يکشنبه ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 March 24
کد خبر: ۲۱۲۳۵۱
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۱
رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در شبانه روز گذشته سرعت وزش باد در زابل به ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت رسید و گردوخاک حاصل کیفیت هوای این شهر را تا ۱۶.۵ برابر حد مجاز کاهش داد.

محمود دیانتی اظهار کرد: در شبانه روز گذشته سرعت وزش باد‌های ۱۲۰ روزه در زابل به ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت رسید و گرد و خاک حاصل غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به ۲۴۸۶ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۱۶.۵ برابر حد مجاز رساند.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: حدود ۳۰ روز متوالی است که وزش باد‌های ۱۲۰ روزه در شمال استان سبب کاهش دید افقی می‌شود به طوریکه کمینه دید طی این مدت در زابل به ۷۰۰ متر و در زهک به کمتر از ۵۰ متر رسیده و بیشینه سرعت وزش باد نیز بین ۷۲ تا ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت شده است.

وی با بیان اینکه باد و گرد و خاک علاوه بر زابل، کیفیت هوا در چهار شهرستان شمالی زهک، هیرمند، هامون و نیمروز را نیز به شدت کاهش داده است، گفت: وزش طوفان گرد و خاک روز گذشته در زهک دید را به ۲۰۰ متر کاهش داد.

دیانتی اضافه کرد: سرعت باد در شهرستان هیرمند نیز در ۲۴ ساعت گذشته به مرز ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رسید و گردوغبار ناشی از خیزش گرد و خاک از چشمه‌های تولید گرد و غبار کیفیت هوای این شهر را از حالت عادی خارج کرد.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه باد‌های ۱۲۰ روزه و گرد و غبار برخاسته از چشمه‌های تولید گردوغبار علاوه بر پنج شهرستان شمال استان، شهر‌های واقع در امتداد نوار شرق تا جنوب شرق کشور و ولایات همجوار دو کشوار افغانستان و پاکستان را نیز تحت تأثیر قرار داده است، ادامه داد: در دو روز گذشته اکثر این نواحی همراه با یکی از پدیده‌های خاکدار نظیر باد و گرد و خاک و انواع گردوغبار بوده‌اند.

وی با بیان اینکه دیروز دید افقی در شهر‌های سراوان، زهک، خاش، نصرت آباد، مهرستان و زابل بین ۲ تا ۳ کیلومتر رسیده است، افزود: این در حالی است که علاوه بر این شهرها، از شهر‌های پنجگور و نوکندی در پاکستان نیز پدیده گردوغبار و کاهش دید تا ۲ کیلومتر گزارش شده است.

دیانتی خاطرنشان کرد: تصاویر دریافتی از ماهواره‌های هواشناسی نیز نشان می‌دهد که گردوغبار به بخش‌های غربی افغانستان و بخش قابل توجهی از پاکستان نفوذ پیدا کرده است.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: الگو‌های پیش یابی نشان می‌دهد که فردا سرعت وزش باد در نواحی شمال استان کاهش می‌یابد، اما مجدد از روز شنبه هفته آینده بر شدت وزش این باد‌ها افزوده می‌شود.

وی در ادامه به دامنه فعالیت زمانی باد‌های ۱۲۰ روزه در سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: باد‌های ۱۲۰ روزه همه ساله از نیمه اردیبهشت آغاز و تا اوایل مهرماه ادامه می‌یابد. در این مدت به سبب شدت وزش باد، گاهی غلظت ذرات معلق در هوا به بیش از ۵۰ تا ۱۰۰ برابر حد مجاز می‌رسد. برای نمونه امسال غلظت این ذرات تا ۳۸ برابر حد مجاز نیز افزایش یافته است.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: اداره کل هواشناسی استان به واسطه وزش باد‌های ۱۲۰ از ابتدای امسال تا کنون چندین اخطاریه و اطلاعیه جوی صادره کرده که آخرین اخطاریه ۱۴ مرداد با توجه به تشدید سرعت وزش باد‌های ۱۲۰ روزه صادر شد.

منبع: تابناک
نام:
ایمیل:
* نظر: