يکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ - 2019 January 20
کد خبر: ۲۰۷۳۳۰
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۲
به بهانه تعطیلی دوباره گمرک های استان بوشهر؛
سوک: باید گفت سیاست های اقتصادی دولت روحانی در استان بوشهر از ابتدای روی کار آمدن وی تاکنون، سیاستی مبتنی بر فرهنگ بومی و خواسته های مردم این دیار نبوده است.
به گزارش سوک در انتخابات ریاست جمهوری اخیر مردم استان بوشهر با رویگردانی از سیاست های دولت در اکثر زمینه ها از بی توجهی به جوانان استان در نفت و گاز گرفته تا مشکلات کشاورزان و همچنین محدودیت های سخت برای ته لنجی و به خطر افتادن زندگی ملوانان، بازاریان، کارگران و دیگر افراد شاغل در این بخش، آرای روحانی از ریزش قابل توجهی برخوردار بود و اصلاح طلبان علی رغم شعارهای مختلف اما نتوانستند موفقیت خوبی در این استان کسب کنند.

متاسفانه در دولت یازدهم و اکنون نیز دوازدهم توجه خاصی به بخش اشتغال در استان بوشهر نشده و اخیرا آزمون استخدامی نفتی ها منجر به اعتراضات گسترده ای در شبکه های مجازی و همچنین در بین نمایندگان استان شد و کار تا جایی پیش رفت که دستگاه های نظارتی نیز در این حوزه ورود کردند.

در حوزه اشتغال در شرکت های نفت، گاز و پتروشیمی مردم استان بوشهر از دولت به شدت ناراحت بوده و در حالی که نیروهای جویای کار از استان های غربی و شمال غربی گرفته تا استان های مرکز کشور و همچنین استان های همجوار بوشهر در پارس جنوبی مشغول به کار می شوند اما جوانان تحصیلکرده استان باید به کارگری و جاشویی و دیگر مشاغل سخت روی بیاروند.

در حوزه کشاورزی نیز به دلیل کمبودِ آب علی رغم پتانسیل بسیار بالایی که برخی نقاط استان دارند اما کشاورزان نمی توانند زمین های خود را زیر کشت برده و زندگی آنان نیز در تنگنا قرار گرفته و می توان گفت با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارند.

در این بین اما یکی از معدود راه های کسب درآمد برای فرزندان استان بوشهر که از دیرباز نیز در بین آنان مرسوم بوده است استفاده از ظرفیت دریا و امرار معاش از طریق کالای همراه ملوان یا همان ته لنجی بوده که می توان گفت تقریبا یک سوم استان را درگیر خود کرده است.

از ابتدای امسال اما دولت روش ناسازگاری با این حوزه را در پیش گرفته و علی رغم وعده های متعدد اما در چند نوبت جلوی تخلیه آن را گرفته است و کار تا جایی پیش رفت که حدود دو ماه قبل بازار بسیاری از شهرهای بندری استان تا حدود یک هفته به نشانه اعتراض تعطیل شد.

ملوانان، بازاریان، کارگران گمرک های استان و ده ها شغل وابسته که خانواده های آنان از طریق ته لنجی امرار معاش می کردند امسال، سال سختی را پشت سر گذاشتند و با فرارسیدن ماه پایانی سال امیدوار بودند بدون حاشیه به استقبال نوروز 97 بروند اما ظاهرا این امید آنان در حال تبدیل شدن به یاس بوده و گمرک های استان به بهانه افزایش تعرفه برای تخلیه، چند روزی است از تخلیه کالاهای همراه ملوان یا ته لنجی جلوگیری می کنند.

طی دو سه روز گذشته گمرک های گناوه، بوالخیر، دلوار و چند گمرک دیگر تعطیل شده و بار دیگر از ملوانان گرفته تا بازاریان و دیگر مشاغل وابسته نگران به روزهای پایانی سال می نگرند.

در این بین فقط بازاریان و افراد وابسته امرار معاششان در خطر قرار نگرفته است زیرا مصرف کنندگان بوشهری نیز به دلیل وابستگی بازار استان به کالاهای خارجی به خصوص در حوزه مواد غذایی، در آستانه گرانی قرار گرفته و به نظر می رسد با تداوم این روند روزهای سخت تری برای مصرف کنندگان بوشهری در پیش باشد.

به طور کلی باید گفت سیاست های اقتصادی دولت روحانی در استان بوشهر از ابتدای روی کار آمدن وی تاکنون، سیاستی مبتنی بر فرهنگ بومی و خواسته های مردم این دیار نبوده و به همین دلیل آمار قابل توجهی از شهروندان استان نیز در انتخابات گذشته با رویگردانی از وی به رقیب انتخاباتی اش رای دادند.

اکنون اما این پرسش در اذهان عمومی شکل گرفته است که آیا بی توجهی دولت به جوانان جویای کار استان در حوزه های نفت و گاز، عدم توجه به خواسته های کشاورزان، جلوگیری از تخلیه ته لنجی و فشار بیشتر بر ساحل نشینان آیا ارتباطی به رویگردانی مردم استان از اصلاح طلبان و حامیان روحانی در انتخابات گذشته دارد یا خیر و به طور کلی باید پرسید آیا ارتزاق مردم ساحل نشین استان بوشهر قربانی برخی ملاحظات سیاسی می شود؟
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
1
2
کلاً اصلاح طلب ها هیچوقت به فکر مرد جنوب نبوده اند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
0
2
تا حالا خیر این دولت واصلاح طلبان به هیچ کس جز دار ودسته خودشون نرسیده ونخواهد رسید
ملکوت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
0
1
مدیریت ناکار آمد هست در بدنه دولت .
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
0
1
خود کرده را تدبیر نیست مردم بوشهر فراموش نکنید هر وقت نوبت رای شد جزو استانهای اول به انها باشید بوشهر را گلستان می کنند
نام:
ایمیل:
* نظر: