دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 2019 May 20
کد خبر: ۲۱۵۰۰۱
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۱
وجود این حیوانات مزاحم در معابر شهرها مشکل جدیدی نیست، اما افزایش تعداد آن ها در سال های اخیر در برخی از شهرهای استان به خوبی احساس شده و موجبات نارضایتی مردم را فراهم نموده است.
وجود تعداد زیادی از سگ ها و حیوانات ولگرد در معابر شهری به یکی موضوعاتی تبدیل گشته که باعث اذیت و آزار مردم شده و ذهن مدیران شهری را به خود مشغول کرده است که  لازم است برای جمع آوری و مقابله با آن تدبیری اندیشید.

 وجود این حیوانات مزاحم در معابر شهرها مشکل جدیدی نیست، اما افزایش تعداد آن ها در سال های اخیر در برخی از شهرهای استان به خوبی احساس شده و موجبات نارضایتی مردم را فراهم نموده است.

شهرداری ها به عنوان نهادی که وظیفه کنترل نظافت و بهداشت معابر شهری و تسهیل تردد ایمن مردم را برعهده دارند می بایست راه حل هایی برای رفع این مشکل بجویند که این راه حل ها هم باعث اذیت آزار و تضییع حقوق این حیوانات نگردد که با واکنش فعالان مدافع حقوق حیوانات روبرو شود و هم تردد ایمن زنان و کودکان و بهداشت شهروندان در معابر شهرها به خطر نیفتد، به دلیل این ملاحظات تاکنون طرح های جمع آوری حیوانات ولگرد با موفقیت همراه نبوده است.

عسلویه به عنوان پایتخت اقتصادی انرژی ایران و به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای صنعتی کشور مثل اغلب شهرها با این پدیده دست به گریبان است و جمع  آوری و مقابله با تعداد رو به افزایش سگ ها و حیوانات مزاحم در سطح معابر شهر، یکی از خواسته های مردم است که البته دربرخی از مقاطع اقداماتی توسط شهرداران گذشته انجام شده اما کافی نبوده است و امروز شاهد افرایش بی رویه سگ های ولگرد درسطح شهر هستیم که مشکلاتی را برای شهروندان به وجود آورده است.

به نظر می رسد برای رفع این مشکل مدیریت شهری باید با مطالعه و تهیه طرحی جامع نسبت به جمع آوری مستمر این حیوانات با شیوه هایی مقبول انسانی و متعارف که باعث اذیت و آزار حیوانات مزاحم نباشد اقدام نماید و در این راه با فرهنگ سازی و با استفاده از برنامه های آموزشی از مشارکت مردمی نیز بهره مند شوند زیرا مردم می توانند با رعایت نکات بهداشتی نریختن پسماند غذایی در مکان های تجمع یا تردد سگهای ولگرد و دفع صحیح و اصولی زباله های خانگی در این زمینه به شهرداری ها کمک کنند.
علی ایحال شهرداری می تواند با یک مدیریت منطقی و نیز هماهنگی مردمی، اقدامات موثر و البته بدون خشونت برای جمع آوری و کاهش سگ ها وحیوانات ولگرد انجام دهد.

البته برخورد با حیوانات ولگرد صرفا تکلیف شهرداری نیست و امروزه به لحاظ تخصصی بودن حوزه های بهداشت و سلامت عمومی دستگاه هایی نظیر ادارات بهداشت، محیط زیست و البته شهرداری در این زمینه دخیل بوده و نقش دارند که می بایست در این زمینه با یکدیگر همکاری نمایند و نقش محوری و حاکمیتی فرمانداری برای سیاست گذاری،  هماهنگی و تشکیل نشست های کاربردی برای رفع این مشکل را نیز نبایداز نظر دور داشت.

منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر: