شنبه ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 March 23
کد خبر: ۲۰۷۸۰۳
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۳
با نگاهی به وضعیت یک شهرِ جنوبی استان؛
سوک: قطعا مردم این رفتارهای خانم الماسی را قبول نخواهند کرد و عملکرد وی را سیاه خواهد کرد و با توجه به این همه مشکل به خصوص در شهرستانی که زادگاه وی است، نباید امیدوار باشد در سال 98 همچون سال 94 در جم رای بگیرد.
به گزارش سوک سوالی که ذهن مردم جم را درگیر خود کرده این است که سکینه الماسی نماینده مردم شهرستان های جنوبی استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی در سال نخست نمایندگی خود از اعتبارات 600 میلیاردی برای چهار شهرستان جنوبی سخن به میان آورده، چرا طی این دو سال اکثر مشکلات شهرستان جم در حوزه های مختلف رفع نشده است؟

نگین سبز جنوب استان بوشهر طی سال‌های اخیر با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و تا به اینجای کار، مسئولان و نمایندگان مجلس سابق و فعلی در حل و رفع آنان موفق نبوده‌اند.

بر اساس این گزارش آب، راه و مخابرات از جمله مهمترین مشکلات شهرستان جم طی سالیان گذشته و در حال حاضر بوده که وعده‌های انتخاباتی اکثر نمایندگان مجلس نیز بوده اما در هر سه مورد که مهمترین مشکلات این شهرستان را شامل می‌شوند، اتفاق رو به رشدی انجام نشده و مردم نیز تا به اینجای کار، از عملکرد دولت و نماینده مجلس رضایت ندارند.

شهرستان جم تنها شهرستان استان بوشهر است که آب آن در حال حاضر و در گذشته از طریق چاه تامین می‌شود  اما به دلیل برداشت‌های شرکت‌های منطقه، سفره‌های زیر زمینی جم تهی شده‌اند و دیگر توان تامین آب جم از طریق چاه‌ها امکان‌پذیر نیست و هر چقدر که به جلو تر برویم و اگر هر چه زودتر پروژه آب‌رسانی دریا به جم به بهره‌برداری نرسد، جم که روزگاری سرسبز و باطراوت بود کاملا خشک می‌شود و  زندگی‌کردن در این منطقه که در حال حاضر بیش از 72 هزار نفر جمعیت دارد امکان‌پذیر نخواهد بود.

پروژه خط انتقال آب دریا به جم از زمان دولت احمدی‌نژاد استارت خورد و همچنان به بهره‌برداری نرسیده است.

حجت‌الاسلام گنجی امام جمعه جم اظهار داشت: در طی حضور 7 ساله‌اش در جم 6 فرماندار عوض شده که هر کدام وعده تکمیل پروژه خط انتقال آب دریا به جم را می‌دادند اما همچنان این وعده‌ها تحقق نیافته است.

فتح‌الله نوروزی فرماندار سابق جم که در حال حاضر فرماندار شهرستان کنگان است طی سال جاری به مردم قول داده بود تا پایان سال 10 هزار متر مکعب آب دریا به جم برسد و بخش عظیمی از مشکلات مردم در تابستان پیش رو رفع می‌شود.

وعده‌ای تو خالی که محمد حسینی فرماندار جم در همان روزهای ابتدایی حضورش در جم در بازدید از این پروژه اعلام کرد، پروژه خط انتقال آب دریا به جم با کندی پیش می‌رود و تا پایان سال امکان بهره برداری آن وجود ندارد.

مشکل آب در جم یکی از بزرگترین معضلات این شهرستان به حساب می‌آید، که هر مسئوولی در حد توان درباره تکمیل آن فقط وعده داده و مردم آنقدر درباره این موضوع وعده‌های توخالی و پوچ شنیده‌اند که اگر در سال 97 بخشی از این پروژه تکمیل شود هم مردم باور نخواهند کرد که آب دریا بالاخره به جم رسیده و قرار است بخشی از مشکلات این شهرستان رفع شود!

در حال حاضر و به دلیل عدم وجود بارش‌های مناسب در شهرستان جم در فصل بارشی سال 96 به نظر می‌رسد 6 ماهه نخست سال 97 مردم جم با مشکلات زیادی در حوزه آب دست و پنجه نرم کنند و علاوه بر آن نابودی طبیعت جم نیز در حال شکل‌گیری است.

راه واژه‌ای دردناک برای اکثر خانواده‌های جمی است، به طور کلی تمامی راه‌های شهرستان جم مرگبار هستند و مرگ جوانان در این مسیرها کم نبوده است.

مسیر‌های جم به پالایشگاه گاز فجر جم به ریز، ریز به دوراهک، جم به سیراف و جم به فراشبند از مسیرهای پردد شهرستان جم هستند که سالیانه کام ده‌ها جوان را به مرگ می‌کشاند.

عدم استانداربودن برخی مسیرها و باریکی آن سبب شده جاده‌های جم مرگ‌بار باشند و هر چند در خصوص مسیر جم به پالایشگاه اتفاقات مثبتی در حال رخ‌دادن است اما وعده‌های نماینده مجلس در خصوص راه جم به فراشبند هنوز عملی نشده در هفته گذشته نیز این مسیر سبب شد دو برادر جوان جمی در این جاده کشته شوند.

علاوه بر اینها ورودی‌های شهرستان جم به قتلگاهی برای جوانان و نوجوانان تبدیل شده و عدم وجود زیرگذر و تقاطع‌های غیرهم سطح سبب شده اهالی زیادی از جم در ورودی‌ها جان خود را از دست بدهند.

در حوزه راه، مسیر روستای بهرباغ و بهارستان به عنوان دو روستای پر جمعیت به شهر جم که از طریق پل باریکی تردد انجام می شد در محافل جم این پل را به عنوان پل صراط می‌دانستند که خوشبختانه عملیات اجرایی به‌سازی این پل در حال انجام است و با بهره‌برداری آن بخشی از مشکلات رفع می‌شود.

راه‌های شهرستان جم با توجه به کوهستانی‌بودن و به خصوص مسیرهای ریز به دوراهک و جم به سیراف در مواقع بارندگی ها ریزش دارند و می‌طلبد در این خصوص نیز اقدامات لازم برای کم‌کردن حوادث تلخ در دستور کار قرار بگیرد.

آن چه مشخص است راه‌های جم نیاز اساسی به توجه مسئوولان کشوری دارد تا به استانداردهای لازم برسد و کمتر شاهد از بین‌رفتن جوانان این منطقه باشیم.

اما سوالی که ذهن مردم جم را درگیر خود کرده این است که سکینه الماسی نماینده  مردم شهرستان های جنوبی استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی در سال نخست نمایندگی خود از اعتبارات 600 میلیاردی برای چهار شهرستان جنوبی سخن به میان آورده، چرا طی این دو سال اکثر مشکلات شهرستان جم در حوزه های مختلف رفع نشده است؟

از اعتبارات 600 میلیاردی که الماسی از آن سخن گفته تا به اینجای کار علاوه بر مدرسه‌سازی و چند پروژه عمرانی کوچک به نسبت هزینه 600 میلیاردی چه پروژه‌های دیگری در جم انجام شده و یا قرار است انجام شود؟

شهرستان جم علاوه بر حوزه های آب و راه، در حوزه زیرساخت‌های مخابراتی، کمبود امکانات فرهنگی، ورزشی، فرودگاه، محیط زیست و... مشکل دارد، چرا با وجود این مبلغ زیاد که هر چند طی 5 سال قرار است در حوزه جنوب استان خرج شود برای رفع مشکلات جدی مردم اقدامی انجام نشده و از این اعتبار زیاد فقط صرف مدرسه سازی آن هم به صورت انگشت شمار شده است؟

هر چند وجود مدارس تخریبی در شهرستان جم یکی از مشکلات شهرستان به حساب می‌آید اما چرا این اعتبار مناسب برای مشکلات جدی و مهم که اولویت بیشتری دارد خرج نمی شود؟

همه این ها سوالاتی است که نماینده مردم جنوب استان بوشهردر مجلس شورای اسلامی باید به آن پاسخ دهد و نحوه هزینه کرد این اعتبار در جنوب استان بوشهر را کاملا شفاف رسانه‌ای کند هر چند از این اعتبار 600 میلیاردی به نظر می رسد سهم شهرستان جم 180 میلیارد تومان است که این اعتبار کلان می‌تواند اکثر مشکلات جم را رفع کند.

اما یکی دیگر از مشکلات جدی موجود در شهرستان جم، در حوزه ارتباطات و مخابرات است که طی هفته‌های اخیر سبب شده اهالی شهرستان جم ساعت ها از یکدیگر بی‌خبر شوند و تمامی ارتباطاتشان به خارج از شهرستان قطع شود و انتقادات شدیدی از رئیس مخابرات استان بوشهر داشته باشند.

در سیل سال گذشته حدود 24 ساعت تمامی ارتباطات جم در داخل و خارج از شهرستان قطع شد که رسانههای جمی با تیترهایی همچون جم به عصر حجر بازگشت از این وضعیت به وجود آمده انتقاد کردند.

در دو ماه گذشته مدیرعامل مخابرات کشور به همراه سکینه الماسی نماینده مردم جنوب استان بوشهر در مجلس از زیرساخت‌های مخابراتی شهرستان جم بازدید کردند اما هیچ دستاوری این سفر به همراه نداشت،تا اینکه در هفته‌های اخیر، موضوع قطع و وصل گیرنده‌های دیجیتالی و مجددا قطع چندین ساعته تمامی ارتباطات جم به وجود آمد تا بار دیگر مردم شهرستان جم به زمان عصر حجر بازگردند.

در زمان قطع ارتباطات کاسبان متضرر شدند و بازار جم تعطیل شد، بیماران جانشان به خطر افتاد، مادران و پدران بی‌خبر و چشم انتظار فرزند خود، آتش اگر به جان خانه‌ای می افتاد کمک به آن سخت بود، اگر جنایتی رخ می داد مردم نمی توانستند از نیروهای امنیتی در خواست کمک کنند و مردم جم طی هفته گذشته و جاری با قطع ارتباطات چندین ساعته، زندگی عصر حجر را تجربه کردند.

با توجه به اینکه جم مشکلات زیادی در حوزه ارتباطات و مخابرات دارد این سوال به وجود می آید که آیا نماینده جنوب استان بوشهر برای دور شدن انتقادات از وی، دو ماه قبل مدیرعامل مخابرات کشور را به جم آورد که با وجود این همه مشکل که زندگی 72 هزار نفر از مردم این شهرستان را تحت‌الشاع قرار داده بدون دستاورد و بی نتیجه جم را ترک کند و بعد خانم نماینده هم پیگیر رفع مشکلات مخابراتی نباشد؟

به نوشته فارس، قطعا مردم این رفتارهای خانم الماسی را قبول نخواهند کرد و عملکرد وی را سیاه خواهد کرد و با توجه به این همه مشکل به خصوص در شهرستانی که زادگاه وی است، نباید امیدوار باشد در سال 98 همچون سال 94 در جم رای بگیرد.

علی ایحال، جم این روزها در حال نابودی است و مشکلات زیادی در آن وجود دارد که نیاز است با اعتبارات ملی برای رفع آن اقدام کرد، اگر خانم نماینده بتواند حداقل مشکلات مطرح شده فوق را رفع کند باید امیدوار باشد تا در انتخابات پیش رو رای خوبی را در جم جمع‌آوری کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: