چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - 2018 November 21
کد خبر: ۲۱۱۱۸۶
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۷
دکتر دارابی:
مدیر درمان تامین اجتماعی استان بوشهر گفت: کل مراجعین سرپایی به درمان مستقیم (ویزیت، مراجعین پاراکلینیک) در سال گذشته سه میلیون و 529 هزار و 915 بار مراجعه بوده که نسبت به سال 95 دارای 5 درصد رشد بوده است.
به گزارش سوک، دکتر یلدا دارابی بعد از ظهر امروز به مناسبت هفته تامین اجتماعی در نشست با خبرنگاران فعالیت یک ساله حوزه درمان سازمان تامین اجتماعی در استان بوشهر را تشریح کرد.

*تامین اجتماعی در استان بوشهر سه بیمارستان سلمان فارسی با 186 تخت خوابی، مهر برازجان با 42 تخت خواب و حضرت نبی اکرم (ص) عسلویه با 32 تخت خوابی در کنار 7 مرکز سرپایی شامل سه پلی کلینیک تخصصی در شهرهای برازجان، کنگان و مبعث بوشهر ،درمانگاه تخصصی گناوه و سه درمانگاه عمومی در شهرستان دیلم، دیر و جم است.

*کل مراجعین سرپایی به درمان مستقیم (ویزیت ، مراجعین پاراکلینیک) در سال گذشته سه میلیون و 529 هزار و  915 بار مراجعه بوده که نسبت به سال 95 دارای  5 درصد رشد بوده است. از این تعداد 162 هزار و 693 نفر به پزشکان مراجعه کرده اند که این شاخص نسبت به سال قبل 7.5 درصد افزایش داشته است.

* مراجعین به پزشکان عمومی یک میلیون و 241 هزار و 829 نفر بوده که نسبت به مدت مشابه 7.6 درصد رشد داشته و مراجعین به پزشکان متخصص 252 هزار و 213 نفر بوده که نسبت به سال قبل 9.3 درصد افزایش داشته است . مراجعین به دندانپزشکی 132 هزار و 861 نفر بوده که نسبت به سال قبل 3 درصد رشد داشته است.

* قابل ذکر هست که 33.76 درصد مراجعین به پزشکان عمومی، 50.15 درصد به پزشکان متخصص و 16.8 درصد به دندانپزشکان مراجعه کرده اند.

*آمار تعداد بستری شدگان در استان 30 هزار و 473 بیمار بوده که نسبت به سال 95، 8.2 درصد افزایش داشته است. تعداد بستری در بیمارستان سلمان فارسی 21 هزار و 754 بیمار بوده که نسبت به سال 95، 70.4 درصد افزایش داشته است. تعداد اعمال جراحی در سال جاری 34 درصد اعمال جراحی کوچک ، 49 درصد اعمال جراحی متوسط و 16 درصد جراحی بزرگ بوده است.

* در پلی کلینیک تخصصی مبعث بوشهر که بزرگترین مرکز سرپایی در استان می باشد در 8 رشته تخصصی در تمامی ایام هفته غیر از پنج شنبه و جمعه دایر گردیده است. اقداماتی که اخیراً در این مرکز انجام شده شامل بازسازی و به سازی فضای دندانپزشکی، راه اندازی نوبت دهی تلفنی و اینترنتی، راه اندازی کلینیک قلب و دستگاه های اکو و تست ورزش،، جذب پزشک متخصص پوست و رادیولوژی و خرید دستگاه سونوگرافی داپلر، افزایش حدود 20 آزمایش علی الخصوص آزمایشات هورمونی با توجه به خرید دستگاه های تمام اتوماتیک در آزمایشگاه و خرید و راه اندازی دستگاه های تمام دیجیتال رادیولوژی جهت بالابردن کیفیت عکس گرفته شده است.

* در مراکز بستری ما، تعداد کل تختهای استان 257 عدد می باشد که نسبت به سال قبل 77.10 درصد افزایش داشته است. ضریب اشغال تخت بیمارستان سلمان فارسی بوشهر که بزرگترین بیمارستان تامین اجتماعی استان می باشد 90% می باشد این در شرایطی هست که 54 تخت اضافه شده است.

*حوزه های عملکردی بیمارستان سلمان فارسی شامل انجام اعمال بزرگ و فوق تخصصی در ارتوپدی مانند تعویض مفصل زانو ، تعویض مفصل لگن بصورت کاملاً رایگان برای بیمه شدگان استان و استان های همجوار ، انجام اعمال تخصصی و فوق تخصصی چشم حدود 3000 عمل در سال، با دارا بودن 8 تخت ICU، اعمال تخصصی جراحی مغزواعصاب انجام می شود. انجام اعمال تخصصی و فوق تخصصی در زمینه کلیه و مجاری ادراری و همچنین انجام عمل سنگ شکن بطریق درون اندامی و برون اندامی، انجام کلیه عمل های تخصصی در زنان و زایمان و دارا بودن زایشگاهی مجهز با قابلیت انجام زایمان بدون درد و زایمان فیزیولوژیک و زایمان در آب- لازم به ذکر است زایمان در آب که یکی از راههای کاهش سزارین و روش مطلوب مراجعه کننده ها می باشد فقط در بیمارستان تامین اجتماعی انجام می شود.

* انجام جراحی بطریق لاپراسکوپی (لیزری) با بیهوشی کم و بستری کوتاه مدت، وجود بخش های تخصصی و فوق تخصصی در زمینه داخلی و وجود تجهیزات تشخیصی اندوسکوپی-کلونوسکوپی، انجام خدمات در زمینه متخصص قلب، وجود 4 تخت CCU  و بخش های تشخیص اکوکاردیوگرافی و تست ورزش و هالتر مانیتورینگ، وجود بخش دیالیز و داشتن 6 تخت، وجود بخش های تصویربرداری کامل رادیولوژی دیجیتال-دو دستگاه سی تی اسکن 2 و 16 اسلایس با قابلیت انجام سی تی آنژیوگرافی-دستگاه MRI

* با توجه به بررسی به عمل آمده متوسط رشد بستری شدگان در مراکز ملکی، در چند سال اخیر 14 درصد رشد و در مراکز طرف قرارداد 4درصد بوده است که بیانگر سوق تامین اجتماعی به سمت مراکز درمانی ملکی می باشد لذا توسعه درمان مستقیم و افزایش تختهای بیمارستان ضروری بنظر می رسد

*براساس آمار و اطلاعات، بیمارستان سلمان فارسی، ضریب اشغال تخت بالایی، در بین بیمارستانهای کل کشور داشته با وجود اینکه 54 تخت به تختهای بیمارستان اضافه شده همچنان نسبت به متوسط کشوری ضریب اشغال بالا و در رتبه برتر قراردارد دومین دلیل هست که بیان می کند توسعه درمان مستقیم ضروری هست.

* با توجه به بررسی انجام شده با اجرای طرح تحول سلامت در سال 93 و اجرای تعرفه عمومی غیردولتی در سال 94، 20 درصد از بستری شدگان غیر تامین اجتماعی کاسته شد. تعرفه خدمات بیمارستانی که از غیر دولتی به دولتی تبدیل شده افزایش چشم گیری در آمار خواهیم داشت.

* از 7 مرکز سرپایی که گزارش شد 4 مرکز استیجاری می باشند که با تلاشهای گسترده ای که در استان که در این 3 ماه اخیر برای توسعه مراکز درمانی انجام شده برنامه های مهمی در دست اجرا می باشد روند ساخت پروژه های درمانگاه تامین اجتماعی دیر و جم و پلی کلینیک برازجان مطلوب بوده و انتظار میرود با تلاشی که صورت می گیرد این مراکز در موعد مقرر به بهره برداری برسند.

* اقدامات لازم جهت آغاز عملیات اجرایی احداث درمانگاه در خورموج و دلوار که امکانات درمانگاهی نداشته صورت پذیرفته است. در پروژه دیلم اقدامات اولیه صورت گرفته در مرحله تغییر کاربری زمین ازاداری به درمان می باشیم. در طرح توسعه بیمارستانهای کوچک مقیاس، توسعه هر دو بیمارستان مهر برازجان و نبی اکرم (ص) عسلویه مطرح شده که در مرحله طراحی نقشه می باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر: