دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 May 20
کد خبر: ۲۱۰۲۲۱
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
طلاکاری ایوان نجف در حرم امیرالمؤمنین(ع) که از سال گذشته توسط ستاد بازسازی عتبات آغاز شده است، امسال به همت هنرمندان کشورمان به پایان می‌رسد.
ایوان نجف در حرم امیرالمؤمنین(ع) حال و هوای خاصی دارد و معماری آن به قدری زیبا است که چشم هر هنرمندی را خیره می‌کند.

در سال‌های اخیر با تغییرات و بازسازی حرم امیرالمؤمنین(ع) ستاد بازسازی عتبات درصدد بازسازی و ترمیم ایوان نجف بود، بر همین اساس اقدامات لازم برای این منظور را آغاز کرد.

ببینید:

عکس/ نمایی زیبا از ضریح حرم امام علی(ع)

طلاکاری ایوان نجف در دو مرحله از سال‌های گذشته طراحی و برنامه‌ریزی شد که فاز دوم آن تیرماه سال گذشته به همت ستاد بازسازی عتبات و با کمک مردم کشورمان آغاز شده است.

در این مرحله قرار است علاوه بر طلاکاری ایوان نجف، کتیبه‌های تاریخی در باب‌الساعه حرم امیرالمؤمنین(ع) نصب شود که اقدامات برای طلاکاری دو بال ایوان نجف مراحل پایانی را طی می‌کند و تا پاییز یا نهایت پایان سال جاری به اتمام می‌رسد.

به گفته حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات بخشی از کتبیه‌های ایوان نجف در نجف در حال ترمیم است اما بخشی دیگر برای بازسازی به ایران منتقل شده و به دست هنرمندان ایرانی در حال ترمیم هستند.

همچنین هر مناره ایوان نجف 29 متر ارتفاع دارد که آنها را نواری عریض از آیات قرآن تزیین می‌کند که شامل آیات قرآنی طلاکاری شده بر روی کاشی‌های آبی رنگ است که بالای هر نوار مقرنس‌هایی طلایی وجود دارد و در بالای آن جایگاه موذن قرار گرفته است که ارتفاع آنها نیز 2.25 متر است.

قطر مناره‌ها در پایین 1.8 متر و در بالا 1.25 متر است و قطر استوانه‌ای که بر فراز مکان موذن است کمی بیشتر از یک متر و ارتفاع آن 4 متر است که به گنبدی طلایی می‌رسد و پس از آن یک میله و کلمه جلاله «الله» قرار دارد که نهایتا این میله به 1.6 متر ارتفاع دارد.

منبع: فارس

نام:
ایمیل:
* نظر: