يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - 2018 October 21
کد خبر: ۲۰۵۵۷۰
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲
سوک: مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر گفت: با وجود آبگیری 15 میلیون مترمکعبی سد رئیسعلی دلواری در بارش های اخیر ولی این سد همچنان 110میلیون مترمکعب تا تامین حقابه های سال آبی جای (زیست محیطی و نخیلات) فاصله دارد.
به گزارش سوک شاهپور رجایی افزود: میانگین بارندگی ثبت شده براساس داده های آماری 32 ایستگاه هواشناسی شرکت آب منطقه ای بوشهر حدود 65 میلی متر است.

وی تصریح کرد: بیشترین میزان بارندگی در بخش ریز شهرستان جم و پشتکوه شهرستان دشتستان (رودفاریاب، تنگ ارم و بوشکان) به وقوع پیوسته است که قسمت عمده ای از این بارندگی در مناطق دارای کشاورزی فعال و دارای سدهای ذخیره ای و آبخیزداری اتفاق افتاد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر یادآورشد: ورودی سد رییسعلی دلواری قبل از بارندگی ها حدود 0.3 مترمکعب بر ثانیه برآورد شده بود که پس از بارندگی هفته گذشته موفق به ذخیره حدود 15 میلیون متر مکعب سیلاب از رودخانه شاپور شد.

رجایی افزود: باتوجه به آبگیری انجام شده، حجم ذخیره پشت سد رییسعلی حدود 126 میلیون متر مکعب است اما در سال گذشته در تاریخ مشابه، حجم ذخیره سد حدود 146 میلیون متر مکعب ثبت شده بود.

وی تصریح کرد: درزمان حاضر برای برآورده کردن تعهدات پایین دست سد رئیسعلی دلواری با کسری حداقل 110 میلیون متر مکعبی روبه رو هستیم.

رجایی با اشاره به آبراهه ها و رودخانه های اصلی استان (مند، حله و اهرم) گفت: این آبراهه ها و رودخانه ها حدود 75 میلیون مترمکعب سیلاب داشتند که از این مقدار حدود15 میلیون لیتر در سد رئیسعلی دلواری ذخیره و مابقی بدون استفاده به دریا تخلیه شد.

وی افزود: با توسعه فعالیت های آبخیزداری، حجم قابل توجهی از روان آب هایی که در سرشاخه های فرعی اتفاق افتاده به وسیله سازه های آبخیزداری ذخیره شده است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر با اشاره به ذخیره 2 میلیون مترمکعبی سد تنگ ارم پس از بارندگی های اخیر گفت: هم اینک حجم ذخیره مخزن سد تنگ ارم به سه میلیون متر مکعب رسیده است.

وی یادآورشد:باتوجه به اینکه به طور تقریبی 1.2 میلیون مترمکعب از ظرفیت سد تنگ ارم همچنان خالی است می توان از این ظرفیت برای بهره برداری از سیلاب های احتمالی آینده استفاده کرد./ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: