چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - 2019 March 20
کد خبر: ۲۰۷۹۳۶
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۲
سوک: به مناسبت ۲۰ اسفند روز آبخیزداری، بهره‌برداری و کلنگ‌زنی از چند پروژه آبخیزداری در استان بوشهر با حضور مسئولان انجام شد.
به گزارش سوک مدیرکل منابع طبعی و آبخیزداری استان بوشهر با اشاره به ۲۰ اسفند روز آبخیزداری گفت: بهره‌برداری و کلنگ زنی از چندین پروژه آبخیزداری در استان بوشهر در این روز انجام شده است.

سهیل مهاجری افزود: امروز کلنگ‌زنی ۲ سازه آبخیزداری واقع در حوزه آبخیز کنگان و بنک انجام شد و حجم عملیات این سازه ها نیز  شامل ۴ هزار و ۲۳۰ مترمکعب عملیات سنگ و سیمان است و در نهایت  ۵۰۰ هزار مترمکعب آب را استحصال می‌کند.

وی افزود: این دو سازه با اعتبار ۱۱ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی حوزه‌های فاقد سد سال ۱۳۹۶ در بالادست حوزه بنک اجرا می‌شود و هدف از اجرای این پروژه کنترل سیلاب و کنترل فرسایش و رسوب و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر ادامه داد: ۳ مورد بند سنگی ملاتی نیز از محل اعتبارات استانی سال ۹۶ نیز به زودی پس از برگزاری مناقصه و شناخت پیمانکار در بالادست حوزه کنگان و بنک با اعتبار ۱۶ میلیارد ریال اجرا می‌شود.

وی گفت: این پروژه نیز  شامل ۷ هزار و ۲۳۷ متر مکعب عملیات سنگ و ملات و ۵ هزار و ۳۰۰ مترمکعب عملیات خاکی با حجم آبگیری ۸۵۰هزار مترمکعب است.

اجرای پیتینگ در حوزه سد رﺋیسعلی دلواری

مهاجری با اشاره به پایان کار ۸۰ هکتار عملیات پیتینگ همراه با بذرکاری درحوزه سد رﺋیسعلی دلواری گفت: این کار مهم از اعتبارات مصوب  ملی سدهای در دست ساخت بوده است و بخشی از آنها در زمان بارندگی‌های اخیر نیز آبگیری شده‌اند.

وی عملیات پیتینگ را نیز یکی از مهم‌ترین اقدامات حوزه آبخیزداری دانست و هدف ازاجرای  این کار را کنترل فرسایش و رسوب و حفاظت خاک در حوزه سد رﺋیسعلی دلواری دانست.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر تصریح کرد: این پروژه از اعتبارات ملی حوزه سدهای دردست ساخت است و عملیات پتینگ همراه بابذرکاری و همچنین حفاظت و قرق بعداز اتمام کار پتینگ‌ها شروع و تا یکسال ادامه خواهد داشت.

کلنگ‌زنی سازه آبخیزداری در دشتستان

وی در بخش دیگری از اظهارات خود از کلنگ‌زنی پروژه سازه‌های آبخیزداری در دشتستان خبر داد و اظهار داشت: انشالله این پروژه نیز در هفته منابع طبیعی کلنگ‌زنی خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با اشاره به اجرای بزرگترین پروژه آبخیزداری استان بوشهر در جم گفت: ۷۶ سازه آبخیزداری تنها در سال جاری در شهرستان جم به بهره برداری رسیده است.

وی افزود: انجام پروژه‌های آبخیزداری و احداث سازه های سنگی ملاتی در شهرستان جم تاکنون تاثیری مهم بر کنترل رواناب، کاهش سیلاب و تقویت ذخیره آب‌های زیرزمینی داشته است.

مهاجری اجرای طرح آبخیزداری شهرستان جم را با کمک وزارت نفت عنوان کرد و گفت: بخش قابل توجهی از این سازه‌ها به بهره برداری رسیده است و احداث  فاز جدید آن نیز انتظار می‌رود به زودی آغاز شود/مهر


نام:
ایمیل:
* نظر: