پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 13
کد خبر: ۲۰۵۹۴۰
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۰
توسط دو محقق بوشهری صورت گرفت؛
سوک: اسنادی محرمانه و نیمه محرمانه از کنسولگری بریتانیا در خلیج فارس با همکاری دکتر مرصع صیادی و سیده فاطمه هاشمی دو پژوهشگر بوشهری به زیور طبع آراسته شد.

به گزارش سوک بر اساس این گزارش، تالیف و ترجمه این اثر تاریخی بر عهده دکتر مرصع صیادی با همکاری سیده فاطمه هاشمی بوده و ویراستار آن هم سیدعلیرضا حاج سید جوادی، امید زاهد هستند.

این کتاب در 181 صفحه توسط انتشارات شروع و با حمایت سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به چاپ رسیده است.

مرصع صیادی پژوهشگری بوشهری با قدردانی از تمام کسانی که در چاپ این کتاب همکاری داشتند اظهار داشت: این کتاب حاوی مطالب بسیار ارزشمندی از نامه‌های سرکنسولگری بریتانیا در بنادر جنوب ایران شامل بوشهر، خوزستان و بندر لنگه است.

وی ادامه داد: در این کتاب که به عنوان کتاب مرجع شناخته می‌شود تلاش شده تا اسناد و نامه‌های محرمانه و نیمه محرمانه سرکنسول بریتانیا طی سالهای 1903 و 1904 بازخوانی و ترجمه شود.


این محقق بوشهری افزود: مهمترین نقطه قوت این اسناد تکرار نام خلیج فارس در نوشته های مقامات سیاسی بریتانیا است و مهمتر این که در میان این اسناد سیاسی، بطور غیر مستقیم و خیلی محرمانه بر مالکیت ایران به جزایر سه‌گانه تاکید شده است.

صیادی تصریح کرد: یکی از نقاط برجسته این کتاب توضیحات مترجم در مورد اسامی خاص و مکان های تاریخی و یا استراتژیک است که در پاورقی به صورت کامل توضیح داده شده است .

لازم به ذکر است در مراسم رونمایی از این اثر تاریخی که در کافه حاج رئیس شهر بوشهر برگزار شد، هنرمندان، محققان و پژوهشگران بوشهری حضور داشتند.

دکتر مرصع صیادی از پژوهشگران و مترجمان استان بوشهر می باشد که پیش از این کتابهای متعددی در ایران و آمریکا به چاپ رسانیده است

نام:
ایمیل:
* نظر: