شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 20
کد خبر: ۲۰۵۲۴۸
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۱
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: امروز تعرفه‌های اتحادیه اروپا برای ایران در بالاترین حد خود قرار دارد در حالی که این اتحادیه با بسیاری از کشورها از ترجیحات تعرفه‌ای فی مابین استفاده می‌کند.
علی اکبر مهرفرد امروز در نشست فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی تهران با هیات تجاری کمیسیون کشلورزی و صنایع غذایی گفت: امروز تعرفه‌های اتحادیه اروپا برای ایران در بالاترین حد خود قرار دارد در حالی که این اتحادیه با بسیاری از کشورها از ترجیحات تعرفه‌ای فی مابین استفاده می‌کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: ما از اتحادیه اروپا میخواهم تا کاهش تعرفه واردات کالاهای ایرانی را در راستای قرار گرفتن در یک شرایط تجاری با دیگر کشورهای واردکننده کالا به این اتحادیه در دستور کار خود قرار دهند.

وی با بیان اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران برای پیوست به wto عزم دارد گفت: همچنین ایران در حال انعقاد قراردادهای منطقه‌ای است که در این ارتباط میتوان به انعقاد قرارداد ایران و اتحادیه اوراسیا اشاره کرد که در مرحله نهایی است.

وی افزود: ما امیدواریم مورد مشابه این قرارداد با اتحادیه اروپا هم فراهم شود.

مهرفرد با اشاره به اینکه یکی از موانع گسترش روابط تجاری مشکلات و موانع بانکی است گفت: حاصل مشکلات بانکی برای تجار ایرانی افزایش هزینه است که باید این مانع هم از سر راه برداشته شود.

قائم‌مقام وزیر کشاورزی در امور بازرگانی با اشاره به حضور شرکت‌های مختلف از اتحادیه اروپا در همایش امروز، گفت: حضور این شرکت‌ها نشانی از عزم و اراده برای توسعه کشاورزی و توسعه روستایی دارد و امیدوارم این امر به خوبی پیش رود.

وی با بیان اینکه جمعیت شهری جهان روز به روز در حال توسعه است و حدود نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می‌کنند، گفت: البته پیش‌بینی می‌شود این جمعیت رو به افزایش باشد و بنابراین با افزایش جمعیت تقاضا برای غذا و مخصوصاً غذای سالم رو به افزایش است و تأمین آن هم به یک امر استراتژیک تبدیل شده است.

مهرفرد افزود: در منطقه ما تأمین غذای حلال برای جامعه مسلمان یک امر بسیار مهم و مورد توجه است.

قائم‌مقام وزیر کشاورزی در امور بازرگانی با اشاره به اینکه ایران مهد کشاورزی دنیا است، اظهار داشت: توجه به کشاورزی در سند چشم انداز 20 ساله ایران و همچنین در برنامه ششم توسعه که از سال 2017 تا 2021 است پیش‌بینی شده و نکات بسیار مهمی در این دو سند عنوان شده است.

وی افزود: ایران پتانسیل بسیار زیاد برای کشاورزی دارد و برای گونه‌های بسیار متعددی در زمینه‌های مختلف از جمله گیاهان دارویی است.مهرفرد با بیان اینکه در ایران 60 نوع میوه در سیکل تجاری قرار دارد، گفت: کمتر کشوری را می‌توان یافت که چنین خصوصیاتی در بخش کشاورزی داشته باشد.

قائم‌مقام وزیر کشاورزی در امور بازرگانی با بیان اینکه موانعی بر سر راه قرار دارد که باید آنها را در مسیر توسعه مراودات تجاری برداشت، گفت: علاوه بر موضوع موانع بانکی یکی دیگر از این مشکلات مربوط به توسعه زیربناها و استانداردها است که با همکاری شرکت‌های ایرانی و اروپایی می‌توان فرایند استانداردسازی و ایجاد زنجیره‌ای برای تولید غذای سالم را توسعه داد.
منبع: فارس

نام:
ایمیل:
* نظر: