جمعه ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 April 26
کد خبر: ۲۱۲۳۶۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۷
سوک بررسی می کند
این روند در طی دو ماه گذشته با شتاب بیشتری توسط پیمانکاران دنبال می شود و عملا اگر نگوییم که ساخت و سازهای عمرانی در استان تعطیل شده اما چیزی از تعطیلی هم کم ندارد که پیشرفت فیزیکی بسیار ضعیف این پروژه ها خود گواه بر این موضوع است.
به گزارش سوک، اگر چه ماده 48 در یک پروژه عمرانی از طرف پیمانکار به کارفرما برای خاتمه پیمان پیش بینی شده اما از دو ماه گذشته این روند شکل جدید و البته حادتری را به خود گرفته است.

بر اساس این گزارش، تجارب گذشته نشان داده پروژهایی که با این ماده خاتمه یافته اند، عمدتا پروژه هایی بوده اند که کارفرمایان و دستگاه های اجرایی، در تهیه و تامین ابزارهای مهم اجرایی پروژه ، من جمله نقشه ها و مشخصات فنی، استحصال اراضی و مهمتر از اینها تامین منابع مالی، برنامه ریزی صحیح و دقیق ننموده اند و لاجرم در مقاطع میانی پروژه ، پیمانکار را دچار مشکل کرده و با استناد به این ماده و تحت عنوان مصلحت پروژه یا به علل دیگر، نسبت به خاتمه پیمان اقدام نموده و به استناد ابلاغ ماده 48 شرایط عمومی پیمان، حق و حقوقی به پیمانکار با توجه به صورت وضعیت اجرای پروژه پرداخت می کنند.

شرایطی که اکنون سبب شده که پیمانکاران به دنبال اجرای ماده 48 باشند این است که معتقدند با توجه به گرانی های وسیع در متریال ساخت و ساز از یک طرف و عدم تخصیص های به موقع و طلبی های فراوان، امکان اجرای پروژه های عمرانی برای آنها وجود ندارد و در نتیجه با رهاسازی پروژه، دست مدیران دستگاه های اجرایی را در حنا قرار می دهند.

این روند در طی دو ماه گذشته با شتاب بیشتری توسط پیمانکاران دنبال شده و اگر نگوییم که ساخت و سازهای عمرانی در استان تعطیل شده اما چیزی از تعطیلی هم کم ندارد که پیشرفت فیزیکی بسیار ضعیف این پروژه ها خود گواه بر این موضوع است.

همین چند روز پیش بود که یکی از مدیران اقتصادی استان بوشهر از کاهش 50 درصدی اعتبارات سال جاری استان و جذب 47 درصد اعتبارات تملک دارایی سال 96 خبر داده بود که نشان می‌دهد شرایط پرداخت ها به پیمانکاران در خوشبین ترین حالت نباید بیشتر از 50 درصد از حجم پیمان هایشان باشد.

این وضعیت نشان می دهد که حال پروژه های عمرانی استان در این گرمای طاقت فرسا خوب نیست و  با توجه به این که دولت اقدام به تمدید جذب اعتبارات تا شهریورماه کرده است، نیاز است که مدیران دستگاه های اجرایی در وزارت خانه ها و سازمان های متبوعشان در پایتخت چادر بزنند و تا اعتباری جذب نکرده اند میدان را خالی نکنند هر چند نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی نیز باید آستین ها را بالا بزنند و برای جذب بیشتر اعتبارات کمک حال مدیران دستگاه های اجرایی شوند.

البته مجموعه دستگاه های اجرایی نیز باید دقت بیشتری در تایید صلاحیت فنی پیمانکاران انجام دهند تا این گونه نشود که فردی که معمولا با قیمت های پایین برنده مناقصات پروژه های عمرانی می شود بتواند پروژه ای را در دست بگیرد و با علم به این که نمی تواند آن پروژه را در موعد مقرر تحویل دهد وسط کار آن را رها کند تا اجرای ماده 48 برای خاتمه پیمان به عنوان سهل الوصول ترین راه انتخاب شود.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
رضاعلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
0
0
خواجه در بند نقش ایوان نقش ایوان است.
نام:
ایمیل:
* نظر: