شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 20
کد خبر: ۲۰۵۱۹۹
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۵
سوک: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: ویژه برنامه های این استان در ارتباط با پایتخت کتاب ایران در سه سال گذشته با مشارکت تشکل‌های مردم‌ نهاد و غیردولتی، کارخانه ها و دستگاههای اجرایی به نحو مطلوبی انجام شده است.
به گزارش سوک حمیده ماحوزی در نشست هماهنگی برنامه های هفته کتاب در بوشهر افزود: طرح های 'توزیع کتاب آزادی با همکاری اداره کل امور زندان‌ها و دادگستری، 'توزیع کتاب شفا' در بخش اطفال بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر، 'میلاد کتاب با توزیع کتاب در بخش زایشگاه بیمارستان سلمان فارسی بوشهر از‌جمله برنامه‌های موفق استان در سه سال گذشته است.

وی اضافه کرد: 'دوشنبه‌های کتاب' در مهد‌های کودک پایتخت کتاب ایران با همکاری آموزش و پرورش، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و طرح 'تبادل کتاب' در دانشگاههای خلیج فارس و آزاد اسلامی از دیگر طرح های استان بوشهر در زمینه ترویج و کتابخوانی است.

وی ادامه داد: کتاب گردی با حضور مسئولان در کتاب فروشی‌های شهر، تاسیس پنج کافه کتاب در سه سال گذشته با هدف برگزاری نشست‌های نقد و بررسی کتاب، قصه‌خوانی و ایجاد 'دیوار مهربانی کتاب' با همکاری تشکل غیر‌دولتی برای در دسترس قرار دادن کتاب‌های غیر ضروری مردم به دیگر شهروندان از دیگر برنامه‌های بوشهر در حوزه پایتخت کتاب است.

ماحوزی اظهارکرد: پس از انتخاب شهر بوشهر به ‌عنوان پایتخت کتاب ایران فرهنگ ترویج کتابخوانی حتی در مراسم عروسی نیز اجرا شد و برای نمونه در این مراسم شاهنامه فروسی هدیه داده می شود.

وی افزود: بسیاری از دستگاهها اجرایی استان بوشهر کتاب را جایگزین کارت هدیه کرده‌ و علاوه بر این شاهدیم مراجعه به کتابفروشی‌ها افزایش پیدا کرده و طبق اعلام اداره امور کتابخانه‌ها سرانه مطالعه از اسفند سال ٩٣ تا اسفند سال ٩٥ از سه دقیقه به ٥٩ دقیقه افزایش یافته است.

ماحوزی با اشاره به مشارکت فعالان اقتصادی در حوزه ترویج فرهنگ کتابخوانی ادامه داد: براساس تفاهم‌نامه ‌با یکی از چاپخانه‌داران بوشهری مقرر شد در برنامه‌های هفته کتاب مشارکت داشته باشند و مسئولان این چاپخانه بطور خودجوش و ابتکاری به چاپ نوشته‌هایی مرتبط با ترویج کتابخوانی روی محصولاتی مانند بسته‌‌بندی اقدام کردند.

وی درباره فعالیت‌ بخش‌های دیگر شهر گفت: شهرداری بوشهر نیز اعلام کرده که بطور رایگان در اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها کتاب در اختیار مسافران قرار می‌دهد علاوه براین دادگستری نیز اعلام کرده در صورت افزایش مطالعه بین زندانیان در مجازات آنها بین سه تا ٦ ماه تخفیف در نظر گرفته شود.

ماحوزی گفت: براساس این تصمیم در سال 94 دو زندانی زن مشمول این تخفیف شناخته شدند و تفاهم‌نامه جدید نیز در این زمینه منعقد شد که هنوز نتیجه آن اعلام نشده است.

وی افزود: مشابه این طرح در مراکز اصلاح و تربیت پیش بینی شده و طرح 'سرباز دانش' نیز از‌ جمله برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است که براساس این طرح سربازان علاقه‌مند به مطالعه می‌توانند از امتیاز‌های ویژه ‌ای برخوردار شوند.

براساس آمار اعلامی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی در سال جاری از بین 2 هزار باشگاه کتابخوانی که در کشور ثبت شده است هزار و ٣٠٠ باشگاه مربوط به شهر بوشهر است که این امر نشان از افزایش سرانه مطالعه در استان دارد.

استان بوشهر در سال گذشته به دلیل کسب مقام برتر در زمینه اجرای برنامه های مرتبط با توسعه و ترویج کتاب و کتابخوانی به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال 1396 انتخاب شد./ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: