سه‌شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 19
کد خبر: ۲۰۷۱۰۷
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۹
سوک:مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت:بیش از یک‌میلیون و ۷۳۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در کشور امسال به سامانه‌های نوین آبیاری تجهیز شده است.
به گزارش سوک  عباس زارع در آیین جشن پایان آبیاری تحت‌فشار در دشت پلنگ شهرستان دشتی با اشاره به اینکه این دشت از ویژگی‌هایی برخوردار است اظهار داشت: از 609 دشت مطالعه شده در کشور دشت پلنگ  نخستین  منطقه‌ای است که در سی و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی آخرین پروژه‌های نوین آبیاری افتتاح و می‌تواند خبر خوبی در سطح ملی باشد که الگوی برای کل کشور و افتخاری برای استان بوشهر باشد.

   مجری سیستم‌های آبیاری نوین وزارت جهاد کشاورزی گفت: امیدواریم تمام دشت‌های کشور تبدیل به سامانه‌های نوین آبیاری شود.

وی خاطر نشان کرد: در دولت یازدهم و دوازدهم با تأکید مقام معظم رهبری اراضی آب کشور با تبدیل‌شدن به توسعه سامانه‌های نوین آبیاری صرفه‌جویی در آب اتفاق افتد و هم شاهد افزایش تولید محصولات کشاورزی در کشور باشیم.

زارع  از تخصیص 40 درصد  اعتبارات مصوب برای تجهیز اراضی به آبیاری نوین خبرداد و خاطرنشان کرد: در سال 1396 سرمایه‌گذاری خوبی انجام شد و 3 هزار 117 میلیارد تومان مجلس شورای اسلامی از صندوق توسعه ملی و بودجه سنواتی برای 250 هزار هکتار اراضی آبی کشور بودجه تصویب کرد که تاکنون 40 درصد آن تخصیص‌یافته است.

وی افزود: در استان بوشهر خوشبختانه در سال 1396 نسبت به پنج سال قبل حدود 150 درصد در توسعه سامانه‌های نوین آبیاری پیشرفت داشته است.

زارع به منابع آبی چشمه و قنوات در کشور اشاره و بیان کرد: خوشبختانه مجلس شورای اسلامی با اصلاح بند ب تبصره 35 قانون برنامه برای مرمت و لایروبی قنوات کمک کنند که استان بوشهر نیز با این مصوبه بهره‌مند می‌شود.

 مجری سیستم‌های آبیاری نوین وزارت جهاد کشاورزی گفت: در کشور 8.7 دهم میلیون هکتار اراضی آبی وجود دارد که امسال تاکنون بیش از یک‌میلیون و 733 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه‌های نوین آبیاری تجهیز شده است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی بابیان این‌که ساماندهی نوین آبیاری از پروژه‌های اقتصاد مقاومتی است  تاکید کرد: خوشبختانه 500 هزار هکتار از عملیات تبدیل ساماندهی نوین آبیاری در دولت یازدهم و دوازدهم انجام‌شده و سالانه  افزون بر 7 میلیارد مترمکعب صرفه‌جویی می‌شود که استان بوشهر بالای 90 درصد از تعهدات خود نسبت به اقتصاد مقاومتی انجام داده و رتبه هفتم در کشور داراست/تسنیم


نام:
ایمیل:
* نظر: