دوشنبه ۰۵ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 March 25
کد خبر: ۲۰۸۶۴۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۵
دكتر عليرضا رضائى
در چنين وضعيتى هرگونه تعرض به خاك كشورهاى ديگر به غير از راه حل مندرج در منشور ملل متحد، نقض شديد چند قاعده امره مورد قبول تمام جامعه جهانى و منشور ملل متحد مى‌باشد.
سوک: با پیشرفت جوامع و در کنار آن توسعه حقوق بین‌الملل، انتظار انجام اقدامات قانونى و عقلانى مطابق حقوق بین‌الملل در جامعه جهانى داریم ولى حداقل با عملکرد یکى دو دهه اخیر کشورهاى قدرتمند که خود مدعیان توسعه حقوق بین‌الملل هستند بیش از هر زمان و شاید بتوان گفت به مثابه دوران جنگ‌هاى اول و دوم جهانى شاهد ناتوانى شدید و ناکارآمدى حقوق‌بین الملل هستیم و شاید بتوان ادعا کرد، حقوق بین‌الملل در دوره حاضر اوج ناتوانى خود را تجربه مى‌کند، چرا که شاهد تجاوز سیستماتیک و نظام‌مند و هماهنگ به اصول بنیادین و قواعد امره حاکم بر این حقوق هستیم .

خاورمیانه به خصوص کشورهاى سوریه، یمن، عراق ، افغانستان ، پاکستان و ... براحتى با اقدامات ساختارشکنانه بین‌المللی شاهد نقض شدید قواعد امره توسط مدعیان توسعه حقوق بین‌الملل مى‌باشند .

مطابق بند ٤ ماده ٢ منشور ملل متحد (به عنوان فراگیرترین و مهمترین سند بین‌المللى )  "کلیه اعضا در روابط بین المللى خود از تهدید به زور یا استعمال آن علیه تمامیت ارضى یا استقلال سیاسى هر کشورى و یا از هر روش دیگرى که با اهداف ملل متحد مباینت داشته باشد خوددارى خواهند نمود."

در ادامه همین ماده در بند ٧ به صراحت اعلام مى‌دارد که "هیچ یک از مقررات مندرج در این منشور، ملل متحد را مجاز نمى‌دارد در امورى که ذاتا جزء صلاحیت داخلى هر کشورى است دخالت نماید ".

جامعه جهانى،کشور یا کشورهایى که قصد هر گونه اقدام نظامى و استفاده از زور علیه کشورهاى عضو جامعه جهانى داشته باشند مطابق تصریح مندرج در منشور ملل متحد به خصوص "فصل هفتم منشور " در صورتى مجاز به عملیات نظامى و توسل به زور هستند که مکانیسم پیش‌بینى شده در منشور ملل متحد را طى کنند و این امر صرفا در صلاحیت شوراى امنیت مى‌باشد، که شاهد رد هرگونه دخالت نظامى توسط این شورا در روزهاى اخیر در خصوص دخالت نظامى در سوریه بودیم ، بنابراین ابزار ناعادلانه موجود در اختیار چند کشور "به نام شوراى امنیت" نیز چنین مجوزى را صادر نکرده است.

در چنین وضعیتى هرگونه تعرض به خاک کشورهاى دیگر به غیر از راه حل مندرج در منشور ملل متحد، نقض شدید چند قاعده امره مورد قبول تمام جامعه جهانى و منشور ملل متحد مى‌باشد.

"قاعده امره حاکمیت کشورها " ، " قاعده امره عدم دخالت در امور داخلى کشورها"، "قاعده امره عدم کاربرد زور علیه کشورها "، "قاعده امره حفظ تمامیت ارضى یا استقلال سیاسى کشورها"  ، "قاعده امره نقض فصل هفتم منشور ملل متحد" و "قاعده امره اصول بنیادین مندرج در منشور ملل متحد" مى‌باشند که نقض هر یک از اینها نقض شدید مهم‌ترین و عالى‌ترین هدف سازمان ملل متحد و منشور ملل متحد یعنى "حفظ صلح و امنیت بین‌المللى " است، اتفاقى که امروز در سوریه شاهد آن بودیم و قواعد امره فوق‌الذکر با حمله سه کشور ایالات متحده امریکا، انگلیس و فرانسه نقض گردید.

همه کشورها و سازمان ملل متحد، دولت حاکم در سوریه را دولت قانونى و رسمى این کشور مى‌دانند و نماینده دولت این کشور در سازمان ملل متحد را نماینده سوریه می‌شناسند، حال فارغ از هرگونه ایرادى که به اقدامات داخلى کشورها مى‌توان وارد کرد حمله به خاک یک کشور و نقض تمامیت ارضى کشورها، مطابق مستندات از پیش گفته شده ممنوع و نقض شدید سخت‌ترین قواعد حاکم بر حقوق بین‌الملل است.

سخن آخر

این که ایا سه کشور حمله کننده به خاک سوریه " ایالات متحده امریکا، انگلیس و فرانسه" و کشورهاى حمایت‌کننده یا تایید کننده این حملات اجازه مى‌دهند به چنین بهانه‌هایى یا حتى دلائل و بهانه‌هاى شدیدتر حاکمیت آنها با تعرض و دخالت نظامى نقض شود؟

سوال دیگر این که طبق حقوق بین‌الملل موجود، سیستم ، سازمان،کشور یا کشورهاى خاصى به عنوان مرجع صلاحیت‌دار،کلانتر و پلیس بین‌المللی مجاز بر دخالت نظامى در همه کشورها ایجاد گردیده است ؟

آیا این اقدام، باب جدیدى در آنارشیسم بین‌المللى نیست ؟
این اقدام، پیشرفت حقوق بین‌الملل شناخته مى شود یا قدم به بیش از یک قرن پیش و حتى قبل از بروز جنگ جهانى اول؟

دکتر علیرضا رضائى، پژوهش‌گر حقوق بین‌الملل

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۵
0
0
درود بر دکتر رضایی
افتخار استان بوشهر هستید
صالح مقدم پور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۶
0
0
احسنت...
نام:
ایمیل:
* نظر: