يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - 2019 August 18
کد خبر: ۲۱۴۶۲۲
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۷
ایرج صغیری، نویسنده و کارگردان تئاتر پیشکسوت و بازیگر نقش ابوذر در تئاتر ابوذر که در سال ۵۲ در حسینه ارشاد اجرا شد، از کتاب‌های جدید خود خبر داد.

به گزارش سوک،ایرج صغیری، بازیگر، کارگردان و نمایشنامه‌نویس پیشکسوت  گفت: مجموعه نمایشنامه «خالو نکیسا» من که در دهه ۶۰ منتشر شده بود، به زودی با ویرایش جدید از سوی انتشارات افراز در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.

وی افزود: کار دیگرم با انتشارات افراز نمایشنامه «شب شولای عبدالرحمن» است که نشر افراز این کتاب را نیز تا پایان امسال منتشر می‌کند. در این نمایشنامه با یک نگاهی تازه شب شهادت امیرالمومنین امام علی(ع) روایت می‌شود.

صغیری ادامه داد: هم‌اکنون نیز مشغول نگارش مراحل پایانی پژوهشی هستم که نام آن را «انگلیسی‌ها در چشم بوشهری‌ها» خواهم گذاشت. انگلیسی‌ها سال‌های سال در بوشهر یک کنسولگری مهم و پرکاری داشته و از طریق آن در این منطقه اعمال سیاست می‌کردند و اتفاقاتی تاریخی را موجب شدند. مردم بوشهر درباره آنها باورهای عجیب و جالبی داشتند که بعضا به افسانه نزدیک می‌شود. در این کتاب دیدگاه‌های فرهنگ عامه‌ای بوشهری‌ها به انگلیسی‌ها نیز گردآوری شده است.

این نمایشنامه‌نویس همچنین درباره دیگر کتاب در دست انتشار خود نیز اشاره کرد: پژوهشی دیگر نیز درباره ام کلثوم، هنرمند سرشناس مصری انجام داده‌ام. او هنرمند عجیبی بود و حوادث جذابی در زندگی‌اش رخ داد. در این کتاب ۲۰ ترانه‌اش را ترجمه کرده و همچنین به طور مفصل درباره هنر او و آثار نوشته‌ام.

ایرج صغیری، بازیگر نقش ابوذر در تئاتری به همین نام است که در سال‌های ۱۳۴۹ و ۱۳۵۱ در مشهد و حسینیه ارشاد تهران به درخواست دکتر علی شریعتی و با کارگردانی داریوش ارجمند به روی صحنه رفت. «محپلنگ» از دیگر کتاب‌های منتشر شده

نمایشنامه «قلندر خانه» صغیری که در سال ۱۳۹۰ در نشر قطره منتشر شده بود، در بیستمین دوره جایزه کتاب فصل جمهوری اسلامی ایران به عنوان اثر شایسته تقدیر شناخته شد. این نمایشنامه در سال ۱۳۵۲ نوشته شد و برای نخستین بار در سال ۱۳۵۴ در جشن هنر شیراز به روی رفت و به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد، قرار بود این نمایش برای اجرا به ۱۶ کشور خارجی برود، اما شخص محمدرضا پهلوی با دستوری به وزارت فرهنگ و هنر مانع از این کار شد.

منبع: مهر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد