سه‌شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - 2019 February 19
کد خبر: ۲۱۱۲۵۸
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۵
سوک:عملیات پایش وآماربرداری از پرندگان جوجه آور تابستان گذر توسط کارشناسان و محیط بانان در زیستگاه‌های پرندگان استان بوشهر از جمله جزیره نخیلو اجراء شد.
به گزارش سوک مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در بررسی اجرایی طرح پایش پرندگان جزیره نخیلو با بیان اینکه مهمترین زیستگاه پرندگان، جزیره نخیلو است‌ اظهار داشت: نخیلو یکی از مهمترین کانون‌های زادآوری و تابستان گذرانی چند گونه مهم از پرستوهای دریایی در خلیج فارس است.

حسین دلشب با بیان اینکه هر ساله حدود 100 هزار قطعه پرنده در جزایر استان به‌خصوص در جزیره نخیلو لانه گزینی و زادآوری دارند گفت: اکثر آنها متعلق به گونه‌های پرستوهای دریایی کاکلی کوچک، پرستو دریایی پشت تیره و سلیم خرچنگ‌خوار است.

وی بیان کرد: علاوه بر جزیره نخیلو، جزیره خان و جزیره ام الگرم در منطقه بردخون و جزیره هاله در شهرستان تنگستان میزبان اگرت، پرستو و سلیم‌ها هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه  این پرندگان از فروردین ماه مهاجرت خود را به این جزیره آغاز کرده‌اند افزود: پس از پایان زادآوری و با پروازی شدن جوجه‌ها در شهریور ماه از این منطقه خارج می‌شوند.

دلشب، جزیره نخیلو را یکی از مهمترین کانونهای زادآوری و تابستان گذرانی چند گونه مهم از پرستوهای دریایی در خلیج فارس دانست و خاطر نشان کرد: آماربرداری با استفاده از روش‌های معمول بین المللی و با توجه به  شرایط رفتاری و زیستگاهی هر یک از گونه‌ها و با پلات‌گذاری و تعمیم آن به کل جمعیت گونه مورد نظر صورت می‌گیرد .

وی افزود: ابتدا اگرت‌های ساحلی و سپس سلیم‌های خرچنگ‌خوار و متعاقب آنها پرستوهای دریایی کاکلی کوچک و بزرگ، پشت تیره و گونه سفیدتخم‌گذاری و زادآوری می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به ویژگی‌های جزایر چهارگانه منطقه حفاظت شده‌ مند برای زیست انواع پرندگان تصریح کرد: جزایر چهارگانه منطقه حفاظت شده‌ مند در استان بوشهر همه ساله ده‌ها هزار پرنده مهاجر از انواع مختلف برای تخم‌گذاری و جوجه‌آوری به آنها پناه می‌آورند/تسنیم


نام:
ایمیل:
* نظر: