دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 May 20
کد خبر: ۲۱۰۲۴۴
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۰
با کاهش ورودی آب
صدای پای آب در حالی این روزها در برخی از نقاط استان بوشهر به گوش نمی‌رسد که حداقل در طی 48 ساعت گذشته، دمایی بین 45 تا 50 درجه بخش عمده‌ای از استان بوشهر را فرا گرفته است.
به گزارش سوک، این روزها از هر گوشه استان بوشهر که خبری مخابره می‌شود، موضوع کم‌آبی و ورود به عرصه بحران آب به عنوان رکن ثابت این اخبار به گوش می‌رسد.

این شرایط در حالی در آخرین فصل بهار در استان بوشهر رقم خورده که طی 48 ساعت گذشته، استان بوشهر گرمای بین 45 تا 50 درجه را تجربه کرده است در حالی که هنوز به شکل تقویمی وارد فاز گرمای طاقت‌فرسای تابستان نشده است.

به جزء نمایندگان مردم چهار حوزه انتخابیه استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی که گویا خبر بحران کمبود آب هنوز به گوششان نرسیده تا شاهد عکس‌العملی از جانب آنها باشیم، مردم، ائمه جمعه ، استاندار و معاونینش، فرمانداران و بخشداران در کنار مدیران شرکت‌های آب منطقه‌ای و ابفای شهری و روستایی نگران هستند و در این خصوص نکاتی مطرح می‌کنند که سریع جذب بدنه حوزه خبر و اطلاع‌رسانی استان می‌شود.

در کنار نیازمندی‌های مردم به آب شرب، نگاه مدیران بخش اب استان بوشهر متفاوت‌تر است. آنها معتقدند که به نسبت سنوات گذشته این قدر آب وجود ندارد تا بتوان با مدیریت درست و درمان بر بحران کنونی فائق آمد هر چند که تمام تلاششان را خواهند کرد تا از این بحران، استان بوشهر به سلامت عبور کند.

علی مینایی خود را ساکن یکی از محلات جنوبی شهر بوشهر معرفی می‌کند و می‌گوید: در مرکز استان بوشهر زندگی می‌کنیم اما در طی هفت روز گذشته، قطره آبی هم دریافت نکرده‌ایم.

وی ادامه می‌دهد: ناچاریم هر چهار روز یک بار، معادل یک مخزن دوهزار لیتری آب را به قیمت 50 هزار تومان خریداری کنیم که به دلیل این که درآمدم بالا نیست نمی‌توانم با ادامه این وضعیت این گونه آب خریداری کنم.

این شهروند بوشهری ادامه می‌دهد: وقتی در مرکز استان این گونه‌است که طبیعی است سایر مناطق استان بوشهر چه زجری در بی‌آبی تحمل می‌کنند.

زهرا محمدی در گفت‌وگو با دفتر خبرگزاری فارس از شرایط سخت حاکم بر روستاهای شهرستان تنگستان می‌گوید: برای ما دست یافتن به آب شرب حکم دستیابی به گنج است. نمی دانیم باید چکار کنیم. واقعا ابی در روستایمان وجود ندارد. به شکل 50 سال پیش آب‌انبارهایی در منازلمان داشتیم که ناچاریم آب با هزینه هنگفت خریداری کنیم و داخل آن بریزیم هر چند ریزگردها باعث می‌شود که به این آب نفوذ کند که خود می‌تواند منشاء بیماری شود.

 این شهروند تنگستانی ادامه می‌دهد: از طریق شورای روستا با مسئولین مربوطه هم صحبت کرده‌ایم اما تاکنون نتیجه‌ای در بر نداشته است. همه مردم روستا که شغل عمده آنها صیادی است توان خرید آب ندارند و در شرایط بسیار بدی قرار دارند.

مدیرعامل شرکت آبفای شهری استان بوشهر معتقد است: با توجه به این که 92 درصد از آب شرب مصرفی استان بوشهر، از خارج از این استان تامین می‌شود هر گونه کاهش بارندگی در بالادست می‌تواند بر میزان آب ورودی به استان بوشهر نیز تاثیرگذار باشد.

کیقباد یاکیده عنوان می‌کند: باید باور داشته باشیم که کاهش نزولات آسمانی بر میزان آب ورودی به استان بوشهر تاثیر گذاشته و به درستی هم این نوع تاثیر را در آب ورودی به استان بوشهر در دو خط محرم و کوثر به خوبی مشاهده می‌کنیم.

وی ادامه می‌دهد: وقتی که آب چشمه ساسان، رودخانه شاهپور و چاه‌های سربالش کازرون به شدت کاهش یافته و حتی تا میزان نصف سال گذشته رسیده، طبیعی است که بر آب ورودی به استان بوشهر نیز تاثیر منفی بر جای می‌گذارد.

یکی از مهمترین راه‌های تامین آب شرب استان بوشهر استفاده از پروژه‌های شیرین‌سازی آب دریا از طریق آب‌شیرین‌کن‌هاست که طی سه سال گذشته، اقداماتی را در این خصوص در استان بوشهر شاهد هستیم.

اگر مدیران وقت آب استان  بوشهر در اوائل دهه هشتاد که خطر خشکسالی به شکل بارزی خود را نشان داده بود و زمزمه‌های آن را از سال‌های 1378 به خوبی احساس میکردند، به فکر استفاده از شیرین‌سازی آب دریا از طریق آب‌شیرین‌کن‌ها می‌افتادند، امروز چیزی به نام بحران آب در استان بوشهر که بیش از 920 کیلیومتر مرز مشترک با خلیج فارس دارد به گوش نمی‌رسید.

وی از انتقال روزانه 190 هزار متر مکعب آب به شبکه شهرهای استان خبرداد و بیان کرد: اکنون در مجموع روزانه 270 هزار متر مکعب آب از خطوط مختلف آبرسانی وارد شبکه آبرسانی استان بوشهر می‌شود که 190 هزار متر مکعب آب در شبکه آبرسانی شهری منتقل می‌شود.

مدیرعامل آبفای استان بوشهر در این خصوص می‌گوید: اگر چه بنا به دلایل متفاوت  استفاده از آب‌شیرین‌کن‌ها با تاخیر در دستور کار قرار گرفت اما بر اساس استرانژی تعریف شده قرار است تا هفت سال دیگر و در افق 1404، 45 درصد از 92 درصد نیاز آب استان بوشهر به خارج از این استان از طریق همنی دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن تامین شود.

وی ادامه می‌دهد: هم اکنون در بوشهر و کنگان با تولید 20 هزار متر مکعب آب دو آب‌شیرین‌کن وارد فاز بهره‌برداری شده و با اجرای آب‌شیرین‌کن‌های نوار ساحلی شهرستان تنگستان و بندر سیراف در شهرستان عسلویه، انتظار داریم که در نیمه نخست سال آینده، این دو آب‌شیرین‌کن نیز وارد مرحله بهره‌برداری و تزریق آب در شبکه توزیع شود ضمن این که با رفع یک سری موانع، به زودی عملیات اجرایی آب‌شیرین‌کن 35 هزار متر مکعبی جدید بوشهر نیز آغاز می‌شود.

یاکیده اطمینان می‌دهد که با همین ابی کم نیز می‌توانیم از بحران جدی آب به سلامتی گذر کنیم اگر مردم مصرف بهینه داشته باشند و دستگاه‌های اجرایی و حوزه کشاورزی نیز قدر این آب را دانسته و حاضر نشوند در بالادست استان آب شرب را صرف کشاورزی کرده تا در پایین دست استان با مشکل جدی مواجه شویم.

حال به نظر می‌رسد که باید یک هم‌نوایی بین مردم و مسئولین حوزه آب استان انجام شود تا ضمن این که مسئولان به رسالت خود برای تامین آب شرب مردم عمل کنند مردم نیز بهینه مصرف کنند تا صدای پای آب که این روزها و در گرمای بالای 45 درجه استان بوشهر در خیلی از روستاها و شهرهای این استان به گوش نمی‌رسد و یا صدای ارتعاش آن بسیار پایین است، بهتر شنیده و دیده شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: