جغرافیایی شهرستان تنگستان از سوی موسسه تحقیقات چغندر قند کشور انتخاب و معرفی شده است.

علایی بحری بیان کرد: این رقم ها همگی دارای عملکرد بالاست و مقاومت نسبی به بولتینگ (پدیده ای نامطلوب در گیاه چغندر قند است که روی کیفیت ریشه و عیارقند تاثیر منفی دارد) یا ساقه روی و گلدهی دارند.

وی افزود: شهرستان تنگستان دارای ظرفیت مطلوبی برای کشت چغندر قند است که برای تغییر الگوی کشت، تنظیم بازار محصولات کشاورزی، ایجاد تنوع و تناوب زراعی مناسب این طرح اجرا می شود.

علایی بحری بیان کرد: برخلاف بیشتر مناطق ایران که چغندرقند به صورت بهاره کشت می شود این محصول را می توان در استان بوشهر و شهرستان تنگستان به صورت پاییزه نیز کشت کرد.

وی افزود: برتری کشت پاییزه نسبت به بهاره تولید محصول با عملکرد بالاتر و مصرف آب کمتر با توجه به استفاده بهینه از نزولات آسمانی در فصل پاییز و زمستان است.

علایی بحری یادآور شد: کشت چغندرقند با جدید ترین روش های روز مانند کشت مکانیزه با دستگاه ردیف کار پنوماتیک هشت ردیفه با آرایش کاشت 2 ردیف رو پشته 25 در 50 صورت گرفت و برای افزایش راندمان آبیاری همه مزارع با سیستم آبیاری قطره ای آبیاری می شوند.

وی گفت: طول دوره رشد این محصول 180 تا 240 روزاست و پیش بینی می شود از هر هکتار سطح زیر کشت بیش از 50 تن محصول برداشت می شود./ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: