جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 April 19
کد خبر: ۲۱۳۵۴۹
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۲:۵۷
سوک بررسی می کند
یک درگیری منجر به زد و خورد فیزیکی در ساعت 30 دقیقه بامداد روز چهارشنبه این هفته در بندر دیر بر اساس آن چه که با نقل و قول از بیانیه های طرفین دعوا در روزهای آخر این هفته وارد فضای رسانه ای استان شده حکایت از ایجاد تنش در طبقات فرهیخته جامعه می‌دهد.
به گزارش سوک، یک درگیری منجر به زد و خورد فیزیکی در ساعت 30 دقیقه بامداد روز چهارشنبه این هفته در بندر دیر بر اساس آن چه که با نقل و قول از بیانیه های طرفین دعوا در روزهای آخر این هفته وارد فضای رسانه ای استان شده حکایت از ایجاد تنش در طبقات فرهیخته جامعه می‌دهد.

پزشکی که سال های جوانی خود را متمرکز بر درس و مشق کرده تا بتواند به مردم خدمت کند و فردی دیگر که اقتدار و جایگاه کنونی اش را از مردم دریافت کرده تا به واسطه نفوذ اجتماعی اش بتواند زبان گویا آنها برای رفع مشکلات شهرش شود.

این درگیری پس از آن روی داده که  وقتی خانمی از اعضاء شورای شهر دیر در جنوب استان بوشهر پس از این که از طریق نسخه خوان یک داروخانه متوجه شده که داروی تجویز شده برای خواهرش با بیماریش تطابقی ندارد به پزشک معالج مرکز خدمات جامع سلامت حضرت مهدی (عج) بندر دیر معترض شده و کار به خشونت فیزیکی کشیده است.

نکته حائز اهمیت این است که در این شرایط، هر فرد و مجموعه حقیقی و حقوقی و حتی سایت های خبری و شبکه های مجازی به خود اجازه می دهند که با یک قضاوت ناعادلانه و بدون استنادات قانونی یک نفر از این دو شخصیت فرهیخته را متهم کرده و در جایگاه قاضی صدور جکم کنند.

البته جامعه انتظار دارد که این چنین اتفاقاتی حداقل در این سطح اتفاق نیافتد. اگر عضو محترم شورای شهر نسبت به نوع درمان یک پزشک معترض است طبیعی است که ساختارهایی مانند سازمان نظام پزشکی و دایره رسیدگی به تخلفات پزشکی این سازمان می تواند به عنوان اولین مرجع برای رسیدگی به حقوق مردم در این بخش جوابگو باشد ضمن این که مراجع قضایی نیز صلاحیت رسیدگی به این نوع دعاوی نیز دارند.

نکته دیگر این که با همه احترامی که مردم به پزشکان قائل هستند نباید شرایط به سمتی پیش رود که بر فرض مثال یک پزشک از بالا به دیگران نگاه کرده و دچار فخرفروشی شود چرا که آن دورانی که برخی از پزشکان مردم را رعیت فرض می کردند و هر نوعی که دوست داشتند به مردم بی حرمتی می کردند گذشته است.

این پایگاه خبری تحلیلی در جایگاهی قرار ندارد که بخواهد در این خصوص قضاوت کند اما آسیب شناسی این نوع رفتارها را وظیفه رسانه ها و سیستم هایی می داند که چرایی ایجاد یک نزاع فیزیکی را در این سطح تحلیل و بررسی کنند.

این که آیا پزشک معالج این مرکز جامع خارج از میزان تعریف شده از حضور در محیط کار ناچار به حضور در شیفت های شبانه است که آستانه صبرش لبریز و نتوانسته ارباب رجوعش را متقاعد کند؟ یا این خانم دکتر به اندازه کافی دارای صعه صدر و حس مسئولیت پذیری بوده و در شرایط استاندار و متناسب با میزان شیفت کاریش قرار داشته اما نماینده مردم در شورای شهر به دلیل فشار کاری فراوان نتوانسته است بر خود مسلط باشد و در ایجاد درگیری سهمی داشته است و خیلی آیاها و اماهای دیگر؟

در این شرایط اوضاع بیانیه ها و مصاحبه ها نیز داغ بوده است به گونه ای که رییس شورای اسلامی شهر دیر در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد که حبیبه فخرایی عضو این شورا که به اتفاق خواهر بیمارش به مرکز بهداشت درمان این شهر مراجعه کرده بود پس از مشاجره لفظی با پزشک همدیگر را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

احمد آخوندی رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر کتک کاری طاهره حاجیان پزشک این مرکز توسط بیمار و عضو شورا را تایید کرده و از شکایت به مراجع قضایی خبر داده است.

حبیبه فخرایی عضو شورای شهر دیر نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد، هیچ پزشکی نباید به حکم پزشک بودن به افراد پایین تر از خود توهین کند.

وی با انتشار این بیانیه اعلام کرده که یک پزشک به شورا ،مسولین و مردم فهیم دیّر توهین کرده و برخورد فیزیکی و اهانت آمیزی با بیمارش داشته است.

در این بیانیه قیده شده : بر خود لازم می دانم جهت تنویر افکار عمومی مطالب ذیل را در خصوص ماجرای برخورد، گفتار و رفتار دون شأن و منزلت والای پزشکی فردی که متاسفانه از علم و اخلاق و ارزش های مقدس پزشکی و طبابت فقط نام و نشان آنرا کسب نموده و از مسؤلیت خطیر و معرفت عمیق آن صرفا مدرک آنرا دریافت نموده و با سواستفاده از روند و فرایندی که مدرک تحصیلی بر اصول اخلاقی و نهادهای رفتاری و گفتاری و سلامت فکری ارجحیت داشته جایگاه پزشکی را غصب نموده و در موقعیت پزشک درمانگاه دیّر قرار گرفته است به استحضار همگان برسانم .

متاسفانه برخی نهادها و مراکز خبری که وظیفه ذاتی و قانونی آنان اطلاع رسانی، شفاف سازی و واقع گویی می باشد بدون توجه به مسؤلیت اخلاقی و قانونی خویش مغرضانه و عامدانه اقدام به نشر اکاذیب و تحریف واقعیت نموده که البته باید پاسخگو باشند و پزشک مذبور نیز با سواستفاده از همین فضا سازی رسانه ای در مصاحبه ای با خبرنگار دانش آبدان ضمن توجیه و تحریف موضوع و فخرفروشی و منت گذاری بر شهروندان دیّری آشکارا مردم دیّر را به لحاظ گویش و گفتار محلی مورد تمسخر و استهزا قرار داده است این در حالیست که تاکنون ایشان چندین بار در موقعیت پزشکی درمانگاه با بیماران این شهر برخورد ناشایست و اهانت آمیز داشته است که مسولین شبکه بهداشت نیز بر آن اذعان دارند و بنده بر حسب وظیفه و رسالت اجتماعی خویش صرف نظر از حقوق شخصی پیگیر موضوع و مدافع حقوق همشهریانم می باشم.

در کنار رسیدگی مقامات قضایی شهرستان دیر به این پرونده، خبر می رسد که رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر خواستار بررسی موضوع تا روشن شدن تمامی ابعاد قضیه شده و کمیته ای به ریاست یکی از اساتید معتمد علوم پزشکی متشکل از مدیریت حراست، بازرسی، نظارت بر درمان و امور حقوقی این دانشگاه تشکیل داده است.
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۱۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
0
1
کلا شورا ها باید تعطیل شوند.هیچ سودی برای مردم و کشور ندارند
ناشناس
|
-
|
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
0
1
با احترام
پایگاه خبری سوک شما در ابتدای گزارش بر دیگر رسانه ها خرده گرفته ای حال در ادامه گزارشت بیانیه کامل عضو خاطی شورای شهر دیر به چاپ رسانده ای این است بی طرفی از دیدشما؟
لازم است به عرض برسانم پزشک مورد نظرجوان ، کم تجربه ، ودر حال کسب تحربه می باشد واحتمال خطای پزشکی در هر نسخه ای وجود دارد مثل دیگر مشاغل ،وهمه می دانیم شیفت شب بسیار فشار بر پزشکان محترم درمانگاه ها وارد می شود بنابراین ما هم می بایست به پزشک کمک کنیم نه این که نصف شب صرفأ به خاطر تب خال معمولی (نه یک بیمار اورژانسی )با پزشک درگیر شویم .خانم فخرایی نماینده مردم یک شهرستان هست آیا راه قانونی شکایت از پزشک نمی دانست که چنین خطایی از طرف مردم شریف دیر مرتکب شد وحال مدعی احقاق حقوق آنان نیز هست. آیا جایگاه شورا این هست جناب آقای هاشم زاده
ابن رسول
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
0
1
اصل و ریش این اتفاقات فخر فروشی هست و بس . در این ایام که فقرا بی پولتر و پولدارها قلدرتر شدن به غیر از این اتفاق نمیشه .بنظر من این اتفاق میشه یک دعوا زنانه نامید تا آن به مسائل سیاسی ربط داد.
شهروند
|
-
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
0
0
سلام بر همه، ببخشید قصدم توهین یا طرفداری نسبت به هیچکس نیست ولی خدا شاهده بیماران به جای ارباب رجوع شدند نوکرالرجوع و بجای اینکه احترامشون نگه دارن بعضی از پزشکان اونا را موجوداتی ضعیف ، نحیف و حقیر محسوب می کنند. خواهشمندم که به بیماران بها بدید چون نیاز درمانی و بخصوص عاطفی دارند.ممنون
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
0
0
سلام.عضو شورای شهر چرا از مردم دیر مایه میزارن و اونهارو درگیر برخورد زشت خودشون میکنند،خانم دکتر خودشونم اهل همین آب و خاک هست و دلیلی نداره بخوان مورد تمسخر قرار بدن گویش خودشونو که خانم فخرایی فقققط روی همین مساله مانور میدن،
بي طرف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
0
0
چند وقت پيش يكي إز قضات در بيمارستان نورآباد پزشكي را زد كه كار به جاهاي بالا كشيده شد.
متاسفانه عموم ما يا حقمون رو كم ميبينيم يا بيشتر ميبينيم.به نظر مياد اين خانوم شورا باتوجه به بيانيه اي كه دادن (حقوق مردم دير) كمي إز بالا به فرد نگاه كرده.
خوب خواهر من شما حرف داروخونه رو قبول كردي و حكم اشتباه براي دكتر صادر كردي؟اول مطمئن ميشدي و بعد قانوني برخورد ميكردي.
ناشناس
|
Germany
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
0
0
پایگاه خبری سوک کاملا مشخص هست بیطرف نیستی کسی رو که شما دارید بی سواد خطاب میکنی در کنکور سراسری رتبه ۵۴ کشوری رو داشته آن هم بدون سهمیه کلاس کنکور و .... دوم اینکه ایشون بومی شهرستان هستن و خود نیز گویش محلی دارند چطور ممکنه لهجه ی خودشونو مسخره کنن خانم فخرایی با دامن زدن به این موضوع فقط فهم مردم رو زیر سوال برده و در پی توجیه کار زشت و ناپسند خودشون هستن در سخنان خانم فخرایی همه ی خانواده شون از دکتر کتک میخورن احتمالا خانم دکتر در مدرسه ی شائولین مدرک گرفته
مدیر پایگاه سوک: با تشکر از شما کاربر محترم. در هیچ جای این یادداشت توهینی به مقام بزرگ پزشکان نشده و مطلقا از لفظ بی سوادی نیز استفاده نشده است. پیشنهاد می کنیم برای مرتبه دوم اما با دقت این یادداشت را مطالعه بفرمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
0
0
هنوز اثرات شوكه كننده داستان آن خانم در شوراى شهر بابل رفع نشده بود كه چشممان به حماسه آفرينى نماينده خانم شوراى شهر دَيِر روشن شد . خانمى كه به خونخواهى (؟!! ) خواهر بيمارش قيام كرده و حق پزشك اورژانس را آنطور كه شايد و بايد كف دستش گذاشته و بنا به گفته خود حق تمامى مردم شريف دير را نيز از پزشك ديو صفت و خطرناكى كه چندين فقره پرونده مجرميت و محكوميت داشته گرفته است !
از آنجا كه در مورد بحث خطاهاى پزشكى ، بنا به عادت مالوف اصحاب رسانه و حتى وزارت فخيمه بهداشت ، حرف پزشك مسموع و مقبول نبوده و روال معمول و سنت حسنه مسئولين در بررسى خطاى پزشكى مانند آنچه در جريان بخيه خمينى شهر يا بيمارستان يزد ديديم ، " كشيدن قبل از شمردن ! " است ، ما نيز به احترام بزرگان فن و بر مبناى همين سنت ، بدون توجه به فايل صوتى آن خانم پزشك و صرفا با پذيرش و قبول صد در صد اظهارات نماينده محترمه شورا ، ماجرا را بازبينى مى كنيم :

يك پزشك بيسواد كه تمام مراجعين در بازگشت از داخل درمانگاه از رفتار وى شاكى هستند و در حال خروج از درب به وى بد و بيراه مى گويند ( خانم نماينده شورا در مدخل درمانگاه در آن ساعت شب پياده ايستاده اند و به حرفهاى مردم گوش ميدهند !) بيمارى را ويزيت كرده و نسخه اى نوشته كه نسخه پيچ داروخانه آنرا مغاير با نياز بيمار تشخيص داده( ! ) . بيمار مجددا به پزشك مراجعه كرده و آن پزشك كه اتفاقا نه تنها بيسواد ، كه بداخلاق و روانى هم بوده است ، بيمار را به باد ناسزا مى گيرد و بعد سركار خانم نماينده شورا ( خواهر بيمار ) مودبانه به سراغ پزشك رفته و سمت خود را به عنوان نماينده شورا ( بسيار مودبانه ) اعلام مى كنند كه پزشك مذكور اين بار خانم نماينده و خواهرش و ساير همراهان را يك جا به باد ناسزا گرفته و بعد با پرتاب ميز به سمت مراجعين مودب ، بروسلى وار حمله ور شده و بسيار وحشيانه ضرباتى را با دنده هاى خود به مشت و لگد خانم نماينده و ساير همراهان وارد مي سازد و ... و صد البته شهود هم مانند بنده به صدق گفتار و رفتار خانم نماينده گواهى خواهند داد .
اما
اگر خانم نماينده مودب ، مردم دار و خدمتگزار شورا به چند سوال بنده پاسخ دهند ، واقعا جاى بسى منت و تشكر است :

١- هر بحث و مشكلي كه بين خواهر شما به عنوان بيمار و آن همه مراجعين شاكى با آن پزشك پيش آمده ، تا قبل از مداخله شما منجر به برخورد فيزيكى نشده است ! آيا ظرفيت شما به عنوان يك نفر منتخب مردم و فرد نخبه و عضو شورا از آن همه مردم عامى شاكي كمتر بوده كه در گيري فيزيكي بعد از مداخله شما رخ داده ؟!
٢- قانون براى پزشك براى دفاع از خود در محل كار حق "حمل" و "استفاده" از وسايل دفاع شخصى مانند شوكر و اسپرى اشك آور را قائل گرديده . پزشكى كه نياز به تهيه اين وسايل نديده است مسلما پيشبينى و انتظار چنين برخوردى را از جانب بيمار يا همراه نداشته و قاعدتا خود نيز نمى توانسته شخصى پرخاشگر باشد . اين پرونده هاى متعدد در كلانترى در مورد ايشان چگونه تشكيل شده و از كى تا به حال مردم براى شكايات پزشكى به كلانترى محل مراجعه مى نمايند ؟!
٣- مراجعه شما به اتاق پزشك بعد از خاتمه درگيرى لفظى بيمار با پزشك و معرفى خود به عنوان عضو شورا ، آيا به غير از تهديد ، توجيه ديگرى دارد يا براى استفاده از اين حق قانونى (؟! ) كه پزشكان ملزم و موظف به ويزيت بيماران وابسته به اعضاى شوراها به نحو خاص و ويژه مى باشند صورت پذيرفته است ؟!
٤- آيا شما با نحوه برخورد قانونى با يك پزشك متخلف يا هر كارگزار دولت كه در حين انجام وظيفه در پست خود مى باشد آشنايي داريد و اگر نداريد چه چيز باعث شده كه خود را محق به ورود به شوراى شهر بدانيد ؟!

٥- طبق قانون و عرف ، پزشك ملزم و موظف به برخورد حرفه اى صحيح با بيمار ، حتى در صورت برخورد توهين آميز بيمار دارد . اما سركار عليه در نقش "خواهر بيمار" و يا "مادر فولاد زره" هيچگونه حقى براى ورود نداشته ايد . آيا مداخله شما در موضوع ويزيت بيمار غير اورژانس كه به خاطر تب خال آنهم در آن ساعت شب به پزشك مراجعه نموده و در معرض هيچگونه خطر جانى يا عارضه خاصى نبوده ، از نظر خودتان كمترين وجاهت اخلاقى ، عقلى و قانونى دارد يا خير ؟!

پى نوشت : اظهارات مشاور رييس دانشگاه علوم پزشكى بوشهر و رييس دبيرخانه هيات امناى آن دانشگاه ، بنده را به ياد داستان آن كودك بى پناه انداخت كه در يكى از شهرهاى مشهور ( از آوردن نام شهر معذورم ! ) مورد تعقيب فردى كودك آزار قرار گرفته بود و شروع به داد و فرياد و كمك خواهى نمود . مرد كودك آزار با لبخندى مليح به كودك گفت : " اينجا اگر هم كسى براى كمك بيايد ، به كمك من خواهد آمد نه تو ! "

٢٤ شهريور ٩٧ - دكتر مازيار ستارى
عضو هيات مديره انجمن پزشكان عمومى اصفهان
بانو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
0
0
با احترام
ما در جایگاه قاضی نیستیم که دیگران را قضاوت کنیم.اما آنچه در گزارش ها خوانده آیم نشان از این دارد که فرهنگ گفتگو جای خود را به فرهنگ پرخاش داده . عضو محترم شورای شهر نماینده یک شهرستان هستند . و مطمئنا مراحل قانونی رسیدگی به یک اشتباه پزشکی را بهتر از همه ما میدانند. هر چقدر پزشک اشتباه تجویز کرده باشند دلیل محکمی نیست که به پزشک حمله کرده و او را با مشت و لگدایشان را متوجه تجویز اشتباه (به گفته خود مریض )خود نمود.
بانو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
0
0
با احترام
ما در جایگاه قاضی نیستیم که دیگران را قضاوت کنیم.اما آنچه در گزارش ها خوانده آیم نشان از این دارد که فرهنگ گفتگو جای خود را به فرهنگ پرخاش داده . عضو محترم شورای شهر نماینده یک شهرستان هستند . و مطمئنا مراحل قانونی رسیدگی به یک اشتباه پزشکی را بهتر از همه ما میدانند. هر چقدر پزشک اشتباه تجویز کرده باشند دلیل محکمی نیست که به پزشک حمله کرده و او را با مشت و لگدایشان را متوجه تجویز اشتباه (به گفته خود مریض )خود نمود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
0
0
سوک تو خودتو ناراحت نکن
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
0
0
خود خانم فخرايي هم دكتر و هيات علمي دانشگاه آزاد دير هستند و گفته ميشود در آينده نزديك با توجه به سوابق علمي و اجرايي ايشان در دانشگاه آزاد مي توانند يكي از گزينه هاي رياست دانشگاه آزاد دير باشند شايد يك لحظه حال خودشونم خوب نبوده شوكه شدند و يك واكنش غريضي انجام داده باشند به هر حال ايشان هم انسانند بهتره ايشان از پزشك مربوطه عذرخواهي كرده و مساله ختم بخير شود.
امیر حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵
0
0
با سلام .حتی به قول خانم فخرایی اگر پزشک فخر فروشی کرده عضو شورای شهر به خود اجازه دهد که با مشت و لگد به جان پزشکی که شبانه روز در خدمت بیماران است بیافتد متا سفانه حتی در مصاحبه که از خانم فخرایی فایل صوتی هست پزشک را روانی خطاب میکند آیا علوم پزشکی اینقدر بی در و پیکر است که به قول ایشان پزشک روانی استخدام نموده است متاسفانه باب شده اغلب اعضاء شورا تا جایی می رسند که حرفشان خریدار ندارد مثل خانم فخرایی سریع اعلام میکنند بنده عضو شورای شهر هستم عضو شورای شهر که حالا مدعی دفاع از حقوق شهروندان شده ای قبلا به قول خودت این پزشک پرونده داشته کجا بودید که حالا که مسئله خواهر تان پیش آمده یاد دفاع از حقوق شهروندان افتادید یا شما که به حرف یک تحویلدار داروخانه بیشتر از یک پزشک اعتماد داشتید چرا نسخه را بر نداشتید بروید شکایت کنید یا به علوم پزشکی گزارش کنید وقتی استدلال دکتر را بر خلاف نظر خود دیدید و فرقی بین یک مریض عادی با شما که به قول خودتان شورای شهر ی هستید نگذاشت به شما برخورد ه شروع به رخ کشیدن قدرتتان وتهدید و نهایت خانوادگی به ضرب وجرح بنده خدا پرداختید این قدرت که شما از آن دم میزنید توسط پیرزنی و پیرمردی که قبل انتخابات با انواع وعده های که دادید برای خدمت به مردم ایجاد شده باید برای رفاه حال شهروندان قرار گیرد نه قدرت نمایی شخصی قبل از این اتفاقات که اطلاع داشتید که پزشک مشکل دارد چرا ورود نکردید تا قضیه مشکل خواهرتان پیش آمد و شما که فردی تحصیلکرده باسواد چرا نظر دکتر را نپذیرفته و نظر یک تحویلدار داروخانه که از قضا دکتر داروساز هم نبوده قبول نمودید چرا در مصاحبه تان مظلوم نمایی نمودید ودر حالیکه که هم خودتان و خواهر گرامیتان دستی بر ورزش و شو دارید آنهم سه نفری درحضور برادرتان از یک خانم دکترنحیف و لاغر کتک به آن شدت که عنوان میکنید خورده اید چرا به شعور مخاطب توهین میکنید با کدام عقل سلیم ودونفر ووشوکار ودونفر همراه آنهم یکی مرد از یک فرد عادی اینهمه کتک کاری بشوند که عنوان میکنید با این وجود حتی فرض را بر این بگذاریم که همه این چیزها که شما گفتید بر فرض محال واقعیت داشته باشد دلیل میشود که خانوادگی بریزید و دکتر مرکز که تنها کشیک شب مرکز هست به حد کشت کتک بزنید انواع واقسام فنون رزمی پیاده کنید وانواع فحشها به خودش و خانواده اش نسبت دهید شما به قانون وارد هستید و خودتان کارمند هستید طبق کانال اینستاگرامیتان استاد دانشگاه .آیا نمی دانید که توهین به کارمند دولت سه تا شش ماه حبس وشلاق و جریمه نقدی دارد که فقط توهین شما که از توهین گذشته و ضرب وشتم هم اضافه نمودید حالا با مظلوم نمایی میخواهید از مجازات رها شوید یاد حق وحقوق مردم شهر افتادید.
نام:
ایمیل:
* نظر: