کد خبر: ۲۱۲۲۹۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۴
پیگیری یک سوژه
با توجه به طرح سئوال شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رئیس جمهوری، سه تن از فعالان رسانه ای و سیاسی استان بوشهر روز چهارشنبه با حضور در میزگرد ایرنا دیدگاه های متفاوتی را در این باره بیان کردند.
به گزارش سوک، هرچند شرکت کنندگان دراین میزگرد سئوال از رئیس جمهوری را طبق قانون حق نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواندند اما بر مناسب نبودن زمان آن با توجه به شرایط کنونی کشور و جنگ روانی اقتصادی دشمن علیه ملت ایران و مسئولان نظام اسلامی اتفاق نظر داشتند.

** آب در آسیاب دشمن

عضو شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی گفت: طرح سئوال از رئیس جمهوری توسط برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به زیان وحدت ملی در شرایط حساس سیاسی کشور و آب به آسیاب دشمن ریختن است.

اکبرصابری افزود: در شرایط خاص سیاسی امروز، جریان هماهنگی برای ناکارآمد جلوه دادن دولت شکل گرفته که این به نفع کلیت نظام نیست.

وی بیان کرد: وقتی بیشتر سئوال کنندگان از یک جناح فکری و سیاسی خاصی هستند و فراکسیون امید و اصلاح طلبان پای طرح سئوال از رئیس جمهوری را امضا نمی کنند بیانگر این است که امضا کنندگان از یک جناح فکری و سیاسی خاصی هستند و هدف آنها رسیدگی به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم به نظر نمی رسد.

صابری اضافه کرد: حق سئوال برای نمایندگان از وزیران و رئیس جمهوری در قانون اساسی محفوظ است و استفاده از این حق اگر بدون اغراض سیاسی و جناحی باشد به طور یقین مفید و موثر است.

صابری گفت: وقتی مسئولان بدانند باید در قبال عملکرد خود پاسخگوی افکار عمومی و نمایندگان مردم باشند در انجام وظایف و تصمیم گیری های خود بیشتر دقت می کنند.

وی تاکید کرد: اگر دغدغه امضاکنندگان طرح سئوال از رئیس جمهوری اقتصاد و معیشت مردم بود می توانستند از وزیران سئوال کنند.

صابری گفت: طرح سئوال از رئیس جمهوری در شرایطی که فشار تحریم ها، مشکلات اقتصادی و معیشتی برگردن مردم سنگینی می کند و همه تلاش دشمن ناامیدی مردم از نظام است دامن زدن خودمان به این جریان در راستای اهداف دشمن می تواند قرار گیرد.

وی افزود: بخشی از صاحبان تریبون ها بر طبل ناکارآمدی دولت و ایجاد ناامیدی در مردم می کوبند که این کار به صلاح مردم و نظام نیست.

صابری افزود: درمواردی نمایندگان جریان های فکری مختلف دغدغه های مشترکی درمورد مسائل اقتصادی و اجتماعی داشته و به دور از اغراض سیاسی پای کار بوده اند ولی امروز این چنین نیست و تنها گروه خاصی این طرح را دنبال می کنند.

وی گفت: اگر در شرایط بحرانی هستیم و رئیس جمهوری به عنوان فرمانده جنگ اقتصادی باشد طرح سئوال از و استیضاح رئیس قوه مجریه در این شرایط پسندیده نیست اما در شرایط عادی کشور طرح سئوال حق قانونی نمایندگان است و طبیعی است که می توانند از این حق استفاده کنند.

** بخشی از مشکلات اقتصادی ریشه در تفکران جناحی دارد که برجام را ننگ ملت ایران می دانست

عضو شورای مرکزی سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی اضافه کرد: بخشی از بدبختی ها و گرفتاری های اقتصادی این ممکلت ریشه در تفکرات یک جریان سیاسی دارد که برجام را ننگ ملت ایران می دانست.وی گفت: اتفاق های اخیر نشان داد برجام چقدر می توانست در زمینه های مختلف اقتصادی و روابط بین الملل به کشورکمک کند.

صابری افزود: شرایط کنونی ثابت کرد جریانی که با برجام مخالف بود چقدر حرف های بی حسابی می زدند ویکی از دستاوردهای خروج آمریکا از برجام برملا کردن حقایق برای ملت ایران بود.

مدیرمسئول نشریه اتحاد جنوب و پایگاه خبری اتحاد خبر با بیان اینکه برجام یک توافق برد برد و برد ایران بیش از آمریکا بود افزود: در توافق برجام اگر امتیازی داده شده امتیازهای بیشتری را به دست آوردیم و اگر آمریکا در این توافق نامه امتیاز بیشتری به دست آورده بود به طور قطع از این توافق خارج نمی شد.

صابری تاکید کرد: بخشی از جریان مخالف برجام که عمده آنها جزو گروه سوال کننده از رئیس جمهوری هستند درعقیم و نافرجام ماندن برجام دخالت دارند.

وی یادآور شد: ریشه عمده بحران های اقتصادی و مسائل و مشکلات مملکت به نوع تفکر همین جریان سیاسی برمی گردد که فضا را برای خروج آمریکا از برجام و بهانه های لازم را برای بروز مشکلات در جامعه مهیا می کند و بعد این مشکلات را به گردن دولت می اندازند.

صابری تاکید کرد: طرح سئوال از رئیس جمهوری فرصت خوبی است که رئیس قوه مجریه باید حقایق را با جزئیات بیشتری به مردم بگوید و نقش همین سوال کنندگان در خروج آمریکا از برجام بیشتر توضیح داده شود.

** سئوال از رئیس جمهوری به صلاح مملکت و نظام نیست

دانش آموخته علوم سیاسی و فعال رسانه ای اصولگرا در بوشهر گفت: یکی از دموکرات ترین ساختارهای سیاسی با منشا مردم سالاری دینی در سطح نظام های سیاسی جهان در ایران وجود دارد که در آن تعاریف بسیار مشخصی از نوع ارتباط مردم با مسئولان و بالعکس دیده شده است.

مهرداد جشنی پور افزود: براساس قانون در نظام اسلامی هرمسئولی در هر رده و جایگاهی که باشد باید در مقابل افکار عمومی پاسخگوی عملکرد خود باشد.

وی بیان کرد: طرح سئوال از رئیس جمهوری براساس قانون حق نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و این اقدام غیرطبیعی نیست ولی درشرایطی که کشور در پیچ تاریخی قرار دارد حفظ آرامش و وحدت و اجازه ترمیم کابینه به رئیس جمهوری دادن بهتر از ارائه طرح استیضاح رئیس قوه مجریه است.

جشنی پور با تاکید براینکه از رای دهندگان به رئیس جمهوری نیست گفت: هرچند رئیس جمهوری فعلی رئیس جمهور محبوب من نیست ولی با توجه به شرایط ارائه طرح استیضاح ایشان به صلاح مملکت و نظام نیست.

وی افزود: اگر نمایندگان مجلس به جای طرح استیضاح به دنبال ایجاد یک سری قوانینی باشند که مسیر خدمتگزاری را به سمتی ببرند که مشکلات حوزه اقتصادی کاهش یابد و یا با اهرم های نظارتی قوانینی مدون کنند که فرصت دولت برای هرگونه رانت در حوزه اقتصاد را از بین ببرد، بسیار موثرتراز طرح سئوال از رئیس جمهوری است.

جشنی پور گفت: طرح سئوال از رئیس جمهوری در این شرایط تنها اوضاع ممکلت را ملتهب تر می کند و نمی تواند مشکلاتی که امروز به شکل وسیع زندگی مردم را در حوزه اقتصادی مختل کرده، جوابگو باشد.

وی با بیان اینکه همه گروه های سیاسی از شرایط جامعه آگاهی لازم را دارند گفت: همه گروه های سیاسی می دانند تحریم های جدید علیه کشور آغاز شده و غفلت آنان قابل قبول نیست.

این فعال سیاسی تاکید کرد: حفظ وحدت و یکپارچگی در بین آحاد جامعه از جمله نیازهای ضروری کشور در این شرایط است و وجود هرگونه اختلاف بین قوای سه گانه کشور را با چالش روبرو می کند.

وی اضافه کرد: ایجاد آرامش در شرایط کنونی از جمله نیازهای مهم کشور است هرچند طرح سئوال از رئیس جمهوری طرحی جدید و نوآورانه نیست و هیچ خدشه ای به ارکان نظام وارد نمی کند.

وی تاکید کرد: امروز دولت به این نتیجه رسیده است که باید با ترمیم کابینه بویژه تیم اقتصادی پوست اندازی ویژه در بدنه دولت صورت گیرد.

** سئوال از رئیس جمهوری فتح بابی برای پاسخگویی همه ارکان نظام است

فعال سیاسی رسانه ای در بوشهر گفت: هرچند در سال های پس از پیروزی انقلاب و در شرایطی سخت تر از امروز کمتر شاهد فراخوانده شدن رئیس جمهوری به خانه ملت بودیم و این اتفاق تازه ای است ولی این اقدام فرصتی برای بیان حقایق توسط روحانی است.

علی احمدی افزود: اگر انگیزه سئوال از رئیس جمهوری سیاسی نباشد، نفس سوال کردن از رئیس قوه مجریه کار میمون و مبارکی است.

وی بیان کرد: هرچند ممکن است رئیس جمهوری بسیاری از حقایق را نتواند در مصاحبه و سخنرانی بیان کند ولی با فراخوانده شدن به مجلس حجت تمام است و باید با استفاده از این فرصت پیش آمده حقایق پشت پرده را با مردم در میان بگذارد.

مدیرمسئول نشریه و پایگاه اطلاع رسانی خلیج فارس بوشهر گفت: با توجه به ظرفیت های موجود در قانون اساسی جمهوری اسلامی اکنون که رئیس قوه مجریه برای سئوال دعوت شده امیدواریم این اتفاق فتح بابی باشد تا روسای قوای دیگر و همه ارکان نظام پاسخگوی عملکرد خود باشند.

وی تاکید کرد: اگر باب سئوال از عملکرد همه ارکان نظام گشوده شود شائبه سیاسی و جناحی بودن طرح سئوال از رئیس قوه مجریه از بین می رود و اعتماد مردم به حاکیمت افزایش می یابد.

احمدی گفت: بی اعتمادی مردم مهمترین و جدی ترین مشکل امروز جامعه است و برای بازگشت این اعتماد راهی جز پاسخگو شدن همه قوا و همه ارکان نظام در برابر مردم وجود ندارد.

وی با بیان اینکه هیچ بخش از نظام نباید مصون از سوال و پرسش باشد تاکید کرد: بازگشت اعتماد مردم تنها راه برون رفت از بحران های سیاسی و اقتصادی موجود است واگر سنت پاسخگویی مسئولان نهادینه نشود بحران های موجود همچنان بر جای خود باقی می ماند و اقدام های کنونی چیزی جز مسکن و درمان موقتی نخواهد بود.

این رونامه نگار تاکید کرد: در این شرایط سکوت رئیس جمهوری و خودداری از بیان حقایق در خانه ملت برای مردمی که تشته شنیدن حقیقت هستند، قابل قبول نیست.

احمدی با اشاره به اینکه دیگر کلی گویی از رئیس جمهوری پذیرفتنی نیست افزود: دکتر روحانی بارها از کاسبان داخلی تحریم سخن گفته اند و اکنون فرصتی است تا مصادیق آن که سالهاست درسایه امنیتی که دارند و از فقیرتر شدن جامعه ثروت اندوزی می کنند را معرفی کند و مشکلات موجود را شفاف و صادقانه با مردم در میان بگذارد./ ایرنا
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲
احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
0
0
افراد در جنبه جناحی مانده اند و چنان در باتلاق سیاسی گیر کرده اند که کور کر لال گشته اند وقتی مصاحبه این افراد می خواند تصور می کند که ربات است نه انسان چون همه اش دیکته شده است
یکی از حوزه انتخابیه خدری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۸
1
0
با سلام، از سوک خواهشمندیم یک گزارش مفصل از حمایت خدری از وزیر کار تهیه و این دفاعیه فاجعه بار که فقط 2 نفر بودند را با تمام ابعادش به همه هم استانی ها اطلاع رسانی کنید تا مردم در انتخاب آینده شان دقت کنند، کسی که معاون .... بوده چه سنخیتی با وزارت کار داره؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد