جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 24
کد خبر: ۲۱۴۳۸۸
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۳
سوک برسی می کند
نکته اساسی این است که هر نوع تعرفه ای اگر قرار است از طرف دستگاه های حاکمیتی یا تحت نظارت حاکمیت از مردم اخذ شود باید به شکل رسمی به این نوع دفاتر خدماتی اعلام و در راستای احترام به ارباب رجوع در معرض دید عمومی گذاشته شود.
به گزارش سوک، این روزها کافی است تا گذرتان به دفاتر خدماتی پلیس + 10 در سطح شهرهای استان بوشهر بیافتد، سیل مردمی می بینید که برای اخذ گذرنامه یا تمدید آن به این دفاتر مراجعه می کنند که هدف بیشتر آنها اخذ ویزا برای سفر معنوی به کربلای معلی در ایام منتهی به اربعین حسینی است.

نکته قابل توجه هزینه هایی است که از مراجعین بدون هیچ توضیحی اخذ می شود و مردم  چون فکر می کنند گرفتن هر وجهی در زیرمجموعه یک ساختار دولتی کاملا قانونی است، چندان در این زمینه حرفی نمی زنند.

البته معدود نفراتی نیز گاهی سوالاتی پس از پرداخت هزینه ها می کنند که توضیحاتی هر چند ناقص به آنها داده می شود اما کامل نیست.

اگر بخواهید تاریخ گذرنامه خود را تمدید و در واقع تعویض کنید، باید 100 هزارتومان در یک فیش برای خزانه ، سه هزار و 750 تومان عوارض شهرداری، 36 هزار و 890 تومان به عنوان خدمت گذرنامه و مبلغ 5 هزار و 400 تومان برای یک فرم و عکسی که بدون روتوش از شما می گیرند پرداخت کنید.

جدا از این که در دفاتری که به رویت خبرنگار سایت سوک رسیده هیچ گونه نامه ای در خصوص این تعرفه ها در دید عمومی قرار گذاشته نشده ، کارکنان این دفاتر برای همان 5400 تومان عکس که حتی به شما یک قطعه هم نمی دهند و صرفا برای اسکن مدارک است، هیچ پاسخ قانع کننده ای ندارند و حتی اگر از آنها بخواهید تا نامه‌ای به شما نشان دهند که این مبلغ باید دریافت شود از آن استنکاف می کنند.

وقتی در خصوص چرایی پرداخت این مبلغ از مدیران یکی از این دفاتر در بوشهر پرس و جو کردیم اعلام کردند که  دریافت این مبلغ از طریق معاونت فناوری اطلاعات و ارتباطات ( فاوا) نیروی انتظامی استان بوشهر اعلام شده است.

نکته اساسی این است که هر نوع تعرفه ای اگر قرار است از طرف دستگاه های حاکمیتی یا تحت نظارت حاکمیت از مردم اخذ شود باید به شکل رسمی به این نوع دفاتر خدماتی اعلام و در راستای احترام به ارباب رجوع در معرض دید عمومی گذاشته شود.

البته طبق اطلاعیه موجود در درگاه خدمات الکتونیک انتظامی مبلغ ۳۷,۵۰۰ ریال + ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال بابت تعویض عادی گذرنامه و ۳۶۹,۸۰۰ ریال (با احتساب هزینه پستی) برای گذرنامه‌های مفقودی از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان موجود در دفاتر دریافت می‌شود در حالی که این دفاتر در بوشهر برای تعویض عادی گذرنامه در کنار سایر هزینه های قانونی ،مبلغ ۳۶۹,۸۰۰ ریال نیز که مربوط به گذرنامه های مفقودی است از مراجعین دریافت می کنند که براساس اطلاعیه موجود در درگاه خدمات الکترونیک انتظامی اخذ این مبلغ صحیح نیست.

در تلاش هستیم برای شفاف سازی موضع از طریق معاونت فناوری اطلاعات و ارتباطات( فاوا) نیروی انتظامی استان بوشهر پیگیری های لازم انجام شود.
نام:
ایمیل:
* نظر: