دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 May 20
کد خبر: ۲۱۰۱۱۰
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۱:۰۸
شاید فردایی دیگر
مسئولان استان بوشهر به جای ارائه پاسخ‌های شفاف و صحیح با ارائه گزارش کار، حرف‌هایی تکرار می‌کنند که در حد همان حرف است و تاکنون نتوانسته خواسته‌ها را رفع کند.

به گزارش سوک، در حالی که شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی در استان بوشهر در راستای بررسی پیشنهادهای مربوط به اصلاح، حذف یا وضع مقررات، اعم از آیین‌نامه، بخشنامه، دستورالعمل، شیوه‌نامه یا رویه اجرایی به منظور بهبود محیط کسب و کار استان و کشور و همچنین تعیین مصادیق امتیازات تخصیص یافته به بخش‌های تعاونی و خصوصی استان موضوع مواد (22) و (27) قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار ایجاد شده اما در عمل نتوانسته چندان موفق عمل کند.

اگرچه این جلسات در استان بوشهر به شکل متوسط ماهی یک بار و تقریبا منظم برگزار می‌شود اما خروجی آن چندان باب طبع فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان بوشهری نیست و صرفا محیطی برای بیان مشکلات در کنار شنیدن وعده‌هایی سپری شده که در بیشتر موارد به جایی ختم نمی‌شود.

صدور بخشنامه‌های پیاپی از طرف سازمان صنعت، معدن و تجارت این روزها عاملی برای سردرگمی تجار و فعالای اقتصادی شده و معتقدند که برخی از این قوانین که توسط ادارات مختلف دولتی مرتبط با عرصه صنعت و تجارت وضع می‌شود با هم در تضاد هستند.

این شرایط سبب شده که حتی با وجود طرح توسط صنعت‌گران و تولیدکنندگان بوشهری در نشست‌های شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی در استان بوشهر، تاکنون راه به جای نرسد و همچنان به عنوانی یک سدی، حاکم بر فعالیت‌های آنها باشد.

فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان بوشهری که برای سومین نشست متوالی در سال جاری در بوشهر روز شنبه به شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی رفته بودند درخواست‌هایی مطرح کردند که به جز برخی از این درخواست‌ها که توسط  استاندار بوشهر به نمایندگان مجلس حواله شد تا آنها قوانین را اصلاح کنند مابقی نیز به گونه‌ای بررسی شد که چیزی دست  فعالان اقتصادی استان بوشهر را نگرفت.

رفع نگاه تبعیض‌آمیز به گمرکات بوشهر توسط گمرک ایران،  غیرقانونی بودن دریافت مالیات بر ارزش افزوده در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر، کاهش هزینه‌های خدمات بندری در استان بوشهر، لایروبی کانال ورودی بندر بوشهر در کنار کاهش نرخ  حمل حامل‌های انرژی، ارائه مجور موقت صادرات به کشور قطر و ایجاد زیرساخت‌ها مانند راه‌های دسترسی به معادن در جنوب استان با قابلیت صادرات مواد معدنی از جمله خواسته‌هایی بود که توسط فعالان اقتصادی برای چاره‌جویی بیان شد.

تولیدکنندگان بوشهری معتقدند یک رویه ثابت در استان بوشهر برای ارائه خدمات بندری متناسب با سایر بنادر فعال کشور وجود ندارد و در حالی که در سایر بنادر کشور، پس از این که اسناد مربوطه تحویل گمرک داده می‌شود دیگری هزینه‌ای در قالب ماندگاری کالا تا بارگیری توسط کشتی در جهت حمل آن به بازارهای هدف خارجی به صادرکننده تحمیل نمی‌شود اما در بنادر استان بوشهر همچنان این هزینه‌ها بر دوش فعالان اقتصادی قرار گرفته است.

به نوشته فارس، آنها معتقدند که گمرکات استان بوشهر در قیاس با سایر گمرکات کشور که با دادن تخفیفات مناسب گمرکی در کنار سایر امتیازات، از چابکی خوبی برخوردار هستند، عقب مانده و نیاز است که بسته‌های مناسبی تعریف شود تا شاهد یک پویایی در فعالیت‌های اقتصادی گمرکات بوشهر باشند.

لایه‌روبی کانال ورودی بندر بوشهر با اعتبار یک‌هزار و 300 میلیارد ریال برای پهلوگیری شناورهای 30 هزار تنی در کنار ایجاد اسلکه 300 متری جزیره نگین همراه با لایروبی اسکله کانتینری و چندین طرح بندری در بنادر گناوه و دیر بخشی از فعالیت‌های اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر است که توسط اسعدی سرپرست این اداره در این نشست در جهت ارتقاء زیرساخت‌های بندری برای رفاه حال صادرکنندگان بیان کرد.

مسئولان استان بوشهر به جای ارائه پاسخ‌های شفاف و صحیح به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی استان بوشهر با ارائه گزارش کار، حرف‌های تکرار کردند که در حد همان حرف است و تاکنون نتوانسته خواسته‌های تجار و تولیدکنندگان را رفع کند.

البته استاندار بوشهر قول داد که کارگروه توسعه تجارت را در استان  بوشهر ایجاد کند تا موانع موجود پس از بررسی در این کارگروه رفع شود در حالی که وجود کارگروه‌های فراوان تاکنون نتوانسته باری از دوش فعالان اقتصادی بردارد که اگر این گونه بود به اندازه کافی کارگروه هست اما رافع مشکلات نیست.

نکته حائز اهمیت که سبب دل‌خوری فعالان اقتصادی استان بوشهر شده، بی‌تفاوتی نمایندگان مردم این استان در مجلس است که به قول آنها، تلاشی برای رفع مشکلات نمی‌کنند در حالی که هر فعالیتی که با اصلاح قوانین توسط نمایندگان انجام شود می‌تواند زمینه ارتقاء کسب و کار و اشتغال در سطح استان بوشهر را ایجاد کند.

حال باید دید که وجود این کارگروه‌ جدید توسعه تجارت تا چه میزان می‌تواند با خوش‌بینی مسئولان و بی‌اعتمادی فعالان حوزه تجارت خارجی در سطح استان، سبب رونق‌بخشی فضای کسب و کار در استان بوشهر شود و نمایندگان کنونی مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی که عمر کاری آنها در مجلس رو به سراشیبی است با چه زبانی می‌توانند از عملکرد خود برای رفع گرفتاری‌های فعالان اقتصادی استان دفاع کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: