سه‌شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - 2019 March 19
کد خبر: ۲۰۷۹۳۰
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۲
امروز یکشنبه؛
سوک: پیکر همایون شهنواز کاگردان فیلم فاخر 'دلیران تنگستان' روز یکشنبه در آیینی با حضور اعضای خانواده ، هنرمندان ، مردم و مسوولان استان بوشهر در بندر دلوار، زادگاه رییسعلی دلواری و دیار دلیران تنگستان آرام گرفت.
به گزارش سوک رئیس بنیاد ایران شناسی شعبه استان بوشهر در حاشیه این آیین گفت: همایون شهنواز در مقطعی حساس از تاریخ که ممکن بود تلاش های قهرمانان ضد استعمار جنوب و بویژه شهید رئیسعلی دلواری به فراموشی سپرده شود ایفاگر نقشی حساس شد.

عبدالکریم مشایخی افزود: شهنواز با شناختی که از طریق پدرش با محمد حسین رکن زاده آدمیت خالق کتاب 'دلیران تنگستان' پیدا کرد با این پژوهشگر و نویسنده سترگ بوشهری آشنا شد.

وی اظهارکرد: با تاکید همیشگی رکن زاده آدمیت مبنی بر ضرورت زنده کردن نقش شهید رئیسعلی دلواری و یارانش شهنواز با ساخت اثر جاودانه فیلم'دلیران تنگستان' بزرگ ترین خدمت خود را به آنهایی کرد که در زندگی خود دوستدار قهرمانان ضد استعمار هستند.

همایون شهنواز کارگردان سریال «دلیران تنگستان» روز چهارشنبه 16 اسفند بر اثر ایست قلبی درگذشت.

مرحوم شهنواز که پس از سالها به کشور بازگشته بود، پنجم اسفند ماه به علت انفجار گاز در منزل، دچار سوختگی شدید و به بیمارستان منتقل شد.مرحوم شهنواز کارگردانی سریال تلویزیونی «دلیران تنگستان» و فیلم سینمایی «شاه خاموش» را در کارنامه حرفه ای خود دارد.

سریال خاطره انگیز «دلیران تنگستان» به کارگردانی همایون شهنواز در اوایل دهه 50 شمسی از تلویزیون پخش شد و پخش مجدد آن در اوایل دهه 60 شمسی با استقبال مردم مواجه شد.

«دلیران تنگستان» به روایت مبارزان بوشهری به رهبری رئیسعلی دلواری می پرداخت.

مرحوم محمود جوهری در این سریال نقش رییسعلی دلواری را برعهده داشت، شهروز رامتین، مرحوم اسماعیل داورفر، عنایت‌الله شفیعی، مرحوم نعمت‌الله گرجی، ولی شیراندامی و حسین محجوب دیگر نقش آفرینان این سریال بودند.

دفن در زادگاه رییسعلی دلواری آرزوی شهنواز بود
همچنین برادر راوی حماسه دلیران تنگستان گفت: نکته جالب در مورد هنرمند فقید همایون شهنواز تحقق آرزوی وی برای دفن شدنش در دلوار است .

برادر همایون شهنواز در حاشیه این آیین افزود: خوشحالیم که در بوشهر شاهد چنین استقبال باشکوهی از این هنرمند فقید هستیم.

محمد حسن شهنواز افزود: وی با خدمت ارزنده ای که در معرفی قیام ضد استعماری جنوب داشته تا ابد نام و اثرش در تاریخ جاودانه است.

وی یادآورشد: شهنواز غریب بود و این غریب بودن از این لحاظ است که افکاری که داشت با سایرین متفاوت بود.رئیس حوزه هنری استان بوشهر نیز گفت: همایون شهنواز امروز در دلوار محل تولید اثر فیلم 'دلیران تنگستان' و در مقابل موزه شهید رئیسعلی دلواری تشییع و خاکسپاری می شود.

امید پارسایی فر افزود: آیین نکوداشت وی عصر امروز (یکشنبه) در سالن بانک صادرات بوشهر با حضور هنرمندان و سایر اقشار مردم برگزار می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: