چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 27
جدیدترین اخبار
کد خبر: ۲۱۶۱۷۱
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۷
معلولین در هر جامعه ای وجود دارند و جزئی از اجتماع هستند که بواسطه نقص جسمانی یا ذهنی دچار محرومیت هایی هستند.
معلولین در هر جامعه ای وجود دارند و جزئی از اجتماع هستند که بواسطه نقص جسمانی یا ذهنی دچار محرومیت هایی هستند.
گاهی اوقات نوع نگاه جامعه  به معلولان بیش از خود نقص ظاهری که این افراد دارند آنها را اذیت می کند و متأسفانه آن طور که باید و انتظار می رود به این قشر توجهی صورت نمی گیرد.
معلولیت بیش از آنکه جنبه پزشکی داشته باشد پدیده ای است که جنبه اجتماعی دارد و به طور میانگین 10درصد از افراد هر جامعه را معلولین تشکیل می دهند.
هنگامی که یک معلول با موانع فرهنگی، اجتماعی و فیزیکی مواجه می شود محدودیت های زندگی در سطح دیگران برای وی تداعی می شود و این جاست که مسؤولان جامعه باید با تدابیر خود این مسائل و مشکلات را به حداقل برسانند.
رئیس هیأت جانبازان و معلولین شهرستان دیر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهار داشت: این هیأت از سال 89 شروع بکار کرد و بنده نیز دو سال است که در رشته پرتاب وزنه فعالیت دارم.
علی امیری افزود: تیم شهرستان دیر به نمایندگی از استان بوشهر دیماه سال جاری در مسابقات کشور شرکت می کند که ما انتظار داریم از سوی مسؤولان حمایت شویم.

وی با بیان اینکه جامعه و مسؤولان بجای نگاه ترحمی به معلولین ،آنها را احترام کنند، تأکید کرد: معلولین زیادی در سطح شهرستان دیر هستند که اگر حمایت شوند همانند گذشته افتخارات زیادی کسب می کنند.

امیری گفت: اگر مسؤولان از ما پشتیبانی کنند ما می توانیم توانایی هایمان را به آنها اثبات کنیم.
عبدالمهدی کشکولی از معلولان روستای اُلی جنوبی به خبرنگار ما گفت: مهمترین مشکلی که وجود دارد عدم رعایت استانداری های مناسب سازی در ادارات، بانک ها، فروشگاه ها و اماکن عمومی و تفریحی برای استفاده راحت معلولان است.

وی افزود: علاوه بر مشکلاتی که در استفاده از تفرجگاه ها داریم متأسفانه امکانات ورزشی و حمل و نقل مناسب برای معلولین وجود ندارد و از این نظر نیز در مضیقه هستیم.

این معلول جسمی حرکتی اظهار کرد: با توجه به گرانی های اخیر با این درآمد ناچیزی که دارم و مستمری که از بهزیستی می گیرم گذران زندگی سخت است.
در ادامه گزارش به مرکز آموزشی توانبخشی زیر 14 سال طلوع  دیر سر زدیم، جایی که 14 معلول ذهنی از صبح تا قبل از ظهر نگه داری می شوند و مربیان در زمینه گفتار درمانی و انجام فعالیت های اولیه زندگی آنها را آموزش می دهند.
 استیجاری بودن این مرکز و هزینه بالای عامل های انرژی، کمبود نیروی متخصص کار درمانی از مهمترین مشکلات این مرکز  است که نیازمند یاری و همت خیرین برای حل این دغدغه هاست.
عبدی مربی این مرکز به خبرنگار فارس گفت: من از اینکه با بچه های معلول کار می کنم و آنها را آموزش می دهم  احساس خوبی دارم چون فعالیت خود را با عشق و علاقه انجام می دهم.
وی افزود: مسؤولان نباید قشر معلول جامعه را فراموش کنند و حداقل حضور آنها در مراکز نگهداری معلولین می تواند روحیه امید را در این بچه ها زنده نگه دارد.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان دیر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس اظهار داشت: درحال حاضر980 معلول شهرستان دیر در سامانه ثبت شده اند که از این تعداد22 نفر دانشجو و 112 نفر دانش آموز هستند که کمک هزینه های تحصیل آنها از سوی بهزیستی پرداخت می شود.
محمد کرمی با بیان اینکه 400 پرونده معلولین به بخش غیر دولتی واگذار شده است، افزود: از هشت سهمیه مسکن دو معلولی از سال گذشته تاکنون سه واحد واگذار شده و دو واحد نیز در دهه فجر و الباقی تا هفته دولت واگذار خواهد شد که بین 40 تا85 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
وی درباره تسهیلات اشتغال معلولین بیان کرد: تاکنون 40 معلول وام خود اشتغالی دریافت کرده
اند و تا پایان سال در مجموع برای 80 نفر اشتغالزایی خواهد شد.
این مسؤول اضافه کرد: علاوه بر مستمری ماهیانه، کمک هزینه نگه داری در منزل، ایاب و ذهاب، ساخت اندام های مصنوعی و سایر هزینه ها نیز به معلولین پرداخت می کنیم.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان دیر گفت: در روستاها علاوه بر مستمری، خدماتی شامل اشتغال روستایی با تسهیلات  چهار میلیون تومان و مناسب سازی منزل با اعتبار دو میلیون تومان در اختیار معلولین قرار می دهیم.

وی افزود: علی رغم مصوب شدن سهمیه  سه درصد استخدام معلولین در دستگاه های دولتی و خصوصی از سوی مجلس اما عملا در مرحله اجرا روند کار بسیار کند است.

کرمی تصریح کرد: در زمینه مناسب سازی هم که در راستای دسترسی مناسب و آسان جهت معلولین در جامعه است در سطح شهرستان اقدام درخوری صورت نگرفته و یا اگر انجام شده از استاندارد لازم برخوردار نیست.
وی خاطرنشان کرد: موازی کاری دستگاه های در کمک به قشر آسیب پذیری جامعه موجب شده تا گاهی اوقاتی یک خانواده از چند محل کمک دریافت کند و از آن طرف خانواده ای هم  ممکن است کمکی نگرفته باشد که نیاز به متمرکز شدن کمک هاست.
این مسؤول  با اشاره به بالا رفتن هزینه تهیه پوشک گفت: نزدیک به 100 معلول پمپرزی داریم که انتظار می رود خیرین برای تهیه پوشک آنها کمک کنند.
رئیس بهزیستی دیر درباره افتخارات معلولین شهرستان دیر عنوان کرد: چهار نفر از معلولین شهرستان عضو تیم ورزش جانبازان و معلولین استان هستند که دارای مقامام استانی و دو نفر هم مقام کشوری دارند و در حال حاضر خود را برای مسابقات کشوری آماده می کنند.
وی ادامه داد: تئاتر معلولین شهرستان دیر سالهاست که مقام اول استان و منطقه در جنوب کشور را بدست می آورد  که امیدواریم به مراحل بالاتر دست پیدا کنند.

 

براساس این گزارش، انتظار می رود نگاه مسؤولان و مردم به معلولین جامعه تغییر کند و بجای ترحم بر این قشر توانایی های آنها را ببینند و تلاش کنند این استعدادها شکوفا شود و خیرین نیز با مساعدت های مادی و معنوی خود باری از دوش خانواده های آنها بردارند و  حداقل در تأمین نیازهای اولیه زندگی معلولان همکاری کنند.

منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد