پنجشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - 2019 February 21
کد خبر: ۲۱۱۰۰۶
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
برای جلوگیری از قطع برق
یکی از توصیه های صورت گرفته درباره لوازم صوتی و تصویری از سوی کارشناسان این است که صرف خاموش بودن دستگاه کفایت نمی کند بلکه باید دستگاه مربوطه خاموش و از برق جدا باشد. در غیر این صورت درصدی از برق مصرفی را این لوازم در حالت آماده به کار (Stand by) به خود اختصاص می دهند.
به گزارش سوک، در حالی که استانداری بوشهر در راستای مدیریت بهینه مصرف انرژی برق و کاهش 10 درصدی میزان مصرف، ادارات دولتی را ملزم به اعمال سیاست هایی در این بخش کرده است خبر می رسد که از اوائل تیرماه تکاپوی خوبی در این بخش در سطح ادارات دولتی اتفاق افتاده است.

 نگاهی گذرا و میدانی از برخی ادارات دولتی در سطح استان بوشهر نشان می دهد که مدیران این دستگاه‌ها، برای این که بتوانند کاهش 10 درصدی میزان مصرف را نسبت به مدت مشابه در تابستان گذشته در زیر مجموعه کاری خود ایجاد کنند در اولین گام، اقدام به بستن درب اطاق هایی کرده اند که فقط یک کارمند در آن حضور داشته است.

برخی اتاق ها هم اینک بر اساس ابعاد آن بین سه تا پنج کارمند را گنجانده و ضمن کاهش اتلاف وقت مردم، از مصرف انرژی برق در اتاق های تک کارمندی نیز کاسته اند.

در برخی از این ادارات کولرهای پنجره ای که بیشترین میزان مصرف را نسبت به کولرهای دو تکه اسپلیت دارند برداشته و با جایگزن کردن کولرهای دو تکه به دنبال کاهش مصرف برق هستند.

نکته دیگر این که با صدور بخشنامه های داخلی، هر گونه اضافه کاری از ساعت 13 تا 17 را ممنوع کرده تا هیچ کارمندی در طی این ساعات در اداره حضور نداشته باشد تا سبب افزایش میزان برق شود.

حال که یک اتحاد خوبی بین ادارات دولتی برای مدیریت بهینه مصرف برق در این فصل تابستان که به گفته مسئولان امکان قطع برق به شکل برنامه ریزی شده دور از انتظار نیست بوجود آمده، نیاز است که مردم نیز با خاموش کردن وسائل پر مصرف انرژی در ساعات پیک برق که از ساعت 13 لغایت 17 و 20 الی 24 است از قطع برق جلوگیری کنند.

در این راستا پبشنهادهایی ارائه می شود که در صورت توجه به آن، ضمن کاهش مصرف برق و جلوگیری از قطع برق، می تواند این بحران را به خوبی در گرمای تابستان مدیریت کند.

ماشین لباسشویی یکی از لوازم پرمصرف برق به شمار می رود که توان الکتریکی این وسیله در حدود ۲ کیلووات است. کوارهای پنجره ای نیز در صورت عدم سرویس های دوره ای برق زیادی مصرف می کنند و استفاده از دمای هوای 23 تا 26 درجه بر روی کولرهای دو تکه اسپلیت نیز در کاهش مصرف برق تاثیرگذار است.

یکی از توصیه های صورت گرفته درباره لوازم صوتی و تصویری از سوی کارشناسان این است که صرف خاموش بودن دستگاه کفایت نمی کند بلکه باید دستگاه مربوطه خاموش و از برق جدا باشد. در غیر این صورت درصدی از برق مصرفی را این لوازم در حالت آماده به کار (Stand by) به خود اختصاص می دهند.

فعالیت های گرمازا مانند شست و شو و اتوکشی در ساعاتی که دمای هوا کمتر است (اول صبح) انجام شود وـ قرار دادن سایه بان روی کولر می تواند باعث خنک تر شدن خانه شود.

برای استفاده بهینه از یخچال و فریزر درجه ترموستات آن در دمای ۳ تا ۵ درجه سانتی گراد تنظیم شود. نوار درزگیر در یخچال و فریزر به طور مرتب بازرسی شده و مواد غذایی گرم، درون یخچال و فریزر قرار نگیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: