پنجشنبه ۰۱ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 March 21
کد خبر: ۲۰۹۶۵۲
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۸
سوک:مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به کاهش آب سفره‌های زیرزمینی گفت: اکنون ۴۲۰ میلیون مترمکعب در سال از منابع زیرزمینی برداشت می‌شود که باید به ۲۸۰میلیون مترمکعب کاهش یابد.
به گزارش سوک شاهپور رجایی در جلسه کارگروه آب و کشاورزی و شورای حفاظت از منابع آب شهرستان دشتستان با اشاره به اینکه شبکه آبیاری نخلستان‌های آبپخش به 4 منطقه تقسیم شده است اظهار داشت:  نخلستان‌های آب‌پخش در طی 75 روز یک دوره آبیاری آن تمام می‌شود.

وی آبرسانی به کانال‌های 1 و 2 از  دشتستان را جمله وظایف شرکت آب منطقه‌ای دانست و تاکید کرد: در مدیریت توزیع  آب از کانال‌های یاد شده باید کشاورزان و تشکل‌های آب بران  مشارکت جدی داشته باشند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر از تدوین برنامه سازگاری با کم آبی خبر داد و افزود: در همین ارتباط کمیته ملی سازگاری با کم آبی در دولت تشکیل و در استان‌ها نیز شورای حفاظت آب این کمیته را مدیریت می‌کند.

رجایی با تاکید بر توجه به پهنه‌بندی کشت و رعایت الگوی مصرف آب افزود: در زمان حاضر 420 میلیون مترمکعب از منابع زیرزمینی آب استان بوشهر برداشت می‌شود که 125 میلیون مترمکعب برداشت آن مازاد است و باید به  280میلیون مترمکعب برسد.

وی یکی از راهکارها در این بخش را رعایت پهنه بندی کشت دانست و بیان کرد: این مهم به شهرستانها ابلاغ شده که سطح کشت محدود و نوع کشت و تاریخ کشت کنترل شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با تاکید بر توسعه کشت گلخانه‌ای گفت: در راستای پهنه بندی کشت توسعه باغات و کشت سبزی و صیفی در فضای رو بازباید متوقف شود و در قالب کشت حمایتی به گلخانه‌ها و فضاهای روبسته انتقال یابد.

رجایی تاکید کرد: باید جهت‌گیری رعایت پهنه بندی کشت به سمتی باشد که تا پایان برنامه ششم توسعه همه باغات استان به آبیاری نوین و تحت فشار تجهیز شوند/تسنیم


نام:
ایمیل:
* نظر: