جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 24
کد خبر: ۲۱۴۲۶۳
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۷
بر اساس واقعیت های میدانی
در حالی که پروژه ها و طرح های مهم کشور یکی پس از دیگری به علت کمبود اعتبار تعطیل می شوند ساخت پروژه ای که مشکل چندین منطقه را حل خواهد کرد نباید به بهانه نبود اعتبار و کمبود نقدینگی درجا بزند چرا که مردم به وعده های دولتمردان دل خوش کرده اند و آرزوی تحقق وعده ها را در سر می پرورانند .
به گزارش سوک، عملیات اجرایی سد مخزنی خاییز شهرستان تنگستان در استان بوشهر که خرداد ماه امسال با تلاش شبانه روزی و بی وقفه سید کمال الدین شهریاری نماینده مردم دشتی و تنگستان درمجلس شورای اسلامی و با حضور رضا اردکانیان رسما وزیر نیرو آغاز شده بود متاسفانه، عملا"سه هفته است تعطیل و متوقف و بیش از 50 کارگر شاغل در این پروژه بیکار و حتی 5 ماه است که حقوق و عیدی نیز دریافت نکرده اند.

پروژه سد خاییز تنگستان که از مصوبات استانی دولت در سال 93 می باشد با پیش بینی اعتبار 670 میلیارد ریال و از محل اعتبارات استانی کمک های سازمان برنامه و بودجه در 10 کیلومتری اهرم بروی رودخانه شیرین درحال ساخت بود که به دلیل کمبود اعتبار متوقف و تعطیل شد تا آرزوی 50 ساله مردم و کشاورزان تنگستان رنگ ببازد.

از ابتدای سال 96 تنها 40 میلیارد ریال اعتبار اولیه برای این سد مصوب و پیمانکار معتقد است بیشتر از این رقم و از هزینه خودش کار کرده و با بودجه قطره چکانی این سد همانند سد باهوش فرجام خوبی نخواهد داشت و مسولان محلی و استانی باید تلاش کنند از تمام ظرفیت ها ردیف های بودجه برای تکمیل این پروژه شاخص، استفاده لازم ببرند تا در زمان پیش بینی شده به بهره‌برداری برسد.

به گفته پیمانکار اگر سالانه 100میلیارد ریال بودجه به این پروژه تخصیص یابد در نهایت در یک بازه زمانی 5ساله تکمیل و به بهره برداری می رسد که این امر مستلزم همت و تلاش مسولان محلی و استانی در کنار مجموعه وزارت نیرو است.

آن چه که به نظر می رسد با توجه به روند تخصیص بودجه کشور ادامه کار سد خاییز تنگستان با چالش ها موانع اعتباری زیادی روبه رو کرده و برای حل موضوع مسولان استان و شهرستان باید به فکر تدبیر و راه حل اساسی برای جلو گیری تعطیلی مکرر سد خاییز"باشند.

در حالی که پروژه ها و طرح های مهم کشور یکی پس از دیگری به علت کمبود اعتبار تعطیل می شوند ساخت پروژه ای که مشکل چندین منطقه را حل خواهد کرد نباید به بهانه نبود اعتبار و کمبود نقدینگی درجا بزند چرا که مردم به وعده های دولتمردان دل خوش کرده اند و آرزوی تحقق وعده ها را در سر می پرورانند .

نگارنده برای شتاب در تسریع پروژه سد مخزنی خاییز چندین پیشنهاد راهکار برای مسولان محلی و استانی به خصوص نماینده مجلس ارائه باشد که امیدوارم مورد توجه قرار گیرد.

الف) برای جبران و کمبود بودجه این سد باید از اعتبارات متمرکز وزارت نیرو، آب و خاک صندوق توسعه ملی،اعتبارات مرزی سهم شهرستان نهایت بهره برده شود.

ب) دعوت از ریس و اعضای کمیسیون برنامه و بودحه مجلس به تنگستان

ج) تغییر پیمانکار سد و واگذاری آن به قرارگاه خاتم الانبیا

شهرستان تنگستان با 800 هزار اصله نخل مقام دوم تولید خرمای استان بوشهر داراست و خرمای کبکاب آن ثبت جهانی شده است.

این شهرستان دارای دو سد در حال مطالعه و در حال اجرای باهوش و خاییز می باشد که روند کند ساخت این طرح ها همواره موجب نارضایتی مردم و کشاورزان تنگستان بوده است.

برای احداث و تکمیل سد خاییز،700 میلبارد ریال بودجه استانی و ملی و برای احداث سد باهوش نیز 2000 میلیارد ریال بودجه ملی نیاز است.

یادداشت: محسن قاسمی زاده ، فعال رسانه و عضو شورای اسلامی شهر اهرم مرکز شهرستان تنگستان
نام:
ایمیل:
* نظر: