کد خبر: ۲۱۲۰۱۲
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۵
روابط عمومی اتاق اصناف بوشهر مدعی شد
در حالی که که این پایگاه خبری تحلیلی با درج گزارش میدانی اقدام به اطلاع رسانی در موضوع احتکار آهن در بوشهر با تیتر " احتکار زیرگوش مسئولین صنعت و معدن و تعزیرات حکومتی در بوشهر " کرده بود، روابط عمومی اتاق اصناف بوشهر با ارسال جوابیه ای خواستار نشر آن بر اساس قانون مطبوعات شده است.
به گزارش سوک، در حالی که که این پایگاه خبری تحلیلی با درج گزارش میدانی اقدام به اطلاع رسانی در موضوع احتکار آهن در بوشهر با تیتر " احتکار زیرگوش مسئولین صنعت و معدن و تعزیرات حکومتی در بوشهر " کرده بود، روابط عمومی اتاق اصناف بوشهر با ارسال جوابیه ای خواستار نشر آن بر اساس قانون مطبوعات شده است.

در این جوابیه با تیتر "عواقب بلاتکلیفی مدیریت شهر و رکود در بازار مسکن؛ قیمت آهن آلات بوشهر ارزان تر از سایر نقاط کشور شد" آمده است:

در حالی که قیمت آهن آلات که همه روزه بعد از ظهر در وب سایت رسمی  فلز ایران -که درگاه رسمی معاملات آهن سراسر کشور محسوب می شود- به ازای هر کیلوگرم انواع آهن آلات حدود 6 هزار تومان است، در بازار آهن بوشهر -در نتیجه رکود فعالیت های عمرانی شهر و رکود ساخت و ساز- به ازای هر کیلوگرم 1000 تا 1500 تومان ارزان تر از بازار سایر نقاط کشور عرضه می شود.

این گزارش می افزاید؛ در حالی که با ابلاغ بخشنامه ای از سوی مراجع ذی صلاح در اسفند ماه سال قبل خرید و فروش بر اساس عرضه و تقاضا تعریف می شود و کالاهای مورد بحث در این گزارش مشمول نرخ گذاری آزاد بودند، رکود در بازار مصرف باعث رکود فروش آهن آلات و کاهش تقاضا برای این کالا شده است و در نتیجه این مهم فروشندگان آهن بوشهر اقدام به خرید های جدید نمی کنند. ظرفیت انبار فروشندگان آهن آلات کامل بوده و خرید جدیدی صورت نگرفته است. این در حالی است که با توجه به عرضه آهن آلات در بازار بورس، در سراسر کشور با جهش قیمت آهن مواجه بوده ایم.

البته این قیمت ها مستثنی از فروش های جزئی بصورت کمتر از یک شاخه یا یک ورق می باسشد. در صورتی که خریدار خواهان خرید جزیی مثل نیم شاخه میلگرد یا نبشی یا ... باشد طبیعتا قیمت ها بصورت توافقی و بر اساس معیارهای موجود در بازار وضع می شود.اما خریدهای دیگر بر مبنای قبض باسکول و یا وزن کالا محاسبه می شود

شایان ذکر است که انبار آهن فروشان بوشهر در مقیاس انبار همکارانشان در سراسر کشور بسیار کوچک بوده و قابلیت نگهداری بیش از 125 تن آهن را ندارد. از دیگر سو شبکه فروش و توزیع ملی در دست خریداران عمده آهن در کشور بوده که حدود سه ماه قبل هزینه خرید آهن را از طریق شبکه بورس وارد بازار کرده و اقدام به خریدهای بیش از 1000 تن کالا می نمایند.

با توجه به کوچک بودن واحدهای صنفی عرضه آهن در استان بوشهر پیش بینی می شود در صورتی که وضعیت اقتصادی استان تغییر کند و ساخت و سازها اندک رونقی بگیرد با خریدهای جدید آهن آلات از فروشندگان عمده قیمت این کالا همانند سایر نقاط کشور شود.

سوک: این پایگاه خبری تحلیلی خود را مکلف به بیان مشکلات و به خصوص گرانی های بدون ضابطه اخیر می داند و  آماده پاسخگویی مسئولان در این بخش است. مردم خود بهترین ناظر و قاضی هستند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد