چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - 2019 August 21
کد خبر: ۲۱۴۹۹۹
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۲
مرحله اول طرح وارنیش فلوراید به منظور فرهنگ‌سازی و افزایش مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان در شهرستان دیّر آغاز شد.
معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر در آئین آغاز مرحله اول طرح وارنیش فلوراید در دبستان نخبگان بندر دیّر اظهار داشت: طرح وارنیش فلوراید در راستای برنامه تحول سلامت دهان و دندان است که مرحله اول آن در سال تحصیلی جاری از امروز در شهرستان دیّر آغاز می‌شود.

حسین ناظمیان‌پور هدف از اجرای طرح وارنیش فلوراید را کاهش پوسیدگی دندان در کودکان و نوجوانان اعلام و تاکید کرد : بروز پوسیدگی دندان با افزایش سن کاملا طبیعی است اما با «فلوراید» می‌توان از پوسیدگی دندان‌ها تا حدود 40 درصد جلوگیری کرد.

وی افزود: فلوراید در استخوان‌ها و دندان‌های در حال رشد کودکان جمع می‌شود و مینای دندان آنها را قبل از پیدایش مقاوم می‌کند.

وی ادامه داد: فلوراید با مواد معدنی مینای دندان ترکیب می‌شود و دندان را در مقابل اسید تولید شده توسط میکروارگانیسم‌های پلاک میکروبی دهان مقاوم می‌سازد.

معاون شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر گفت: در طرح وارنیش فلوراید شش هزار و 853 دانش‌آموز از خدمات این طرح به صورت رایگان در شهرستان دیّر بهره‌مند می‎‌شوند.

وی با بیان اینکه پوشش شهرستانی این طرح در سال گذشته 70 درصد بوده است، گفت: فلورایدتراپی شیوه ایمن برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان است و خطری ندارد.

ناظمیان‌پور تصیریح کرد: اثربخشی «وارنیش فلوراید» منوط به زمان کافی برای تماس با دندان است و به همین خاطر دو تا چهار ساعت پس از استفاده از این ماده باید از خوردن و آشامیدن پرهیز شود.

وی افزود: مرحله دوم طرح از اسفند ماه آغاز می شود و تا پایان سال تحصیلی ادامه خواهد داشت.

منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد