پنجشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۷ - 2019 February 21
کد خبر: ۲۱۱۱۳۳
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۹
به بهانه دریافت شهریه
در کنار این مصائب، مدیران اخمو،بی‌نزاکت و خارج از الگوها در مدارس که تعداد آنها به نسبت کل مدیران زیاد نیست نیز وجود دارد که با بدترین برخورد با اولیاء دانش آموزان، مرغ را دارای یک پا فرض کرده و هیچ رقمی حاضر نیستند که با مردم برای اخذ شهریه کنار بیایند.
به گزارش سوک، در حالی که مسئولان آموزش و پرورش استان بوشهر از ممنوعیت دریافت هرگونه وجهی تحت عنوان نام نویسی در مدارس سخن می گویند اما مشاهدات میدانی اصحاب رسانه و مردم گویای حکایتی دیگر است.

این وضعیت سبب شده تا در کنار انکار دریافت هر گونه هزینه ای در حین نام نویسی دانش آموزان توسط مدیر آمورش و پرورش، برخی از همکاران رسانه ای به شدت نسبت به این نوع پاردکس در فضای ایجاد شده معترض باشند و با بیان دیدگاه های مردمی خواستار پاسخگویی شفاف متولیان بخش آموزش و پرورش شوند.

این وضعیت مشابه داستانی است که روزی دو نفر برای پیگیری حق سلب شده خود نزد ملانصرالدین رفته و تقاضای رسیدگی کردند. ابتدا فردی از این دو، ظلم ایجاد شده و پایمال شدن حقوقش را بیان کرد و ملا با اشاره ای تایید کرد که حق با توست. دیگری نیز به شکلی دیگر دادخواهی کرد و خواستار اعاده حقوقش شد و ملا این بار نیز حق را به این فرد داد. فردی که ناظر قضاوت ملا نصرالدین بود وقتی این نوع قضاوت را دید به ملا گفت: این چه نوع قضاواتی است که هر دو حق دار هستند که ملا جواب داد: حق نیز با توست.

حال این شرایط در بین مردم، آموزش و پرورش و کنشگران اجتماعی از رسانه ها تا فعالان واقعی اجتماعی ایجاد شده و هر کدام را بنگری محق هستند و به مانند این داستان بی راه نمی گویند.

آموزش و پرورش که بیش از بیست و یک سال است درگیر مسائل پوچ سیاسی شده و در هر بزنگاهی به عنوان یک طعمه برای مطامع این حزب و آن گروه به خوبی بازی می خورد به دلیل این که فاقد یک استراتژی مشخص برای اداره کردن مدارس با آن هزینه های وحشتناک است در فضای عمومی دریافت هرگونه وجهی توسط مدارس در حین نام نویسی را رد می کند تا با استناد به تحصیل رایگان در مدارس بر اساس یک بند از قانون اساسی، زمینه آموزش همگانی را به شکل رایگان در مدارس ایجاد کند.

البته آموزش و پرورش که بدنه کامل آن معلمانی است که خود روزی در همین مدارس مشغول بوده اند به خوبی می دانند که مدرسه دارای یک سری خرج هایی است که لاجرم گریزی از آن نیست اما چون نمی خواهند که یک فعل غیرقانونی انجام دهند ناچار هستند که این گونه وانمود کنند که نباید از دانش آموزان وجهی در این خصوص در فصل نام نویسی دریافت شود.

از طرفی مدیران مدارس نیز اگر پولی در بساط نداشته باشند قادر نخواهند بود از پس حداقل امور جاری مدارس در بیایند و باید با اعتبار بین یک صد تا دویست هزار تومان در سال که آموزش و پرورش استان به آنها اختصاص می دهند روز چهارم مهر درب مدارس را ببندند و خیال خود و همه را راحت و ناراحت کنند.

اولیاء دانش آموزان هم که دو دسته هستند . عده ای که واقعا عاجز از پرداخت هزینه مدرسه برای یک دانش آموز خود چه برسد به دو تا سه دانش آموز و عده ای که مبالغی تا یک میلیون تومان برای آنها به هیچ عنوان دیده نمی شود.

در این بین بیشترین فشارها به آموزش و پرورش از طریق گروه دوم والدین ایجاد می شود که به جای این که به مانند صد سال پیش خود هزینه های سالانه مدارس در استان بوشهر را متقبل شوند می آیند و بیشترین فضاسازی را بر علیه آموزش و پرورش انجام می دهند در حالی که همین افراد برای پزهای اجتماعی هم که شده هزینه های وحشتناکی به موسسات آموزشی در همین استان و شهر بوشهر پرداخت می کنند که هیچ بازدهی برای کنکور و انواع دوره های آموزشی برای دانش آموزان مقطع ابتدایی تا دبیرستان نداشته است.

در کنار این مصائب، مدیران اخمو، بی نزاکت و خارج از الگوها در مدارس که تعداد آنها به نسبت کل مدیران زیاد نیست نیز وجود دارد که با بدترین برخورد با اولیاء دانش آموزان، مرغ را دارای یک پا فرض کرده و هیچ رقمی حاضر نیستند که با مردم برای اخذ شهریه کنار بیایند. برخوردی مستبدانه این گونه مدیران با مدیران متعهد، فهیم و دارای درک وسیع از مشکلات مردم که سعی در انعطاف دارند فرق می کند که در گام اول نیاز است مدیر آموزش و پرورش استان این افراد را توجیه کند که حداقل با مردم کنار بیایند هرجند چون ذات این افراد اصلاح پذیر نیست بهتر است افرادی مردم دار را جایگزین آنها کند.

نکته دیگر این که مدیرکل آمورش و پرورش به جای انکار اصل موضوع دریافت وجوه در حین نام نویسی از دانش آموزان، با شهامت اعلام کند که پولی برای اداره مدارس وجود ندارد و بین تعطیلی مدارس و ادامه کار آنها، چاره ای برای دریافت یک سری هزینه ها وجود ندارد اما این هزینه ها در طول سال و به روشی قاعده مند دریافت شود تا فشار کمتری بر خانواده ها ایجاد گردد.

شاید با این تدابیر و ایجاد یک رضایت نسبی اما کم رمق حجم فشارها بر آموزش و پرورش، مدارس و مردم کمتر شود که این که از یک طرف اولیاء دانش آموزان می بینند که بدون پرداخت هزینه امکان نام نویسی فرزندانشان در مدارس وجود ندارد و از آن طرف هم مدیر آموزش و پرورش به شکل کلی دریافت هرگونه وجوهی تحت عنوان نام نویسی از فرزندان به غیر از پول کتاب و بیمه را غیرقانونی می داند جدا صحیح نیست.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۷
شهروند بوشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
0
0
ممنون از این که به خوبی موشکافی کردید.
دلیران تنگستان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
0
0
عالی بود امید وارم مدیران آموزش و پرورش گوش شنوایی داشته باشند
بوشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
0
0
واقعا بی انصافی هست تا پول پرداخت نکردی بچه ات را ثبت نام نمی کنند
ملکوت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
0
0
مدارس پول دریافت میکنند سوک کار خوبی کردی موشکافی میکنی .
یه شهروند بیکار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
0
0
غلط املایی در این متن رو اصلاح کنید،،،سلب حق درسته،،،نه صلب حق،صلب مجازات کیفری هست یعنی به دار آویختن لطفا کلمه رو اصلاح کنید
بوشهری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۱
0
0
من با آموزش پرورش تماس هم گرفتم گفتند پیگیری میکنیم ولی مدیران همچنان به کار خود ادامه میدهند این مدیران نا لایق وپو ل دوست باید عزل شوند از رییس آموزش وپرورش خواهشمندیم به این مشکل اساسی که مشکل همه اولیائ محترم هست قاطعانه رسیدگی کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
0
0
آقا باعث همه تخلفات خوده اداره کل و مسئولای مربوطه هستن،آشکارا اعلام میکنن تخلفه گرفتن وجه زمان ثبت نام،ولی وقتی میری از مدیران گلایه میکنی حمایت صد در صدی میکنن.
نام:
ایمیل:
* نظر: