سه‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - 2018 November 20
کد خبر: ۲۰۵۴۵۵
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۸
در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان بوشهر مطرح شد؛
سوک: استاندار بوشهر گفت: چاه‌های آب غیر مجاز این استان با گرفتن حکم قضایی و کمک و همکاری فرمانداران مسدود می شود.
به گزارش سوک عبدالکریم گراوند در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان بوشهر افزود: با توجه به ممنوعیت حفر چاه در استان بوشهر علاوه بر جلوگیری از صدور مجوز برای حفر چاه جدید نیاز است نسبت به اجرای احکام قضایی در حوزه مسدود کردن چاه‌های غیر مجاز اقدام شود.

وی بیان کرد: بخش کشاورزی استان بوشهر بالاترین سهم در مصرف آب را بخود اختصاص داده که با این شرایط مدیریت آب این بخش حائز اهمیت ویژه ای است.

گراوند گفت: در این ارتباط و با هدف پایداری و حفظ فعالیت‌‌های کشاورزی باید دستگاه‌های ذیربط در مسیر افزایش بهره وری از آب تلاش کنند.

استاندار بوشهر ادامه داد: آبیاری سنتی در اراضی کشاورزی باید به شیوه های نوین مانند آبیاری تحت فشار تبدیل شود تا از این طریق علاوه بر افزایش محصول با کیفیت از آب های موجود بهره‌وری مطلوبی شود.

وی با تاکید بر فرهنگ سازی در حوزه مصرف بهینه آب و جلوگیری از برداشت بی رویه آب افزود: در این راستا رسانه ها در حوزه مدیریت مصرف آب در بخش های مختلف تلاش های خود را افزایش دهند.

گراوند اظهارداشت: احکام قضایی زمانی اثربخش و نافذ است که اجرایی شود و در این راستا هیچ دستگاهی مجاز نیست از اجرای احکام قضایی ممانعت کند.

به نوشته ایرنا، وی گفت: اگر مشکلات حوزه آب برطرف نشود این استان با چالش‌های فراوانی مواجه می‌شود از این نظر تقویت سفره‌های آب زیرزمینی باید مورد توجه ویژه واقع شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه استان بوشهر نیز گفت: سال گذشته و از ابتدای سال جاری تاکنون به ترتیب 88 و 49 چاه غیرمجاز در استان بوشهر حفر شدند.

شاهپور رجایی افزود: چاه های حفر شده غیر مجاز بخش عمده ای از آنها به دلیل طولانی بودن روند اطاله دادرسی مسدود شدن آنها به سال های بعد از حفر موکول می شود.

وی یادآور شد: در سال 95 باید 800 حلقه چاه در استان بوشهر پر می شد که از این شمار تنها 91 حلقه چاه مسدود شد.

رجایی ادامه داد: در راستای طرح حفظ و تعادل بخشی منابع آب استان بوشهر جلوگیری از پایین آمدن سطح آب زیرزمینی بعنوان نخستین هدف تعریف شده و بالاتر رفتن از این هدف می تواند به ترتیب به جبران کمبود آب سفره های زیرزمینی کمک کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: